Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 42, tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 15. dubna. Z novinek (ChangeSet) lze vypíchnout edici KDE Plasma Desktop nebo spin Cosmic. Vydán byl také Fedora Asahi Remix 42 Beta pro Apple Silicon.
Byla vydána verze 12.00 linuxové distribuce SystemRescue, původně SystemRescueCd, určené pro záchranu systémů a dat. Přehled novinek v changelogu. Přidána byla podpora bcachefs, Linux byl povýšen na verzi 6.12.19, GParted na verzi 1.7.0, nwipe na verzi 0.38, dump na verzi 0.4b49, …
Google kupuje společnost Wiz za 32 miliard dolarů.
Byly zpracovány a na YouTube zveřejněny videozáznamy jednotlivých přednášek z letošního Installfestu.
Společnost Bambu Lab spustila na Kickstarteru kampaň CyberBrick: Beyond Bricks. Jedná se o modulární systém programovatelných a dálkově ovládaných hraček. Objednat si lze jenom moduly s čipy a hračky si vytisknout na 3D tiskárně.
Mikrokontroléry RP2350A a RP2350B jsou již volně v prodeji. Představeny byly v srpnu loňského roku společně s Raspberry Pi Pico 2.
GIMP 3.0 byl oficiálně vydán (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Od 6. do 19. dubna proběhne volba vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie) na další funkční období. Kandidují Gianfranco Costamagna, Julian Andres Klode, Andreas Tille a Sruthi Chandran.
Korespondenční seminář z programování (KSP) pražského Matfyzu pořádá i letos jarní soustředění pro začátečníky. Zváni jsou všichni středoškoláci a starší základoškoláci, kteří se chtějí naučit programovat, lépe uvažovat o informatických úlohách a poznat nové podobně smýšlející kamarády. Úplným začátečníkům bude určen kurz základů programování a kurz základních algoritmických dovedností, pokročilejším nabídneme různorodé
… více »Joe Brockmeier z Linux Weekly News vyzkoušel různé forky webového prohlížeče Mozilla Firefox: především GNU IceCat, Floorp, LibreWolf a Zen. V článku shrnuje, v čem se liší od výchozí konfigurace Firefoxu, co mají za vlastní funkcionalitu, jak a kým jsou udržované atd.
Zdravim,
uz dlhsiu dobu tu mam box s dvoma diskami, dokupil som si TP-LINK 822N sluziac ako AP, kam sa pripajaju klienti v domacnosti. Box je pripojeny k laptopu (99,9% lezi na stole, sa s nim nehybe), rovnako ako tlaciaren. Cez wifi kartu som pripojeny na router ( hotspot BTOpenzone, nie je ina moznost ) a zdielam aj pripojenie k internetu pre klientov.
Sluzby tu bezia nasledovne: DHCP, DNS kesovaci server, NFS (ziadny windows klient tu nie je a ani sa neplanuje, prostredie je cele okolo android-ov, mac a linuxove distribucie ), Apache . Je vsak otazne, ako sa k NFS postavia telefony s androidom, to som ale zatial neriesil.
Pristup k AP je zabezpeceny prostrednictvom WPA2.
Otazka teda znie, ci je nutne nejake dalsie zabezpecenie lokalnej siete ( kerberos ) ? Momentalne vsetko stoji a pada vlastne na prihlasovani k AP. Ak sa niekto prihlasi k AP, tak ma automaticky pridelenu adresu, ma pristup k suborom prostrednictvom nfs, atd. Ale zase vzhladom na pouzite zabezpecenie pomocou WPA2, by to nemalo byt vobec jednoduche, ak vobec realne.
Dakujem mockrat.
Řešení dotazu:
Dakujem za radu. A ano, ide v podstate o stale rovnakych klientov a vzhladom na ich pocet, nie je problem doplnit ani mac adresy.
Tiskni
Sdílej: