Experti na kybernetickou bezpečnost potvrdili (en) největší dosud zaznamenaný únik dat. Hackeři při něm odkryli skoro 16 miliard přihlašovacích údajů z celého světa včetně účtů společností Google, Apple, Facebook, dalších sociálních sítí nebo některých serverů státní správy.
Společnost Meta ve spolupráci se společností Oakley oznámila řadu chytrých brýlí Oakley. První Oakley Meta HSTN si lze předobjednat za 499 dolarů.
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vyjádřilo podporu předložení projektu AI Gigafactory CZ, který do veřejné konzultace Evropské komise zaslala společnost České Radiokomunikace (CRA) v rámci iniciativy Project AIGF CZ. Jde o významný krok k rozvoji výpočetní infrastruktury pro umělou inteligenci (AI), která je prioritou resortu. Projekt je v souladu s cíli Národní strategie umělé inteligence ČR 2030 a je již součástí návrhu
… více »Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 154 (pdf). S podtitulem Automatizace domácnosti.
Americký prezident Donald Trump podepsal exekutivní příkaz, který prodlužuje lhůtu pro prodej amerických aktiv aplikace TikTok vlastněné čínskou společností ByteDance do amerických rukou o dalších 90 dnů. Americký Kongres loni v dubnu kvůli bezpečnostním obavám přijal zákon, podle kterého měl vstoupit v platnost zákaz sítě TikTok v USA v případě, že se prodej neuskuteční do 19. ledna. Trump však v lednu lhůtu pro prodej prodloužil o 75 dnů. V dubnu pak přikročil k prodloužení o dalších 75 dnů, lhůta tak měla vypršet dnešním dnem.
Microsoft hodlá zrušit další tisíce pracovních míst, a to především v obchodních odděleních. Předchozí kolo propouštění se uskutečnilo v květnu a dotklo se 6000 zaměstnanců. Vedení firmy již dříve upozornilo, že vzhledem k rozsáhlým investicím do umělé inteligence (AI) se bude snažit omezovat výdaje v jiných oblastech.
Společnost Murena ve spolupráci se společností Qwant představila vyhledávač Murena Find. Ve výchozím nastavení bude používán v mobilním operačním systému /e/OS a v Murena Workspace.
V mobilní aplikaci Facebooku se lze nově přihlašovat pomocí Passkeys.
Společnost Midjourney představila vlastní generátor videí pomocí umělé inteligence (AI) V1 Video Model.
Editor kódu Zed (Wikipedie) má nově v sobě integrovaný debugger. Podporuje Rust, C/C++, JavaScript, Go, Python a pomocí rozšíření i další programovací jazyky.
Měl bych takový upřesňující dotaz. Připravuji se nainstalovat Linux na flešku, tak jak to má kolega. Akorát na rozdíl od něho si netroufám odpojovat v notebooku pevný disk (notebook ho má někde pod nějakým krytem). S instalací Debianu už nějaké zkušenosti mám. Rizikem je pouze okamžik instalování zavaděče, protože tam, pokud se spletu a přepíšu zavaděč Oken, tak jsem v čudu. Bohužel GRUB neoznačuje disky stejně, jak je označuje instalátor (/dev/...
). Chtěl bych se proto zeptat, jak bezpečně poznat, který disk se má použít. V jiném příspěvku psal Petr Šobáň, že Bios totiž vždy při bootu označí ten disk z kterého botuje jako první. To mi jistoty moc nedodalo. Tuším, že ten dotaz instalátoru je právě o tom prvním disku. Navíc nevím, jak zamíchá s pořadím disku interaktivní boot-menu. Notebook umožňuje stisknout enter a vybrat jiný disk ručně. Stane se po jeho vybrání tento prvním? Jak bezpečně poznám, na které zařízení GRUB instaluji, když nevidím jejich označení a ještě k tomu pořadí asi závisí na nastavení BIOSu?
Pak jsem ještě četl SLAX na USB - Instalace GRUBu. To mi přišlo bezpečnější, ale nevím jestli realizovatelné. Ukončit instalaci na notebooku bez instalace zavaděče, přendat flešku do počítače s Linuxem a tam doinstalovat zavaděč dodatečně. To by mělo fungovat také, ne?
apt-get install balik
s tím, že se to nainstaluje na tu flešku, tak to takhle stačí.
grub-install /dev/sdXcož by mělo nainstalovat GRUB na MBR zvoleného disku tak, jak je identifikuje Linux.
Pokud vím, unetbootin akorát vytvoří z obrazu LiveCD "LiveUSB", které se ale chová jako jakákoliv jiná live distribuce. SW tedy instalovat půjde, ale všechno se bude kopírovat do ramdisku a po restartu se tedy ztratí. Samozřejmě je možné si instalační obraz upravit a požadovaný SW tam doplnit.
GRUB sice neinstaluju zrovna každý den, ale "grub-install" mě zatím nezradil, přinejhorším prý běh skriptu skončí chybou a je třeba to provést ručně (aspoň tak káže ArchWiki).
Tiskni
Sdílej: