V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
cat soubor | sed -r 's/"([^"]*)"/„\1“/g'
Ale možná uvažuj o tom, jestli nebude lepší nahrazovat ty uvozovky podle toho, jestli je před nimi nebo za nimi mezera.
Jo a asi nemyslíš anglické uvozovky, ale počítačové, angličtina má levou a pravou uvozovku jinou jde mi o jednoduchou konverzi anglických uvozovek na českéA nebylo by jednodušší předpokládat, že otvírací uvozovka má před sebou mezeru a uzavírací ji má za sebou? Pak by stačilo něco jako
sed -e 's/ "/ „/' -e 's/"\([ ,.;!?]\)/“\1/'Tohle by navíc fungovalo i přes víc řádků, což ten původní nápad nezvládne. Lepší řešení by možná bylo použít AWK/PERL/... a pamatovat si, která uvozovka byla poslední. Mimochodem - dávejte do titulku to, co potřebujete vyřešit - to není nahrazování sudých a lichých výskytů, ale předělání uvozovek. Třeba bude někdo vědět konkrétní program - takhle napsané téma ho ale nemusí oslovit
You can quit vi using the command ":q".Běžná anglosaská konvence (nepraktická):
You can quit vi using the command ":q."Další problematický bod je přímá řeč, která když je v angličitně přes více odstavců, podle běžné konvence se na začátku každého odstavce vysází otevírací uvozovky/apostofy, aby se připomnělo, že je stále součástí té přímé řeči, ale na koncích průběžných odstavců se nesází nic, až na konci úplně posledního. Celkově mi přijde, že to bude muset nakonec projít člověk, resp. že je zapotřebí stanovit pravidla pro konkrétní typ textů a styl, a řešit věci jako když se uprostřed odstavce (věty...) objeví otevírací uvozovka, ale ukončení se nevyskytne dostatečně brzy, a přinejmenším na to upozornit coby na možný problém, což prostý regulární výraz neudělá.
Tiskni
Sdílej: