Společnost Oracle představila sadu nástrojů a skriptů pro sběr a analýzu dat o stavu linuxových systémů a jejich ladění pod společným názvem Oracle Linux Enhanced Diagnostics (OLED). K dispozici pod licencí GPLv2.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzi 2.3.0. Přináší RAIDZ Expansion, Fast Dedup, Direct IO, JSON a Long names.
Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone nebo notebooky Pinebook publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek.
Baví vás bastlení, fyzika, IT a nebo prostě cokoliv technického? Proseděli jste celé Vánoce v záři obrazovky počítače a nebo jste o tom alespoň snili? Chcete se pochlubit technickými vánočními dárky? Pak doražte na Virtuální Bastlírnu - online pokec (nejen) techniků a bastlířů!
… více »Desktopové prostředí Enlightenment bylo vydáno ve verzi 0.27.0, provázejí ho knihovny EFL 1.28. Jde o převážně opravné vydání opět po roce.
Lazygit byl vydán ve verzi 0.45.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) nadstavbu nad gitem.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 2.48.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 93 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Byl vydán Debian 12.9, tj. devátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Před dvanácti lety, ve svých šestadvaceti letech, navždy odešel Aaron Swartz, výjimečný americký hacker (programátor), spisovatel, archivář, politický organizátor a internetový aktivista. Aaron Swartz založil Demand Progress, spolupracoval na projektech Open Library, Internet Archive a Reddit. Ve svých čtrnácti se podílel na specifikaci RSS 1.0. Vytvořil webový framework web.py, pracoval na tor2web a rozšíření HTTPS Everywhere
… více »cat soubor | sed -r 's/"([^"]*)"/„\1“/g'
Ale možná uvažuj o tom, jestli nebude lepší nahrazovat ty uvozovky podle toho, jestli je před nimi nebo za nimi mezera.
Jo a asi nemyslíš anglické uvozovky, ale počítačové, angličtina má levou a pravou uvozovku jinou
jde mi o jednoduchou konverzi anglických uvozovek na českéA nebylo by jednodušší předpokládat, že otvírací uvozovka má před sebou mezeru a uzavírací ji má za sebou? Pak by stačilo něco jako
sed -e 's/ "/ „/' -e 's/"\([ ,.;!?]\)/“\1/'Tohle by navíc fungovalo i přes víc řádků, což ten původní nápad nezvládne. Lepší řešení by možná bylo použít AWK/PERL/... a pamatovat si, která uvozovka byla poslední. Mimochodem - dávejte do titulku to, co potřebujete vyřešit - to není nahrazování sudých a lichých výskytů, ale předělání uvozovek. Třeba bude někdo vědět konkrétní program - takhle napsané téma ho ale nemusí oslovit .
You can quit vi using the command ":q".Běžná anglosaská konvence (nepraktická):
You can quit vi using the command ":q."Další problematický bod je přímá řeč, která když je v angličitně přes více odstavců, podle běžné konvence se na začátku každého odstavce vysází otevírací uvozovky/apostofy, aby se připomnělo, že je stále součástí té přímé řeči, ale na koncích průběžných odstavců se nesází nic, až na konci úplně posledního. Celkově mi přijde, že to bude muset nakonec projít člověk, resp. že je zapotřebí stanovit pravidla pro konkrétní typ textů a styl, a řešit věci jako když se uprostřed odstavce (věty...) objeví otevírací uvozovka, ale ukončení se nevyskytne dostatečně brzy, a přinejmenším na to upozornit coby na možný problém, což prostý regulární výraz neudělá.
Tiskni Sdílej: