V srpnu společnost HashiCorp přelicencovala "své produkty" Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad a Waypoint z MPL a Vagrant z MIT na BSL (Business Source License). V září byl představen svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Na konferenci Open Source Summit Japan 2023 byl představen (YouTube) svobodný a otevřený fork Vaultu s názvem OpenBao (GitHub).
Na dnes plánované vydání Debianu 12.3 bylo posunuto. V jádře 6.1.64-1 v souborovém systému ext4 je chyba #1057843 vedoucí k možnému poškození dat.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
sshd: mojejmeno@domaci_ipa do hosts.deny
sshd: domaci_ipV dokumentaci zadny takovy priklad neni a ja si myslim ze Denyhost neumi rozlisovat na urovni prihlas jmena, ale mozna se pletu.
V konfiguraci si nastavíš do ignorehost IP adresu stroje, která nemá být nikdy blokována.Totéž ale zvládne i denyhost a navíc to neřeší problém tazatele. Since it is quite possible for a user to mistype their password repeatedly it may be desirable to have DenyHosts prevent specific IP addresses from being added to /etc/hosts.deny. To address this issue, create a file named allowed-hosts in the WORK_DIR. Simply add an IP address, one per line. Any IP address that appears in this file will not be blocked. Additionally, as of v1.0.3, a valid hostname can also be placed in the allowed-hosts file. For each hostname appearing in this file, the IP address will be resolved and any ssh connections that match either this hostname or this resolved IP address will not be blocked. Nicméně, zaměřit se na jiné metody blokování by asi výhledově bylo stejně rozumnější, protože např. Arch linux už denyhost vyřadil z repozitáře někdy před půl rokem.
Ohledně původního problému: nestačilo by otevřít SSH ještě na jiném (neobvyklém) portu a připojovat se na něj? Nebo vymyslet pravidlo pro iptables, které by identifikovalo ten konkrétní počítač?Nebo se na něj připojovat přes HTTP tunel, to je nenápadnější :).
Nemám nic proti tomu, když lidé používají security by obscurity. Určitou funkci to má (například zpřehlednění logů).
Na sprehladnenie logov staci povolit pristup len z 1 IPUž vidím reakci zákazníka na „opravím to příští středu, až budu doma“ :).
sem v LAN za verejnou IP adresou "X" a potrebuju se prihlasovat domu do jine site pres SSH. Bohuzel v hosts.deny mam zaznam zakazujici verejnou IP adresu "X", protoze se z ni nekdo snazi nabourat ke me pres SSH.Posledných pár mesiacov také riešim povolením SSH (a iných služieb výlučne) cez IPv6 a nastavením 6to4 (keďže natívne pripojenie nemám nikde).
Tiskni
Sdílej: