Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »root@host:~# /usr/local/nagios/libexec/check_nrpe -H localhost NRPE v2.12 root@host:~# netstat -at | grep nrpe tcp 0 0 *:nrpe *:* LISTENBohuzel z toho stroje s Nagios serverem to uz tak dobre nevypada:
[root@nagios ~]# /usr/local/nagios/libexec/check_nrpe -H host.domain.cz Connection refused by hostKonfigurace na tom hostu vypada nasledovne:
root@host:~# iptables -L Chain INPUT (policy ACCEPT) target prot opt source destination ACCEPT tcp -- anywhere anywhere tcp dpt:nrpe ACCEPT all -- anywhere anywhere REJECT all -- anywhere loopback/8 reject-with icmp-port-unreachable ACCEPT all -- anywhere anywhere state RELATED,ESTABLISHED ACCEPT tcp -- anywhere anywhere tcp dpt:www ACCEPT tcp -- anywhere anywhere tcp dpt:https ACCEPT tcp -- anywhere anywhere state NEW tcp dpt:ssh ACCEPT icmp -- anywhere anywhere icmp echo-request REJECT all -- anywhere anywhere reject-with icmp-port-unreachable Chain FORWARD (policy ACCEPT) target prot opt source destination REJECT all -- anywhere anywhere reject-with icmp-port-unreachable Chain OUTPUT (policy ACCEPT) target prot opt source destination ACCEPT all -- anywhere anywhere root@host:~# cat /etc/xinetd.d/nrpe # default: on # description: NRPE (Nagios Remote Plugin Executor) service nrpe { flags = REUSE socket_type = stream port = 5666 wait = no user = nagios group = nagios server = /usr/local/nagios/bin/nrpe server_args = -c /usr/local/nagios/etc/nrpe.cfg --inetd log_on_failure += USERID disable = no only_from = 11.22.33.44 127.0.0.1 } root@host:~# cat /etc/hosts.allow nrpe: LOCAL, 11.22.33.44 root@host:~# cat /etc/hosts.deny nrpe: ALLJe ale zajimave, ze telnet projde:
[root@nagios ~]# telnet host.domain.cz 5666 Trying 22.44.66.88... Connected to host.domain.cz (22.44.66.88). Escape character is '^]'. root@nagios:~# netstat -at | grep nrpe tcp 0 0 *:nrpe *:* LISTEN tcp 0 0 host.domain.cz:nrpe 44.33.22.11.rev.c:38130 ESTABLISHEDA ted prosim sem s napady, kde se stala chyba.
Řešení dotazu:
Tiskni
Sdílej: