Free Software Foundation (FSF, Nadace pro svobodný software) oslaví v říjnu 40 let od svého založení. Při této příležitosti proběhla soutěž o logo k této události. Dnes bylo vyhlášeno vítězné logo. Navrženo bylo v GIMPu.
Google zpřístupnil Gemini Live, svůj nástroj pro hlasovou komunikaci s umělou inteligencí, v českém a slovenském jazyce pro Android a brzy i iOS. Gemini Live umožňuje vést s AI přirozené rozhovory.
Port počítačové hry Pitfall! z roku 1982 napsané pro Atari 2600 si lze zahrát ve webovém prohlížeči. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Multiplatformní multimediální knihovna SDL (Simple DirectMedia Layer) byla oficiálně vydána v nové major verzi 3 (3.2.0). Změny jsou popsány v README pro migraci aplikací z SDL 2 na SDL 3.
Wine bylo po roce vývoje od vydání verze 9.0 vydáno v nové stabilní verzi 10.0. Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je nová architektura ARM64EC a podpora High DPI škálování.
Edvard Rejthar na blogu zaměstnanců CZ.NIC představil nástroj deduplidog pro odstranění duplicitních souborů.
Společnost DeepSeek představila (𝕏) AI model DeepSeek-R1 (Hugging Face) srovnatelný s OpenAI o1 a uvolnila jej pod open source licencí MIT, tj. zdarma i pro komerční použití.
GKrellM (GNU Krell Monitors, Wikipedie), tj. grafická aplikace pro sledování systémů a různých událostí, byla po pěti a půl letech vydána v nové verzi 2.4.0. Přehled novinek na Gitea.
Americká první dáma Melania Trumpová vydala v předvečer manželovy inaugurace vlastní kryptoměnu. Jmenuje se $Melania. Donald Trump vydal vlastní kryptoměnu $Trump den před manželkou.
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 16.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS.
Řešení dotazu:
resolvconf
balík je zač. A mám dojem že je to nějaká nová nedoladěnost Ubuntu, pravděpodobně vytvořená snahou o automatizaci. A hlavně, co balík resolvconf
umožní, je vyřešit situaci, kdy různé programy chtějí aktualizovat /etc/resolv.conf
a tím pádem se mohou dohádat. Ale jediný kdo mně na všech instalacích do /etc/resolv.conf
píše je klient DHCP při startu. Nikde (tedy na RedHatu, openSUSE, CentOS a debianu) jsem tento balík nepotřeboval, není možné se jej zbavit a nepoužívat jej?
A mám dojem že je to nějaká nová nedoladěnost Ubuntu, pravděpodobně vytvořená snahou o automatizaci.Vcelku trefný popis. Akurát, že to isté asi platí aj o NetworkManager-i. Navyše obe tie služby sú nejak zadrátované kde-kade (napr. výskyt NetworkManager-u v /etc/init.d/pulseaudio ma skoro zhodil zo stoličky), takže som mal obavy to odinštalovať.
Tiskni Sdílej: