Bylo vydáno Eclipse IDE 2024-09 aneb Eclipse 4.33. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.3 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.
Ve FreeBSD byla nalezena a opravena kritická bezpečnostní chyba CVE-2024-43102 s CVSS 10.
K posouzení byly předány patche přidávající do linuxových stromů zařízení (device trees) zařízení s SoC A7 až A11 od Applu (iPhone, iPad, iPod a Apple TV).
Vývoj webového prohlížeče nad renderovacím jádrem Servo, aktuální příspěvek na blogu Serva (Wikipedie). Vedle referenčního prohlížeče servoshell vzniká prohlížeč Verso. Vyzkoušet lze noční sestavení.
Unicode Consortium, nezisková organizace koordinující rozvoj standardu Unicode, oznámila vydání Unicode 16.0. Přidáno bylo 5 185 nových znaků. Celkově jich je 154 998. Přibylo 7 nových Emoji.
Byla vydána první major verze 1.0 oficiálního firmwaru pro zařízení Flipper Zero (Wikipedie). Po třech letech vývoje. Přehled novinek i s náhledy a videi v příspěvku na blogu: podpora aplikací třetích stran, nový NFC podsystém, podpora JavaScriptu pro psaní aplikací, vylepšení spotřeby, zrychlení Bluetooth přenosu…
Radicle, distribuovaná alternativa k softwaru pro spolupráci jako např. GitLab, byl vydán ve verzi 1.0. Nyní obsahuje nad gitem postavený, rozšiřitelný protokol pro diskuze a nakládání s patchi, autentizaci a autorizaci, integraci Toru a uživatelské rozhraní v příkazovém řádku či jednoduché webové rozhraní pro prohlížení repozitářů. Projekt byl dříve představen a diskutován na Linux Weekly News.
Byla vydána nová verze 6.7 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.5.3. Thunderbird na verzi 115.15.0. OnionShare z verze 2.2 na verzi 2.6.
Rozsudky Soudního dvora Evropské unie ve věcech C-465/20 P (Apple) a C-48/22 P (Google a Alphabet): Irsko poskytlo společnosti Apple protiprávní daňová zvýhodnění ve výši 13 miliard eur a je povinné je získat zpět. Byla potvrzena pokuta ve výši 2,4 miliardy eur uložená společnosti Google za to, že zneužívala svého dominantního postavení tím, že upřednostňovala vlastní službu srovnávání výrobků.
nedokážu ale říct kolik je na tom pravdy
každopádně radši bych použij nějaký modul přímo v jádru, než to honit přes program třetí strany
Diky, tak jsem se vrhl na LUKS nejdrive na mem notasu. A ejhle:
sudo cryptsetup luksFormat /dev/sda2 WARNING! ======== This will overwrite data on /dev/sda2 irrevocably. Are you sure? (Type uppercase yes): YES Enter LUKS passphrase: Verify passphrase: semid 229376: semop failed for cookie 0xd4d7499: incorrect semaphore state Failed to set a proper state for notification semaphore identified by cookie value 223179929 (0xd4d7499) to initialize waiting for incoming notifications.
A bohuzel jsem dopadl takto. Nasel jsem, ze by to mel byt nejaky BUG, bohuzel nevim, jak to vyresit. Mam Ubuntu 11.04.
proto píšu:
nedokážu ale říct kolik je na tom pravdy
a že bych radši využil systémové nástroje co má linux v sobě
pokud nepotrebujes zajistit deniabilityA že zrovna u TC je plausible deniability tak strašně plausible, až to bolí… (tím hasákem přes záda) Jako buď budeš mít v outer volume nepoužívanou FATku (strašně věrohodné, zejména když jsi linuxák), nebo budeš mít na disku "náhodou" náhodná data. To první asi těžko, když na tom tazatel chce mít snad i /.
takhle nejak?
losetup
ho zpřístupníš jako blokové zařízení pod /dev
. Pak s ním pracuješ jako s normálním oddílem na fyzickém disku, až na to že veškerá čtení i zápisy jdou do toho souboru. Nakonec ho pomocí losetup
zase odpojíš.
dd if=/dev/zero of=file bs=1024 count=cilova_velikost_souboru_v_kb
vytvoří soubor dané velikosti a losetup file /dev/loop0
nastaví /dev/loop0
tak, že se chová jako blokové zařízení a přesměrovává čtení a zápisy do souboru file
. Ale bezpečnost založená na opsání příkazů z internetu žádnou bezpečností není, to si to šifrování rovnou můžeš odpustit. Takže stejně se radši podívej do manuálů těchto příkazů, abys věděl co přesně děláš.
cryptsetup luksOpen .tajné/můj_soubor blah
, ditto s luksFormat.
Are you sure? (Type uppercase yes): YES Cannot open device /dev/sda2 for read-only access
ale pak obycejny uzivatel nemuze na disk zapisovatObyčejný uživatel bude zapisovat do FS, který tam vytvoříš, ne přece přímo na to zařízení…
Omlouvam se, ze jsem to spatne napsal. Samozrejme, vytvoril jsem FS ext4. Disk mountnu, ale normalni uzivatel nemuze zapisovat. V tom navodu nikde nerikaji, jestli ty prikazy zadavat pod rootem (popr. sudo). Me to bez prav roota nejde, takze vsechno delam s pravy roota. To je mozna ten duvod..
777
a to nepomohlo. A pak chci pouzivat i to "gnomacky" pripojovani disku, ktery si automaticky vytvori soubor /media/nazev_svazku
.
Ja na ten adresat, kam mountujuMusíš nastavit správná práva kořeni toho FS, který mountujeě.
root:root rwx r-x r-x
a uzivatele muzou zapisovat. To mi neni prave jasny.
/dev/sdb1 on /media/68fdc688-f3fc-4a66-868f-452a9dd90a8e type ext4 (rw,nosuid,nodev,uhelper=udisks) /dev/mapper/udisks-luks-uuid-9ecc847a-ca63-41b1-8547-2032112b01b0-uid1000 on /media/724c5f55-d111-4ba9-8284-0fce5554d9ab type ext4 (rw,nosuid,nodev,uhelper=udisks)
Tiskni Sdílej: