Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
ahoj,
v debianu SID mi nějak odešlo KDE 4.7.4 a teď ani snad nejde nainstalovat, tak jsem začal používat gnome 3 - jsem dost spokojenej, jen potřebuju poradit se sdílením přes sambu (konfigurák v příloze) - neumím nastavit sambu aby fungovala podle mých představ
jde mi o to - když si přidám pomocí smbpasswd -a username uživatele a heslo, tak je to v pořádku - pravým tlačítkem na adresáři dám sdílet, zaškrtnu sdílet a třeba "povolit ostatním vytvářet a mazat soubory" a je to
- s malým problémem - zpřístupní se mi i celý HOME a to se mi samozřejmě nelíbí :)
+ mám při nastavování sdílení zašedlou volbu "povolit účet hosta" - to bych potřeboval asi nejvíc
už se mi při nastavování podařilo nevratně zakázat přístup k samba diskům (neptejte se mě jak - prostě nebyly vidět a nepřipojil jsme se - těžko říct co jsem zvrznul), tak se mi nechce moc používat metodu pokus/omyl
###[homes] ### comment = Home Directories ### browseable = no # By default, the home directories are exported read-only. Change the # next parameter to 'no' if you want to be able to write to them. ### read only = yes # File creation mask is set to 0700 for security reasons. If you want to # create files with group=rw permissions, set next parameter to 0775. ### create mask = 0700 # Directory creation mask is set to 0700 for security reasons. If you want to # create dirs. with group=rw permissions, set next parameter to 0775. ### directory mask = 0700Pro povolení účtu hosta si nejsem jist, mohla by snad pomoci volba v sekci [global]: map to guest = Bad User Případně zkusit: security = share Není jednodušší si to všechno pěkně nastavit v tom konfiguračním souboru smb.conf?
[vsichni] path = /home/karel/vsichni guest ok = yes writable = yes browseable = yes [karel] path = /home/karel/soukromesdileni writable = yes browseable = yes
když zakomentuju home tak jak píšeš, tak nenastavím sdílení - vyběhne mi chyba:
„net usershare“ vrátil chybu 255: net usershare add: cannot convert name "Everyone" to a SID. Logon failure.
když to vrátím spátky a v sekci global změním security na share, tak už je to ok - v síťových složkách se zobrazí jen ta složka, kterou dám sdílet, ale zase se do ní nepřipojím - nefunguje žádné heslo ani přihlašovací jméno
Není jednodušší si to všechno pěkně nastavit v tom konfiguračním souboru smb.conf?
na tom "klikání" se mi líbí, že si můžu složky vybírat ke sdílení a zase sdílení rušit v grafice - proč to nevyužít, když to tam je
Tiskni
Sdílej: