Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Nevím jestli mi usb wifi skutečně funguje anebo jestli jedu stále na integrované wifi
Odpoveď sa dá vyčítať z výstupu dmesg
(ak ho sem chceš vložiť, tak ako prílohu). Môžeš tiež pozrieť akú MAC adresu má integrovaný a ten USB WiFi adaptér (porovnať výstup z ip addr
pri zapojenom a odpojenom USB WiFi adaptéri) a ako vyzerá routovanie (ip route
)
Podle informací, co jsem vygooglil používá ten adaptér chip Ralink RT2870, pro který je v novějších jádrech ovladač. Nezmínil jste se, co máte za distribuci, ale cokoliv s jádrem 2.6.38 a výše by mělo být v pořádku. Ve výpisu lsmod by měl být vidět ovladač rt2800usb.
Pokud je ovladač nahraný, ve výpisu ip link uvidíte všechna síťová rozhraní, mezi nimi i ta pro integrovanou WiFi kartu a adaptér. Rozhraní vestavěné karty se bude nejspíš jmenovat wlan0, ath0, ..., USB adaptér potom wlan1 či ra0. Úplně jednoznačně se to (zejména bez znalosti distrubuce a modelu integrované WiFiny) říct nedá, ověřit to můžete třeba pomocí
ethtool -i JMENO_INTERFACEkde hned první řádek uvádí jméno ovladače, případně
lshw -class networkúdaj "logical name"
S touto znalostí můžete říct NetworkManageru (předpokládám, že ho používáte), aby spojení provedl na vybraném interface. Ve widgetu v KDE4 je menu "Restrict to Interface", v appletu v GNOME je nutno zadat MAC adresu zařízení (dvanáctiznaký údaj za link/ether ve výpisu ip link).
ifconfig
by sa mali zobrazit dve wlany.
Ak nie musis tu druhu zapnut ak je prva wlan0 pravdepodobne druha bude wlan1
ifconfig wlan1 up
Naopak ak sa bojis ze bue aktivna prva prvu vypni a nechaj bezat iba druhu
ifconfig wlan0 down
Na rozpoznanie ktora je ktora vies prist podla vyssie uvedeneho navodu ale ked porozmyslas a system spustis bez vlozenej wifi USB tak automaticky interna bude wlan0 a ked strcis usb tak ta ruha bude wlan1...
A dalej uz len spust dhclient na pozadovane interface a napln config file rozhrania aby system vedel ci ma staticku ip alebo dhcp v akom rezime bezi a podobne...
Tiskni
Sdílej: