Uroš Popović v krátkém článku vysvětluje, co jsou emulátor terminálu, TTY a shell a jaké jsou mezi nimi rozdíly. Jde o první díl seriálu na jeho novém webu Linux Field Guide věnovaném nízkoúrovňové práci s linuxovými systémy.
Byl vydán Debian 13.5, tj. pátá opravná verze Debianu 13 s kódovým názvem Trixie a Debian 12.14, tj. čtrnáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 13 a Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
CiviCRM (Wikipedie) bylo vydáno v nové verzi 6.14.0. Podrobnosti o nových funkcích a opravách najdete na release stránce. CiviCRM je robustní open-source CRM systém navržený speciálně pro neziskové organizace, spolky a občanské iniciativy. Projekt je napsán v jazyce PHP a licencován pod GNU Affero General Public License (AGPLv3). Český překlad má nyní 45 % přeložených řetězců a přibližuje se milníku 50 %. Potřebujeme vaši pomoc, abychom se dostali dál. Pokud máte chuť přispět překladem nebo korekturou, přidejte se na platformu Transifex.
Další lokální zranitelností Linuxu je ssh-keysign-pwn. Uživatel si může přečíst obsah souborů, ke kterým má právo ke čtení pouze root, například soubory s SSH klíči nebo /etc/shadow. V upstreamu již opraveno [oss-security mailing list].
Singularity (YouTube) je nejnovější otevřený film od Blender Studia. Jedná se o jejich první 4K HDR film.
Vyšla hra Život Není Krásný: Poslední Exekuce (Steam, ProtonDB). Kreslená point & click adventura ze staré školy plná černého humoru a nekorektního násilí. Vžijte se do role zpustlého exekutora Vladimíra Brehowského a projděte s ním jeho poslední pracovní den. Hra volně navazuje na sérii Život Není Krásný.
Společnost Red Hat představila Fedora Hummingbird, tj. linuxovou distribuci s nativním kontejnerovým designem určenou pro vývojáře využívající AI agenty.
Hru The Legend of Zelda: Twilight Princess od společnosti Nintendo si lze nově díky projektu Dusklight (původně Dusk) a reverznímu inženýrství zahrát i na počítačích a mobilních zařízeních. Vyžadována je kopie původní hry (textury, modely, hudba, zvukové efekty, …). Ukázka na YouTube. Projekt byl zahájen v srpnu 2020.
Byla vydána nová major verze 29.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Detailní přehled novinek na GitHubu.
Po zranitelnostech Copy Fail a Dirty Frag přichází zranitelnost Fragnesia. Další lokální eskalace práv na Linuxu. Zatím v upstreamu neopravena. Přiřazeno ji bylo CVE-2026-46300.
exten => 850,1,Answer() exten => 850,n,Playback(demo-echotest) exten => 850,n,Echo() exten => 850,n,Hangup()Všechno funguje až na problém, že se nepřehrává soubor "demo-echotest". V asterisk konsoli to hlásí:
-- Executing [850@default:2] Playback("SIP/756172000-00000001", "demo-echotest") in new stack
[Mar 28 18:52:14] WARNING[21972]: file.c:663 ast_openstream_full: File demo-echotest does not exist in any format
[Mar 28 18:52:14] WARNING[21972]: file.c:958 ast_streamfile: Unable to open demo-echotest (format 0x8 (alaw)): No such file or directory
[Mar 28 18:52:14] WARNING[21972]: app_playback.c:475 playback_exec: ast_streamfile failed on SIP/756172000-00000001 for demo-echotest
Přitom soubory mám v /var/lib/asterisk/sounds/en ve třech formátech a to demo-echotest.alaw, demo-echotest.gsm, demo-echotest.wav. V asterisk.conf mám
astdatadir => /var/lib/asteriskNetuším kde je chyba. Zkoušel jsem také přidělit všechna práva audio souborům, ale nic nepomáhá. Děkuju za nápady
Řešení dotazu:
hlas*CLI>
== Using SIP RTP CoS mark 5
-- Executing [850@default:1] Answer("SIP/756172000-00000004", "") in new stack
-- Executing [850@default:2] Playback("SIP/756172000-00000004", "/var/lib/asterisk/sounds/en/demo-echotest.alaw") in new stack
[Mar 30 20:51:28] WARNING[13447]: file.c:663 ast_openstream_full: File /var/lib/asterisk/sounds/en/demo-echotest.alaw does not exist in any format
[Mar 30 20:51:28] WARNING[13447]: file.c:958 ast_streamfile: Unable to open /var/lib/asterisk/sounds/en/demo-echotest.alaw (format 0x8 (alaw)): No such file or directory
[Mar 30 20:51:28] WARNING[13447]: app_playback.c:475 playback_exec: ast_streamfile failed on SIP/756172000-00000004 for /var/lib/asterisk/sounds/en/demo-echotest.alaw
-- Executing [850@default:3] Echo("SIP/756172000-00000004", "") in new stack
== Spawn extension (default, 850, 3) exited non-zero on 'SIP/756172000-00000004'
hlas*CLI>
Disconnected from Asterisk server
[root@hlas asterisk]# ls /var/lib/asterisk/sounds/en/demo-echotest.*
/var/lib/asterisk/sounds/en/demo-echotest.alaw /var/lib/asterisk/sounds/en/demo-echotest.gsm /var/lib/asterisk/sounds/en/demo-echotest.wav
[root@hlas asterisk]#
. Opravdu to dělal SELinux. Vypnul jsem ho, rebootnul stroj a už to funguje. Zrovna jsem taky řešil, proč se mi to bez problému connectilo k localhost MySQL, ale když jsem to chtěl spojit na jinej server, tak to už nešlo. Taky to bylo tím SELinuxem, moc dík
Tiskni
Sdílej: