Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Byl vydán Mozilla Firefox 114.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nově jsou také na Linuxu podporovány USB FIDO2/WebAuthn bezpečnostní klíče. WebTransport je ve výchozím stavu povolen. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 114 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána červnová aktualizace aneb verze 2023.06-1 linuxové distribuce OSMC (Open Source Media Center). Z novinek lze zdůraznit povýšení verze multimediálního centra Kodi na 20. Na léto je plánováno představení nového vlajkového zařízení Vero, jež nahradí Vero 4K +.
Iba cisto bash, kedze toto pohodlne zvladne.
#! /bin/bash # zadefinuj cestu k suboru file= while read line do path="${line%/*}" [ -n "$path" ] && echo "$path" || echo '/' done < "$file"
Mozno by bolo vhodne sem dat cely Vas skript, teda pokial to nie je tajne nieco. :) Lahsie by sa nasla chyba, pretoze ta hlaska je jednoducho dost vystizna. Ako pomocku si mozte dat tesne pred cd ./adresar3 echo $PWD a zistite, ci sa skutocne nachadzate, kde by ste sa nachadzat chceli a to nejak takto:
echo "Umiestnenie : $PWD" # malo by vratit /home/adresar1/adresar2 , podla zadania
cd ./adresar3
Sed je sice velmi sikovny nastroj, ale vsetko nelieci ani on. Je sed podmienkou vo Vasom skripte ?
adresar3
v aktuálním adresáři neexistuje (case-sensitive ?), a jinak provedení cd
je třeba otestovat.
class="brush: bash" cd "$dir" for tdir in $(find . -type d); do echo "tdir je $tdir" echo "Umisteni: $PWD" cd "$tdir" echo "Umisteni po zmene: $PWD"
#!/bin/bash startPath='/tests/petra/test' cd "$startPath" if [ "$?" -ne "0" ]; then echo "Startovaci adresar neexistuje" exit 3 fi for tdir in $(find . -mindepth 1 -type d); do echo "----------" echo ""tdir je $tdir" echo "Umisteni: $PWD" cd "$tdir" echo "Umisteni po zmene: $PWD" cd "$startPath" echo "----------" doneNevím jestli to byl záměr, ale
find
Vám vracel i '.'find
takto hledá recursivně, ne jen v tom adrsáři…cd
nezklame…
Tiskni
Sdílej: