Kdo chce podpořit společnost Nintendo v jejím boji proti open source softwaru (Ryujinx, yuzu, …), může si koupit Nintendo budík Alarmo za 100 dolarů. Za jak dlouho bude na budík naportován Doom?
Včera měl na Maxu premiéru film Money Electric: The Bitcoin Mystery (Tajemství Bitcoinu). Tvrdí, že Satoshi Nakamoto je bitcoinový vývojář Peter Todd. Ten to odmítá.
Tým soulscircuit pracuje na open source přenosných počítačích pilet 5 console a pilet 7 tablet postavených na Raspberry Pi 5. V plánu mají kampaň na Kickstarteru.
Soud ve Spojených státech nařídil společnosti Google, aby otevřela svůj obchod s aplikacemi Google Play konkurenci. Uživatelé systému Android mají získat více možností stahovat aplikace a platit za transakce v nich uskutečněné. Rozsudek navazuje na loňský verdikt poroty týkající se tvůrce hry Fortnite, firmy Epic Games.
Mastodon (Wikipedie), svobodná federalizovaná sociální síť, byl vydán ve verzi 4.3. Vylepšena byla správa notifikací i vlastní vzhled.
Organizace Free Software Foundation Europe u příležitosti včerejšího Dne Ady Lovelace vydala pod licencí CC BY-SA (Uveďte původ - Zachovejte licenci) půlhodinový animovaný film Ada & Zangemann - Příběh softwaru, skateboardů a malinové zmrzliny vycházející ze stejnojmenné knížky (online verze ve francouzštině).
Byla vydána nová verze 1.11.0 dynamického programovacího jazyka Julia (Wikipedie) určeného zejména pro vědecké výpočty. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v poznámkách k vydání. Aktualizována byla také dokumentace. S vydáním verze 1.11 se předchozí verze 1.10 stala novou LTS verzí nahrazující verzi 1.6.
Byla vydána nová verze 6.8 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.5.6.
Byla vydána nová stabilní verze 6.8 (YouTube) multiplatformního frameworku a GUI toolkitu Qt. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o LTS verzi. Pro komerční uživatele byla prodloužena podpora ze 3 na 5 let.
Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.2 (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovky v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
/boot/grub/menu.lst
(ale pozor, tuším, že novější verze GRUBu ho nemají), ten vypadá takhle nějak (ty komentáře tam dělá openSUSE, ty je tam nejspíš nebudeš mít):
# Modified by YaST2. Last modification on Čt led 5 14:08:43 CET 2012 # THIS FILE WILL BE PARTIALLY OVERWRITTEN by perl-Bootloader # For the new kernel it try to figure out old parameters. In case we are not able to recognize it (e.g. change of flavor or strange install order ) it it use as fallback installation parameters from /etc/sysconfig/bootloader default 0 timeout 8 ##YaST - generic_mbr gfxmenu (hd0,0)/boot/message ##YaST - activate ###Don't change this comment - YaST2 identifier: Original name: linux### title Desktop -- openSUSE 12.1 - 3.1.0-1.2 root (hd0,0) kernel /boot/vmlinuz-3.1.0-1.2-desktop root=/dev/disk/by-id/ata-ST31000528AS_9VP22MV0-part1 resume=/dev/disk/by-id/ata-ST31000528AS_9VP22MV0-part7 splash=silent quiet showopts vga=0x346 initrd /boot/initrd-3.1.0-1.2-desktop ###Don't change this comment - YaST2 identifier: Original name: failsafe### title Failsafe -- openSUSE 12.1 - 3.1.0-1.2 root (hd0,0) kernel /boot/vmlinuz-3.1.0-1.2-desktop root=/dev/disk/by-id/ata-ST31000528AS_9VP22MV0-part1 showopts apm=off noresume edd=off powersaved=off nohz=off highres=off processor.max_cstate=1 nomodeset x11failsafe vga=0x345 initrd /boot/initrd-3.1.0-1.2-desktopDůležité řádky:
titleNázev tak, jak jej má zobrazit GRUB v menu - tam si můžeš napsat cokoliv
root (hdX,Y)umístění kořenového adresáře instalace, kterou chceš bootovat ve formátu
(hd[poradi_disku],poradi_partition)
, takže root na /dev/sdc2
by byl v GUBáckém formátu root (hd2,1)
kernelUdává umístění jádra, které chceš bootovat a startovní parametry. Až na
root=
a root=
můžeš použít stejné, jako mám já. root=
změň na umístění rootu v Linuxovém tvaru (takže třeba root=/dev/sdc2
, vga=
zkopíruj ze své původní distribuce, ať máš jistotu, že je dané rozlišení podporováno hardwarem No a poslední je
initrdcož je umístění ramdisku s initem. Zase je třeba upravit podle toho, jak to máš přesně v Ubuntu.
Já dávám přednost specifikaci oddílu (disku) podle jmenovky (label) nebo UUID. Nemusím se tak "patlat" s tím, jak grub čísluje disky...
/boot
(Podle toho jestli základní boot je Grub1 nebo Grub2). Už bylo rozbíráno/etc/fstab
ta clonezilla instalace to bude mít téměř jistě jinak. Buď číslování disků jinak nebo UUID jinakTiskni Sdílej: