abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:55 | Nová verze

    Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 14:11 | Nová verze

    Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 14:00 | Nová verze

    Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:55 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 152 (pdf) a Hello World 26 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 03:55 | Pozvánky

    Zajímá vás Open Build Service (OBS) a vývoj linuxového jádra pro IBM Mainframe? V rámci Informatických večerů na FIT ČVUT v Praze proběhne v pondělí 28. dubna přednáška Linux on Z Development s podtitulem „From packaging in the openSUSE Build Service until Linux Kernel Development at IBM“. Přednáška proběhne v anglickém jazyce. Vstup je zdarma a bez předchozí registrace.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 03:11 | Nová verze

    Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Dino. Mezi novinky patří vylepšený přenos souborů (XEP-0447: Stateless file sharing), přepracované dialogy a další. Vyzkoušet lze i na (linuxových) telefonech.

    sonicpp | Komentářů: 0
    dnes 01:11 | Nová verze

    Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim, která přidává podporu nového způsobu synchronizace informací o přečtení zpráv (XEP-0490: Message Displayed Synchronization jako nástupce XEP-0333: Displayed Markers), dále centrální stránku pro přehled všech aktivit (Activity feed) nebo vylepšení přepínání mezi více účty. Přehled dalších změn je k dispozici na oficiálních stránkách.

    sonicpp | Komentářů: 0
    včera 11:55 | IT novinky

    Mobilní operátoři společně chrání zákazníky proti podvodným hovorům v pevné i mobilní síti. Vodafone, T-Mobile a O2 vybudovali proti takzvanému spoofingu vzájemně propojené zabezpečení. Podvodníkům zabraňuje schovávat se za čísla jiných lidí nebo institucí, jako jsou banky a policie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    včera 11:44 | Bezpečnostní upozornění

    Na minihoneypotech Turrisu se objevil poměrně rozsáhlý útok na FTP servery. Je zvláštní tím, že probíhá z mnoha IP adres zároveň, je relativně pomalý a k pokusům o přihlášení používá objemný slovník. Útok probíhá z rozsahu IP adres 45.78.4.1-45.78.7.254. Rozsah je registrován na společnost IT7 Networks Inc., která poskytuje hostingové služby. Mezi zasláním každé kombinace jména hesla může oběhnout od několika, do nižších desítek sekund

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    včera 10:00 | Nová verze

    Po 5 měsících vývoje od vydání verze 6.7 byla vydána nová verze 6.8 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Cecil bylo vybráno na počest amerického jazzového klavíristy a inovátora Cecila Taylora (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (11%)
     (20%)
     (4%)
     (1%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (2%)
    Celkem 352 hlasů
     Komentářů: 18, poslední dnes 12:41
    Rozcestník

    Dotaz: Soft raid - jak se řeší "stabilita dat"?

    6.2.2012 20:08 reyavz
    Soft raid - jak se řeší "stabilita dat"?
    Přečteno: 440×
    Ahoj. Nevíte jak se řeší u soft raidu detekce chybného disku? Co když jeden z disků v raidu začne ukládat nesmysly, ale přitom to vypadá, že funguje normálně? Pozná to nějak kernel a odpojí ho z pole? Budu stavět diskové pole a přemýšlím, zda se vyplatí více menších disků v raid5/6 nebo velké disky v raid1. Jde mi hlavně o detekci chyb a bezpečné odpojení disku z raidu, protože současné disky mají obrovskou poruchovost.

    Odpovědi

    Nikola Ciprich avatar 6.2.2012 21:25 Nikola Ciprich | skóre: 23 | blog: NiX_blog | Palkovice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Soft raid - jak se řeší "stabilita dat"?
    zdravim, odpoved napr. zde
    Did you ever touch the starlight ? Dream for a thousand years? Have you ever seen the beauty Of a newborn century?
    6.2.2012 23:21 d.c. | skóre: 30
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Soft raid - jak se řeší "stabilita dat"?
    Kdyz z oddilu (nikoli z disku) nelze cist, je tento oddil vyhozen.
    7.2.2012 01:42 reyavz
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Soft raid - jak se řeší "stabilita dat"?
    A na jaké úrovni se řeší konzistence dat, tzn. to co na disk napíšu z něj zase přečtu?
    7.2.2012 03:52 sigma
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Soft raid - jak se řeší "stabilita dat"?
    Samotné disky ukládají s daty celkem robustní opravné a detekční zabezpečení. Tedy sám disk zpravidla pozná, že data jsou poškozená, a při čtení dotyčného sektoru vrátí chybu. Na to spoléhá i linuxový mdraid, takže třeba u RAID1 se neporovnávají data z obou disků, ale když disk vrátí data, považují se za platná. Pro jistotu se pak pouští třeba jednou za měsíc kompletní kontrola konzistence raidu.

    Některé HW RAID řadiče dělají "background surface scan", tj. při menší zátěži čtou na pozadí obsah všech disků, případně i kontrolují RAID paritní data, aby se včas odhalila případná degradace nebo závada, a disk se vyměnil za nový. Jestli je něco takového v mdraid, to nevím.

    U dnešních hodně velkých disků s vysokou hustotou záznamu roste i riziko, že disk vrátí špatná data (jiná, než bylo zapsáno). Příčinou může být i vadný kabel, chyba řadiče apod. Proto filesystemy jako ZFS nebo BTRFS přidávají ke všem blokům vlastní kontrolní součty, které se při každé příležitosti kontrolují. Běžné FS jako ext3/4, reiser, XFS takové ochranné funkce nemají, a spoléhají na to, co vrátí disk nebo pole.

    Velká pole také mívají možnost zabezpečení na úrovni kontrolních součtů bloků.
    7.2.2012 13:32 Ivan
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Soft raid - jak se řeší "stabilita dat"?
    Teoreticky by mel disk vratit radici zpet CRC dat zapsanych na disk. Nektery disky (treba starsi WD) vraci vzdy CRC==0. Dalsi problem muze byt, ze disk sice vrati CRC uz v okamziku kdy byla data zapsana do jeho cache, tzn. jeste pred tim nez byla skutecny fyzicky ulozena. Pokud je o skutecnou detekci vypadku HDD, tak jeste pred dvema lety na tom byl Linux o dost hure nez firmware HW radicu. V realu se totiz nikdy nestane, ze by disk odesel uplne natvrdo - spis se jen zacne chovat "divne". V takovem pripade mely HW radice chytrejsi heuristiky nez Linux kernel, a dokazaly "vadny" disk vyhodit drive.

    Ale ani HW radice nemusi spasit vsechno. Uz jsemm zazil situaci kdy byl vadny pemetovy modul v HW radici. System po cca hodine uplne vytuhnul, rebootoval se a pri dalsim bootu pouze prehral zurnal. Nakonec z toho FS nezustalo vubec nic. Napriklad AIX ma na tohle metody jak poznat z jakoho duvodu doslo k rebootu, a dokaze se rozhodnout zda pouze prehraje zurnal anebo jestli provede uplny fsck.
    7.2.2012 02:53 gogan | skóre: 8
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Soft raid - jak se řeší "stabilita dat"?
    Zkus se podívat na tohle zfs jsou tam popsány i metody kontroly kozistence. Používám dva roky na produkčním serveru (FreeBSD) v raid1 a spokojenost :))

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.