abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 00:33 | Komunita

    Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    včera 23:22 | Pozvánky

    Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    včera 22:33 | IT novinky

    Dle plánu dnes končí služba Skype. Uživatelé mohou pokračovat v Microsoft Teams.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:44 | IT novinky

    Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:33 | Zajímavý projekt

    Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:11 | Pozvánky

    Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.5. 21:44 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.5. 14:22 | IT novinky

    Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 33
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 533 hlasů
     Komentářů: 22, poslední včera 10:06
    Rozcestník

    Dotaz: Jak funguje symetrická šifra u ipsec a dns

    30.1.2012 20:06 swerini
    Jak funguje symetrická šifra u ipsec a dns
    Přečteno: 422×
    Dobrý den. Nastudoval jsem teorii o algoritmu 3des (resp. symetrické šifře), o hmac-sha1, ale nějak přesně nechápu, jak se uplatňují v těchto případech: ipsec konfigurace pomocí racoon (encryption_algorithm 3des; authentication_algorithm hmac_sha1) a klíč hmac-sha1 mezi dns a dhcp. Chápu, že hmac-sha1 slouží k ověření zprávy, ale co konkrétně se ověřuje u dns-dhcp a ipsec? A ještě když šifruju pomocí 3des či jiné symetrické šifry, tak se používá sdílený klíč přímo k šifrování dat nebo se s daty posílá j nějaký náhodně vygenerovaný (aby se 2x stejný řetězec nebyl přeložen 2x stejně)?

    Odpovědi

    30.1.2012 23:51 Jezus | skóre: 15 | Jablunkov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak funguje symetrická šifra u ipsec a dns
    Dobrý den,

    IPsec může pracovat ve dvou základních režimech AH - Authentication Header nebo ESP - Encapsulating Security Payload. Pokud potřebujete ověřit pouze zda nebyla zpráva při přenosu modifikována, stačí na to např. hmac-sha1 tedy klíčovaný hash zprávy (metoda AH). Abyste mohl ověřit, že zpráva pochází od legitimního odesilatele, můžete provést klíčovaný hash zprávy a výsledek zkontrolovat s přijatým hashem. V případě ESP se šifruje celá zpráva pomocí blokové šifry - např. 3des. AH a ESP lze pochopitelně kombinovat. To aby se 2x stejná poslaná zpráva nezašifrovala na stejný výsledný řetězec zajišťuje správně zvoleny režim blokové šifry Block cipher modes např. CBC a inicializační vektor IV. U DNS by se symetrické šifrování používat němělo. Protokol komunikuje v otevřené podobě (bez uvažování DNSSEC).

    31.1.2012 21:37 swerini
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak funguje symetrická šifra u ipsec a dns
    Mezi master a slave se doporučuje komunikaci omezovat ne na základě IP adresy, ale na základě klíčů. Všude se uvádí hmac-md5, hmac-sha1 ... Proto mě zajímalo jak to vlastně přesně spolu funguje.
    31.1.2012 23:26 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak funguje symetrická šifra u ipsec a dns
    Algoritmus MD5 (Message digest verzion 5) od RSA i algoritmy SHA-1, SHA-192 SHA-256 od NIST a NSA jsou hashové funkce. HMAC je konstrukce, která z klíče a zprávy vytvoří hodnotu, která jednak ověřuje integritu zprávy (u změněné zpráva nesouhlasí HMAC) a jednak autencitu (nikdo kromě vlastníka klíče a zprávy HMAC nemůže vytvořit). A každému paketu se spočítá HMAC a pošle se spolu s ním.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.