abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    26.12. 18:44 | Komunita

    Od soboty do úterý probíhá v Hamburku konference 39C3 (Chaos Communication Congress) věnovaná také počítačové bezpečnosti nebo hardwaru. Program (jiná verze) slibuje řadu zajímavých přednášek. Streamy a záznamy budou k dispozici na media.ccc.de.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.12. 13:22 | Zajímavý software

    Byl představen nový Xserver Phoenix, kompletně od nuly vyvíjený v programovacím jazyce Zig. Projekt Phoenix si klade za cíl být moderní alternativou k X.Org serveru.

    🇨🇽 | Komentářů: 7
    26.12. 13:11 | Nová verze

    XLibre Xserver byl 21. prosince vydán ve verzi 25.1.0, 'winter solstice release'. Od založení tohoto forku X.Org serveru se jedná o vůbec první novou minor verzi (inkrementovalo se to druhé číslo v číselném kódu verze).

    🇨🇽 | Komentářů: 0
    26.12. 03:33 | Nová verze

    Wayback byl vydán ve verzi 0.3. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.12. 14:44 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0.0 programovacího jazyka Ruby (Wikipedie). S Ruby Box a ZJIT. Ruby lze vyzkoušet na webové stránce TryRuby. U příležitosti 30. narozenin, první veřejná verze Ruby 0.95 byla oznámena 21. prosince 1995, proběhl redesign webových stránek.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.12. 02:11 | Komunita

    Všem čtenářkám a čtenářům AbcLinuxu krásné Vánoce.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 30
    24.12. 02:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 7.0 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). S kódovým názvem Echo. Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.12. 18:33 | Nová verze

    Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.12 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.12. 13:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 0.41.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.12. 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.5 (novinky) skriptovacího jazyka Lua (Wikipedie). Po pěti a půl letech od vydání verze 5.4.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Kdo vám letos nadělí dárek?
     (35%)
     (1%)
     (20%)
     (1%)
     (1%)
     (1%)
     (12%)
     (13%)
     (15%)
    Celkem 158 hlasů
     Komentářů: 18, poslední 24.12. 15:29
    Rozcestník

    Dotaz: Problemy s Linux kioskem

    26.7.2003 09:36 RWS
    Problemy s Linux kioskem
    Přečteno: 333×
    Zdravim, tak si poslu taky nejakej dotazik.

    Delam nejaky Linux kiosky a s nekteryma vecma mam trosku potize.

    • Co kde nastavit, aby Xka bezely nohama vzhuru (mam kiosek, kde jsou touchscreeny pripevneny nohama vzuru)?
    • Jak v Xkach schovat kurzor (ukazatel mysi), aby nebyl videt?
    • Mam pres NFS sdileny adresare pro bezdiskovou stanici, v kernelu je Ip autoconfig, a root=/dev/nfs. Pripojeni probehne v pohode RO, celej system nabootuje, ale runlevel hlasi (unknown). Na testovaci stanici s se stejnym jadrem je runlevel normalne cislo. Cim to je?
    • Na testovaci stanici jsem testoval vypinani a Wake-on-lan probouzeni s vlastnim prelozenym jadrem 2.4.21. Vsechno fungovalo v pohode-poweroff pocitac vypnul a wake-on-lan ho vzbudil. To samy jadro, mounteny devfs, na kioskovej masine poweroff sice udela, ale uz se nevzbudi. Nasel jsem i nejakej hack, kde se posle nekam nejaky echo a melo to fungovat, ale nefungovalo. (mam podezreni, jestli to neblbne kvuli tomu, ze to nezna ten runlevel; ted me jeste napadlo, ze jsem mozna nezkousel testovaci stanici s NFS rootem).
    A jeste par dotazu bokem:
    • Existuje nejakej program na neinteraktivni zjisteni ID okna v Xkach? Nasel jsem xwininfo (snad se tak jmenuje), kde si clovek pomoci mysi klikne na okno a dostane informace o okne, vcetne ID.
    • Kdyz mam to ID, je nejakej programek, abych tomu oknu zaslal event?
    Hledal jsem, ale nenasel nic. Existuje programek xvkb (X Virtual Keyboard), kterym si clovek priradi focus na nejaky okno a pak klika na zobrazenou klavesnici mysi a ta aplikace dostava klavesovy eventy. Chtel bych neco podobnyho, ale rad bych to pouzil v bashi. Nevite o necem?

    tak to jsem zvedavej, kdopak poradi

    Odpovědi

    26.7.2003 11:18 fish
    Rozbalit Rozbalit vše Problemy s Linux kioskem
    Co mas za touchscreen ? Delal sem par kiosku a jeden mel taky obracene folii. Pouzivam driver mutouch a tomu stacilo prohodit minimalni a maximalni hodnoty rozsahu touchscreenu a tvari se, jako bys ho otocil. Jinak pro X snad existuje RANDR (ResizeANDRotate-snad nekecam, nemuzu si na ten nazev presne vzpomenout), ale funkcni sem to videl zatim jen na ipaqu. Kurzor schova unclutter, ale me se to moc neosvedcilo. Lidi nevidej kurzor, trefej se prstem vedle tlacitka a nevidej, ze zmackli vedle... S bezdiskovou stanici zkusenosti nemam :( Wake on lan sem nerozchodil. Prislo mi, ze linux vypina ten komp jinak nez soft-off. Kdyz ho vypnou windows, tak se pak v pohode prubodi, ale po vypnuti z linuxu je to jak kdybys cvaknul vypinacem na zdroji on/off a pak WOL proste nejede. Co se tyce ID oken, nehledal jsem to, ale sem si skoro jistej, ze tam neco takovyho bude :)
    Snad sem ti aspon trochu pomoh :)
    26.7.2003 21:15 RWS
    Rozbalit Rozbalit vše Problemy s Linux kioskem
    • Jojo, mutouch tam mame taky, pak jeste elotouch (hmmm, ted si nejsem jistej, jestli to neni jedno a to samy)-ha ted jsem si vzpomnel, jedno je Elo a druhy Penmount. Reverzi jsme rozchodili, to bylo v pohode, u jednoho se obrati Min a Max, u druheho je volba reverse nebo tak neco. Me slo spis celkove o obraz, myslim ten ResizeAndRotate je reseni, ale jede asi jenom ve FB.
    • Na ten unclutter mrknu, uz jsme zkouseli i vyeditovat fonty a udelat kurzory prazdny obrazky, ale gdm si zrejme taha nejaky vlastni a mozilla pak taky:( No, my tam mame velky tlacitka a ty touch screeny jsou dost presny, tak tuknout vedle se moc nedalo. I Xka se s tim daly ovladat
    • BTW: ted jsem si vzpomnel, na tech stanicich nam nejede klavesnice-ukoncit Xka jde jenom pomoci mysi-Ukoncit/Logout. Na tej testovaci stanici klavesnice samo jede-mozna zase problem kvuli NFS rootu?
    • WOL je fajn, samo to musi podporovat sitovka a board a musis mit sitovku propojenou s deskou. Jak jsem psal, na testovaci stanici bez problemu i po vypnuti z linuxu, ale na stanicich to uz nenabehlo, ale kdyz se stanice vypla z Woken, tak na linux WOL nabehla. Je na to jednoduchej programek, kterej zasle Ethernet magic packet. Takze WOL po poweroff z Linuxu funguje, ale nevim proc ne, na tech stanicich, chceme udelat jeste test s clusterknoppixem. Jinak tech modu vypani je fakt asi vic, ikdyz jsem to vubec necekal:)
    • Ja taky doufam, ze neco na hledani ID oken existuje.
    26.7.2003 12:29 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše Problemy s Linux kioskem
    co se týče ID oken, tak to je problém slepice a vejce. jak chceš specifikovat, kterého okna chceš ID, když neznáš jeho ID a nechceš ho vybrat interaktivně?
    26.7.2003 21:23 RWS
    Rozbalit Rozbalit vše Problemy s Linux kioskem
    No, tak treba bych si zjistil PID procesu, vylistoval si vsechny okna toho PIDu a pak podle titulku vybral. To ID chci jenom proto, ze asi zasilani eventu by slo jen na konkretni window ID. Jestli je neco, co zasle event na PID, tak by to mozna stalo za pokus, ale pak bych nevedel, kterymu oknu posle event, kdyz program bude mit vic oken.

    Samozrejme mi nejde o presnou specifikaci okna, ale treba takhle: Spustim mozillu pod nejakym spesl userem a chtel bych mu poslat klavesu F11. Takze bych dal ps profiltroval na mozillu a usera a pak si vylistoval okna ty mozilly a melo by byt jenom jedno, takze no problem.

    26.7.2003 22:31 fish
    Rozbalit Rozbalit vše Problemy s Linux kioskem
    Jestli ti jde hlavne o tu mozillu, tak fullscreen se da nahodit pres javascript a na dalsi veci je parametr remote :) Jinak podle PIDu se mozilla hleda hodne spatne, protoze kdyz ji pustis, tak rozjede urcitej pocet procesu a je jedno, kolik pak otevres oken... (mozna kecam-nekontroloval sem to moc presne) K tomu predchozimu prispevku: klavesnice nejede, kdyz neni pustenej zadnej windomanager a root-window obstarava mozilla (alespon to byl muj pripad).
    27.7.2003 00:57 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše Problemy s Linux kioskem
    Ad klávesnice: syntetické události by ale pořád měly jít posílat. Jinak z PID to tedy neumím -- ve Fvwm bych to uměl napsat si modul, který vezme seznam oken a zjistí o nich cokoli, včetně ID, to by bylo celkem snadné, ale dostat takový seznam oken z čistých X neumím (nejspíš to ale také nějak jde, jinak by nemohly existovat ty windowmanagery -- takže bych se zkusil podívat do zdrojáku nějakého jednoduchého wm, jak to dělá).
    27.7.2003 10:36 RWS
    Rozbalit Rozbalit vše Problemy s Linux kioskem
    No, koukal jsem do toho xvkb, tam sice zasilani udalosti je, ale vyber je resenej prave pomoci interaktivniho WinSelectu. No, asi to bude na nic a pro konkretni problem se bude muset vymyslet specialni reseni:-)
    27.7.2003 10:26 RWS
    Rozbalit Rozbalit vše Problemy s Linux kioskem
    • No ten full screen resime nejakym modem Kiosk, coz chodi docela fajn. Tohle byl jen priklad, spis me to zajimalo teoreticky.
    • klavesnice nam v Xkach jde na testovaci stanici. Na nekolika (myslim, ze to bylo na vice stanicich) z realnyho provozu klavesnice nejde (ono by to nevadilo, protoze se pouziva stejne jenom touchpad, ale proste clovek by rad vedel, cim to je).
    • Klavesnice v Xkach normalne jde, ikdyz neni pustenej WindowManager (mame overene Xtermem pustenym do samotnych Xek-xterm nema zadny ramecky, nejde s nim posouvat, min/max atd, ale psat se do nej da-btw: jeden WM, ted nevim kterej, jestli ratpoison nebo evilwm ma strasne jednoduchy umistovani oken, ktery se hodne podoba cistym Xkum). Navic my tam mame spustenej tusim twm.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.