Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Když kompilujeme ze zdrojového kódu aplikace, nemusíme je kompilovat a instalovat do adresářů, kam se obvykle instalují programy pomoci balíčků. Můžeme použít například /opt/slozka
nebo i některý domácí adresář. Takové věci si však nemůžeme dovolit při kompilování sdílených knihoven nebo pluginů, protože by je žádná aplikace nenašla. Sdílené knihovny a pluginy každá aplikace hledá na obvyklých místech, proto i při kompilaci musíme zachovat, kam se to nainstaluje. Teď mě ale napadá, že můžou být taky vyjímky, kdy sdílené knihovny nebo pluginy můžeme nebo dokonce je vhodné nakompilovat jinam. Příklad:
Pomoci balíčku mám nainstalované swh-plugins, které fungují dobře. Některý plugin bych si chtěl upravit, aby fungoval trochu jinak, ale ostatní pluginy bych nechtěl pokazit. Proto bych si stáhnul zdrojový kód swh-plugins, rozbalím, udělám některé úpravy ve zdrojovém kódu u vybraného pluginu, potom všechny pluginy zkompiluji. Při kompilaci si však zvolím nějaký prázdný adresář, třeba i v domácí složce. Vím, že zatím ty nové plginy fungovat nebudou, protože je žádný program nenajde, to ale nevadí. Vyhledám si binární soubur pluginu, který jsem předtím upravoval, a ten ručně nakopíruji teprve až teď na obvyklé předepsané místo, aby ho aplikace našly. Ještě předtím zkontroluji, jestli v tom "obvyklém" adresáři není soubor se stejným názvem a pokud je, tak si název nového souboru upravím, aby se odlišil a nepřepsaly be se soubory navzájem.
Mám pravdu, že v některých případech je vhodné pluginy dočasně nakompilovat jinam? Mohl bych postupovat, jak jsem popsal? A nemůže kompilace selhat nebo zkončit chybou, kvůli tomu, že si nastavím, aby se mi to kompilovalo jinam? Přece jenom to nejsou normální aplikace, ale pluginy nebo sdílené knihovny, u kterých to není zvykem.
Řešení dotazu:
Tiskni
Sdílej: