Společnost Murena ve spolupráci se společností Qwant představila vyhledávač Murena Find. Ve výchozím nastavení bude používán v mobilním operačním systému /e/OS a v Murena Workspace.
V mobilní aplikaci Facebooku se lze nově přihlašovat pomocí Passkeys.
Společnost Midjourney představila vlastní generátor videí pomocí umělé inteligence (AI) V1 Video Model.
Editor kódu Zed (Wikipedie) má nově v sobě integrovaný debugger. Podporuje Rust, C/C++, JavaScript, Go, Python a pomocí rozšíření i další programovací jazyky.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie). Servo mimo jiné nově zvládne animované GIFy.
Nejnovější X.Org X server 21.1.18 a Xwayland 24.1.8 řeší další bezpečnostní chybu.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 210. sraz, který proběhne 20. června od 18:00 v Red Hat Labu na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity na adrese Botanická 68A nebo také online.
Byla vydána nová verze 17 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 25.05.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Nově je implementováno standardizované simulační rozhraní ROS (Robot Operating System) 2.
Nejnovější X.Org X server 21.1.17 a Xwayland 24.1.7 řeší 6 bezpečnostních chyb: CVE-2025-49175, CVE-2025-49176, CVE-2025-49177, CVE-2025-49178, CVE-2025-49179 a CVE-2025-49180. Nils Emmerich je nalezl koncem března a dnes publikoval detaily.
Obávám se, že si to představujete poněkud jednoduše. Android není linuxová distribuce, je to sice operační systém běžící na upraveném linuxovém jádře, tam ale podobnost z velké míry končí. Prvním problémem je, že klasické instalační obrazy Ubuntu jsou sestavené pro procesory architektury x86. Procesor ve vašem tabletu je architektury ARMv7, potřeboval byste tedy instalační obraz pro tuto architekturu (ten ale pokud vím existuje). Dalším problémem jsou ovladače, Google linuxové jádro upravil pro potřeby mobilních zařízení a ovladače pro dotykové obrazovky, akcelerometry a další ryze mobilní HW ve standardním jádře nejsou.
Nahrazovat předinstalovaný OS jiným je jakž takž běžné u smartphonů, ale často jsou potřeba 3rd party nástroje, které nainstalují jiný bootloader a umožní zapsat data do jinak nepřístupné části flash paměti, kde je OS většinou uložen (případně nabootovat z SD karty). Můžete samozřejmě zkusit googlit, nepochybuji, že o totéž, co vy se už někdo pokoušel, počítejte však s tím, že nepůjde o zrovna přímočarou operaci. Můžete zkusit např. tohle, což vám umožní provozovat Ubuntu v chrootu.
Tiskni
Sdílej: