Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
http://front.dom.cz --> http://back.dom.cz:8080/app1V adresním řádku prohlížeče se má zobrazovat http://front.dom.cz/app1 To už jsem s pomocí zdejší poradny zvládnul: na front.dom.cz inkluduju do httpd.conf soubor mod_proxy.conf s tímto obsahem
ProxyRequests Off ProxyPreserveHost On <Proxy *> Order deny,allow Allow from all </Proxy> ProxyPass /app1 http://back.dom.cz:8080/app1 ProxyPassReverse /app1 http://back.dom.cz:8080/app1 ProxyPass / http://back.dom.cz:8080/app1 ProxyPassReverse / http://back.dom.cz:8080/app1Schéma HTTPS
https://front.dom.cz --> https://back.dom.cz:8443/app1Zobrazovat se má
https://front.dom.cz/app1Popravdě, potřebuju šifrované spojení HTTPS jen pro přihlašování, ale to bych zatím neřešil. Klidně ať zatím běží celá aplikace na HTTPS, před přihlášením i po. To je ostatně věc aplikace. Na frontendu jsem zapnul SSL v Apache a definoval virtuálního hosta /etc/apache2/vhosts.d/front.dom.cz
<IfDefine SSL> <IfDefine !NOSSL> NameVirtualHost IPadresaFront:443 <VirtualHost IPadresaFront:443> DocumentRoot "/srv/www/htdocs/front.dom.cz" ServerName IPadresaFront:443 ServerAdmin admin@dom.cz ErrorLog /var/log/apache2/error_log TransferLog /var/log/apache2/access_log SSLEngine on SSLProtocol all -SSLv2 SSLCipherSuite HIGH:MEDIUM SSLCertificateFile /etc/apache2/ssl.crt/ap2server.crt SSLCertificateKeyFile /etc/apache2/ssl.key/ap2server.key SSLCertificateChainFile /etc/apache2/ssl.crt/newca.crt SSLCACertificateFile /etc/apache2/ssl.crt/newca.crt <Files ~ "\.(cgi|shtml|phtml|php3?)$"> SSLOptions +StdEnvVars </Files> <Directory "/srv/www/htdocs/front.dom.cz"> Options Indexes AllowOverride None Allow from from all Order allow,deny </Directory> CustomLog /var/log/apache2/ssl_request_log ssl_combined </VirtualHost> </IfDefine> </IfDefine>Ačkoli jsem na backendovém stroji SSL ještě nezprovoznil a proxy pro HTTPS nenastavil, funguje mi https://front.dom.cz/app1, tj. zobrazuje obsah z back.dom.cz/app1, ale jestli šifrovaně, to nepoznám. Zdá se, že direktivy z mod_proxy.conf mi přesměrovávají i HTTPS provoz. Ale to nejspíš nebude v pořádku, když SSL je jen na proxy serveru, že? Rád bych, aby byla celá komunikace šifrovaná, nejen se tak tvářila. Kde všude má být konfigurováno SSL a vložen certifikát? Potřebuju certifikát s Common Name=front.dom.cz. Jak korektně nastavit proxy pro HTTPS provoz? Díkes za každou radu!
https
, je komunikace šifrovaná. V případě HTTPS bude šifrovaná komunikace vždy mezi klientem a proxy serverem, ten musí šifrovanou komunikaci vybalit, a pak s ní něco udělá dál. Pokud je Tomcat na stejném stroji nebo ve stejné důvěryhodné síti, je zbytečné komunikaci znovu šifrovat a je lepší mezi proxy a Tomcatem použít obyčejné HTTP. Certifikát a vše týkající se HTTPS pak bude jen na Apachi. Ještě můžete (snad) nastavit proxy tak, že bude Tomcatu v hlavičkách předávat informaci o tom, že komunikace byla šifrovaná, pak to lze i z Tomcatu ze servletu zjistit voláním ServletRequest.isSecure()
.
Část konfiguráku mi připadá zbytečná, nebo tam opravdu máte nějaké PHP nebo CGI skripty?
<Files ~ "\.(cgi|shtml|phtml|php3?)$"> SSLOptions +StdEnvVars </Files>Jinak máte nějaký důvod, proč tam cpát ten proxy server? Bude na tom portu 80 a 443 poskytovat ještě nějaké jiné služby? Jinak můžete vystavit do internetu rovnou Tomcat a bude to celé jednodušší...
Díky za radu. Ano, server s Tomcatem (backend) leží v důvěryhodné síti, takže komunikace Proxy - Tomcat nemusí být šifrovaná. Nebyl jsem si jist, zda HTTPS komunikace nutně musí být end-to-end, tedy z klienta až k backendovému serveru, nebo stačí, když bude šifrovaná jen část, která jde k frontendu. Proto tedy použiju obyčejné HTTP.
Část toho konfiguráku je opravdu zbytečná, půjde pryč.
Proxy je tam kvůli snížení zátěže na server s Tomcatem, a časem z něho taky bude load balancer - backendových serverů přibyde.
Nebyl jsem si jist, zda HTTPS komunikace nutně musí být end-to-end, tedy z klienta až k backendovému serveru, nebo stačí, když bude šifrovaná jen část, která jde k frontendu.Naopak, HTTPS je vždy mezi klientem a serverem/proxy, kde je dané HTTPS spojení zakončeno. Tam se musí dešifrovat, ověřit certifikáty atd., a případně je možné odsud navázat další spojení (HTTP i HTTPS), kterým se přenese dešifrovaný obsah spojení. Nejsnazší je vždy si uvědomit, že HTTPS chrání proti útokům MITM -- takže uprostřed komunikace nemůže být nikdo, kdo by s komunikací nějak manipuloval nebo ji mohl číst.
http://front.dom.cz
) směrovala na http://back1.dom.cz/app1
a HTTPS (https://front.dom.cz
) aby směrovala na http://back2.dom.cz/app1
.
Vytvořil jsem dva virtual hosty s touto konfigurací:
front.dom.cz.conf
NameVirtualHost 10.0.0.1:80 <VirtualHost 10.0.0.1:80> ServerName 10.0.0.1 ServerAdmin admin@dom.cz ProxyRequests Off ProxyPreserveHost On <Proxy *> Order deny,allow Allow from all </Proxy> ProxyPass /app1 http://back1.dom.cz:8080/app1 ProxyPassReverse /app1 http://back1.dom.cz:8080/app1 ProxyPass / http://back1.dom.cz:8080/app1 ProxyPassReverse / http://back1.dom.cz:8080/app1 DocumentRoot /srv/www/vhosts/front.dom.cz ErrorLog /var/log/apache2/front.dom.cz-error_log CustomLog /var/log/apache2/front.dom.cz-access_log combined #HostnameLookups Off #UseCanonicalName Off #ServerSignature On <Directory "/srv/www/vhosts/front.dom.cz"> Options Indexes FollowSymLinks AllowOverride None Order allow,deny Allow from all </Directory> </VirtualHost>
front.dom.cz_ssl.conf
<IfDefine SSL> <IfDefine !NOSSL> <VirtualHost 10.0.0.1:443> ServerName 10.0.0.1:443 ServerAdmin adminn@dom.cz ProxyRequests Off ProxyPreserveHost On <Proxy *> Order deny,allow Allow from all </Proxy> ProxyPass /app1 http://back2.dom.cz:8080/app1 ProxyPassReverse /app1 http://back2.dom.cz:8080/app1 ProxyPass / http://back2.dom.cz:8080/app1 ProxyPassReverse / http://back2.dom.cz:8080/app1 DocumentRoot "/srv/www/vhosts/front.dom.cz_ssl" ErrorLog /var/log/apache2/front.dom.cz_ssl-error_log TransferLog /var/log/apache2/front.dom.cz_ssl-access_log CustomLog /var/log/apache2/front.dom.cz_ssl-request_log ssl_combined <Directory "/srv/www/vhosts/front.dom.cz_ssl"> Options Indexes AllowOverride None Allow from from all Order allow,deny </Directory> SSLEngine on SSLProtocol all -SSLv2 SSLCipherSuite HIGH:MEDIUM SSLCertificateFile /etc/apache2/ssl.crt/ap2server.crt SSLCertificateKeyFile /etc/apache2/ssl.key/ap2server.key SSLCertificateChainFile /etc/apache2/ssl.crt/newca.crt SSLCACertificateFile /etc/apache2/ssl.crt/newca.crt </VirtualHost> </IfDefine> </IfDefine>Při startu Apache si mi webový server stěžuje
... Starting httpd2 (prefork) [Thu Mar 29 12:32:28 2012] [warn] worker http://back1.nkp.cz:8080/app1 already used by another worker [Thu Mar 29 12:32:28 2012] [warn] worker http://back2.nkp.cz:8080/app1 already used by another worker Apache/2.2.12 mod_ssl/2.2.12 (Pass Phrase Dialog) ...Na webu jsem našel, že se to stává, když je nějaká proxy direktiva zadaná vícekrát. Ale já tam nemám nic, co by se opakovalo... Nebo mám? Když v prvním konfiguráku zakomentuju řádky
ProxyPass / http://back1.dom.cz:8080/app1 ProxyPassReverse / http://back1.dom.cz:8080/app1tak si Apache už nestěžuje, ale pak zas nefunguje přesměrování
http://front.dom.cz
na http://back1.dom.cz/app1
Nemám tušení, proč mu to vadí. Je to vlastnost Apache, nebo moje chyba? /app1
ProxyPass /app1 http://back1.dom.cz:8080/app1 ProxyPassReverse /app1 http://back1.dom.cz:8080/app1
Tiskni
Sdílej: