abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:33 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 24.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 24.7 je Thriving Tiger. Přehled novinek v příspěvku na fóru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:11 | Bezpečnostní upozornění

    Binarly REsearch upozorňuje na bezpečnostní problém PKFail (YouTube) v ekosystému UEFI. Stovky modelů zařízení používají pro Secure Boot testovací Platform Key vygenerovaný American Megatrends International (AMI) a jeho privátní část byla při úniku dat prozrazena. Do milionů zařízení (seznam v pdf) po celém světě tak útočníci mohou do Secure Bootu vložit podepsaný malware. Otestovat firmware si lze na stránce pk.fail. Ukázka PoC na Linuxu na Windows na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    včera 02:22 | Nová verze

    Mobilní operační systém /e/OS (Wikipedie) založený na Androidu / LineageOS, ale bez aplikací a služeb od Googlu, byl vydán ve verzi 2.2 (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je rodičovská kontrola.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 01:22 | IT novinky

    Společnost OpenAI představila vyhledávač SearchGPT propojující OpenAI modely umělé inteligence a informace z webů v reálném čase. Zatím jako prototyp pro vybrané uživatele. Zapsat se lze do pořadníku čekatelů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:11 | Nová verze

    Distribuce Linux Mint 22 „Wilma“ byla vydána. Je založená na Ubuntu 24.04 LTS, ale s desktopovým prostředím Cinnamon (aktuálně verze 6.2), příp. MATE nebo Xfce, balíkem aplikací XApp, integrací balíčků Flatpak a dalšími změnami. Více v přehledu novinekpoznámkách k vydání.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 2
    25.7. 17:44 | Zajímavý článek Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.7. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v cgitu. Vypíchnout lze podporu rozšíření v Lua.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 17:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.80.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 14:11 | IT novinky

    Apple oznámil, že v beta verzi spustil své Apple Maps na webu. Podporován je také webový prohlížeč Chrome. Ne však na Linuxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    25.7. 13:11 | IT novinky

    Portál Stack Overflow po roce opět vyzpovídal své uživatele, jedná se především o vývojáře softwaru, a zveřejnil detailní výsledky průzkumu. Průzkumu se letos zúčastnilo více než 65 tisíc vývojářů. Z Česka jich bylo 710. Ze Slovenska 246.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Dotaz: Verejna IP - rizika, hardware

    6.3.2012 20:03 SuperTroll
    Verejna IP - rizika, hardware
    Přečteno: 685×
    Zdravim,

    nejsem zadny amater co se IT tyce, ale presto tento dotaz pokladam. Zvazuji, ze bych meho providera zazadal o verejnou IP adresu (rad bych z internetu pristupoval na domaci server (debian)). Internetova pripojka momentalne jde do wifi AP (TP-LINK TL-WR741ND, mozna znate, minuly rok se jich prodalo pozehnane) a pak uz jsou jen domaci klienti pres wifi (a server pres 100mbit ethernet).

    Nedavno jsem se dozvedel o botnetu Chuck Norris infikujici prave nektera sitova zarizeni (i kdyz tam to bylo z cire hlouposti "spravcu" (login na WAN)), dale je tu moznost DoS utoku nejakeho paka atp.

    Ustoji to to AP/switch? Nemel bych napojit linku hned do vedle stojiciho debiana? Nebo co takhle preflashnout ten AP na OpenWRT (buhvi, co v tom ma TP-Link za diry)?

    Diky za reakce !

    Odpovědi

    6.3.2012 21:05 DK
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Verejna IP - rizika, hardware
    flashem na openwrt nic nezkazis, ale musis si to pak umet nastavit

    apropo, tplink jsou takove smejdy, ze bych byl dost prekvapeny, kdyby to ustalo normalni traffic, kdyby tam byl webserver, zainvestuj a kup si poradny router, pokud chces mit bezpecnost a kvalitu
    Petr Maleček avatar 6.3.2012 22:43 Petr Maleček | skóre: 28 | Plzeň - Bolevec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Verejna IP - rizika, hardware
    Příloha:
    Vlastním TP-Link TL-WT1043ND, což je stejný HW, jen o 50MHz rychlejší CPU a 2x větší flash paměť (ROM) :-).

    UNATuje cca 135Mbit/s oběma směry (ačkoli ho výrobce vyzdvyhuje jako Gigabitový router), mám 1Gbit přípojku. Nemám s ním sebemenší problém, provozuji na něm OpenWRT.

    Jestli máš linku do 80MBit (měřeno na lince 100Mbit od UPC, s TL-741ND - víc nepustí, až 941ND pustila plných 100Mbit).
    LinMuck, WinFuck :-P
    6.3.2012 23:02 tomATOM
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Verejna IP - rizika, hardware
    Na netové přípojce s veřejnou IP mám připojeného alixe 2D3, výkonově se dá říct nic moc. Požadavkům na obsluhu síťových služeb mimojiné i jako brána funguje více než dobře.Webový server by také zvládnul.
    Ostatní tu jistě budou psát jaký je nejlepší způsob, co by použili, co mají někde. Tím bych se neřídil na více než 50%.
    Protože je to tvoje využití, vždy záleží na tom:
    - co od krabičky očekáváš
    - jak ji nastavíš

    Pak je úplně jedno co to bude pokud to bude fungovat správně
    7.3.2012 07:18 pht | skóre: 48 | blog: pht
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Verejna IP - rizika, hardware
    Ustoji to to AP/switch? Nemel bych napojit linku hned do vedle stojiciho debiana? Nebo co takhle preflashnout ten AP na OpenWRT (buhvi, co v tom ma TP-Link za diry)?

    Co se týče DoS, tam záleží jak ryhlou máte linku ven (respektive dovnitř), a pravděpodobně lehne dřív ta linka než ten router.

    Co se týče děr, můžete udělat nějaký rozbor situace zvenčí - např. scan co je otevřené na routeru, případně pokud chcete na routeru filtrovat protékající provoz tak test jak dobře to funguje. Myslím, že většina dnešních routerů se dá nastavit tak, aby se v tomto ohledu chovaly rozumně.

    Takže ano, zavedení veřejné IP adresy má jistá přidaná rizika, ale není to nic, z čeho bych měl těžkou hlavu. Za daleko problémovější bych považoval bezpečnost vzhledem k vnitřní síti, která je nezávislá na tom, jaké máte IP adresy.
    In Ada the typical infinite loop would normally be terminated by detonation.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.