Byla vydána verze 11.0 s kódovým jménem Aramo linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 22.04 LTS a podporována bude do roku 2027. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Mozilla založila startup Mozilla.ai a vložila do něj 30 milionů dolarů. Cílem je vývoj důvěryhodné, nezávislé a open source AI.
Po půl roce vývoje od vydání verze 43 bylo vydáno GNOME 44 s kódovým názvem Kuala Lumpur. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Letošní Turingovou cenu (2022 ACM A.M. Turing Award) získal Bob Metcalfe za vynalezení, standardizaci a komercializaci Ethernetu.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána ve verzi 5.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Vždy jsem používal Network Manager pro připojení k wifi (umožňoval změnu mac , i nastavenéí IP) v gui nm-appletu .
Nyní když Gnome3 má NetworkManager kterej vypadá hezky ale nemá žádné volby. Už nelze nastavit pro konkrétní wifi síť heslo , mac adresu , ip , dns ale prostě pouze heslo.
Nainstaloval sem si tedy wicd a tam sice IP nastavim ale MAC už ne.
Kam ten linux spěje ?
To si jako budu muset psát pro konkrétní ap scripty pro ip mac dns wpa-supplicant a ostatní nebo jako jdeme cestou čim míň toho máme tím musíme udržovat ?
Řešení dotazu:
PS: u bluetooth je taky volba jen zapnout nebo vypnout a viditelnost.
Za chvíli bude gui ala DEJADUP.
Tak koukam že v UNITY zůstal klasickej NM-APPLET kde jde vše nastavit . Prasárnu maj teda v GNOME-SHELLu a ne v Network Manageru.
Tak sem to vyřešil spouštěním programu nm-connection-editor (to je to co pouští unity ale gnome-shell ne).
Nejde nějak přidat řádek na spuštění nm-connection-editor do menu toho net appletu gnome-shellu ? Aby byl na výběr i ten standartní i tento editor ?
https://extensions.gnome.org/extension/184/network-connections-shortcut/
No potřeboval trochu poladit , tak sem ho sem přidal.
rozbalit applet.tar do ~/.local/share/gnome-shell/extensions
a v programu gnome-tweak-tool povolit toto rozšíření "network-connections-shortcut".
popřípadě dopsat verze gnome-shellu do ~/.local/share/gnome-shell/extensions/metadata.json v tomto formátu :
"shell-version": [
"3.2",
"3.2.0",
"3.2.1",
"3.3",
"3.4"
],
Tiskni
Sdílej: