abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 23:22 | Pozvánky

    Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    dnes 22:33 | IT novinky

    Dle plánu dnes končí služba Skype. Uživatelé mohou pokračovat v Microsoft Teams.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 21:44 | IT novinky

    Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 12:33 | Zajímavý projekt

    Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 12:11 | Pozvánky

    Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:44 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:22 | IT novinky

    Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 29
    3.5. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 22:22 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.5. 19:11 | IT novinky

    Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (8%)
     (21%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 525 hlasů
     Komentářů: 22, poslední dnes 10:06
    Rozcestník

    Dotaz: Soft raid - jak se řeší "stabilita dat"?

    6.2.2012 20:08 reyavz
    Soft raid - jak se řeší "stabilita dat"?
    Přečteno: 441×
    Ahoj. Nevíte jak se řeší u soft raidu detekce chybného disku? Co když jeden z disků v raidu začne ukládat nesmysly, ale přitom to vypadá, že funguje normálně? Pozná to nějak kernel a odpojí ho z pole? Budu stavět diskové pole a přemýšlím, zda se vyplatí více menších disků v raid5/6 nebo velké disky v raid1. Jde mi hlavně o detekci chyb a bezpečné odpojení disku z raidu, protože současné disky mají obrovskou poruchovost.

    Odpovědi

    Nikola Ciprich avatar 6.2.2012 21:25 Nikola Ciprich | skóre: 23 | blog: NiX_blog | Palkovice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Soft raid - jak se řeší "stabilita dat"?
    zdravim, odpoved napr. zde
    Did you ever touch the starlight ? Dream for a thousand years? Have you ever seen the beauty Of a newborn century?
    6.2.2012 23:21 d.c. | skóre: 30
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Soft raid - jak se řeší "stabilita dat"?
    Kdyz z oddilu (nikoli z disku) nelze cist, je tento oddil vyhozen.
    7.2.2012 01:42 reyavz
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Soft raid - jak se řeší "stabilita dat"?
    A na jaké úrovni se řeší konzistence dat, tzn. to co na disk napíšu z něj zase přečtu?
    7.2.2012 03:52 sigma
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Soft raid - jak se řeší "stabilita dat"?
    Samotné disky ukládají s daty celkem robustní opravné a detekční zabezpečení. Tedy sám disk zpravidla pozná, že data jsou poškozená, a při čtení dotyčného sektoru vrátí chybu. Na to spoléhá i linuxový mdraid, takže třeba u RAID1 se neporovnávají data z obou disků, ale když disk vrátí data, považují se za platná. Pro jistotu se pak pouští třeba jednou za měsíc kompletní kontrola konzistence raidu.

    Některé HW RAID řadiče dělají "background surface scan", tj. při menší zátěži čtou na pozadí obsah všech disků, případně i kontrolují RAID paritní data, aby se včas odhalila případná degradace nebo závada, a disk se vyměnil za nový. Jestli je něco takového v mdraid, to nevím.

    U dnešních hodně velkých disků s vysokou hustotou záznamu roste i riziko, že disk vrátí špatná data (jiná, než bylo zapsáno). Příčinou může být i vadný kabel, chyba řadiče apod. Proto filesystemy jako ZFS nebo BTRFS přidávají ke všem blokům vlastní kontrolní součty, které se při každé příležitosti kontrolují. Běžné FS jako ext3/4, reiser, XFS takové ochranné funkce nemají, a spoléhají na to, co vrátí disk nebo pole.

    Velká pole také mívají možnost zabezpečení na úrovni kontrolních součtů bloků.
    7.2.2012 13:32 Ivan
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Soft raid - jak se řeší "stabilita dat"?
    Teoreticky by mel disk vratit radici zpet CRC dat zapsanych na disk. Nektery disky (treba starsi WD) vraci vzdy CRC==0. Dalsi problem muze byt, ze disk sice vrati CRC uz v okamziku kdy byla data zapsana do jeho cache, tzn. jeste pred tim nez byla skutecny fyzicky ulozena. Pokud je o skutecnou detekci vypadku HDD, tak jeste pred dvema lety na tom byl Linux o dost hure nez firmware HW radicu. V realu se totiz nikdy nestane, ze by disk odesel uplne natvrdo - spis se jen zacne chovat "divne". V takovem pripade mely HW radice chytrejsi heuristiky nez Linux kernel, a dokazaly "vadny" disk vyhodit drive.

    Ale ani HW radice nemusi spasit vsechno. Uz jsemm zazil situaci kdy byl vadny pemetovy modul v HW radici. System po cca hodine uplne vytuhnul, rebootoval se a pri dalsim bootu pouze prehral zurnal. Nakonec z toho FS nezustalo vubec nic. Napriklad AIX ma na tohle metody jak poznat z jakoho duvodu doslo k rebootu, a dokaze se rozhodnout zda pouze prehraje zurnal anebo jestli provede uplny fsck.
    7.2.2012 02:53 gogan | skóre: 8
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Soft raid - jak se řeší "stabilita dat"?
    Zkus se podívat na tohle zfs jsou tam popsány i metody kontroly kozistence. Používám dva roky na produkčním serveru (FreeBSD) v raid1 a spokojenost :))

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.