Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
V Dublinu o víkendu proběhla dvanáctá iterace multimediální konference Video Dev Days, kterou pravidelně pořádá nezisková organizace VideoLAN. Záznamy přednášek z prvního a druhého dne jsou dostupné na YouTube.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), dospěl po pěti letech vývoje do verze 1.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Nevím jestli mi usb wifi skutečně funguje anebo jestli jedu stále na integrované wifi
Odpoveď sa dá vyčítať z výstupu dmesg
(ak ho sem chceš vložiť, tak ako prílohu). Môžeš tiež pozrieť akú MAC adresu má integrovaný a ten USB WiFi adaptér (porovnať výstup z ip addr
pri zapojenom a odpojenom USB WiFi adaptéri) a ako vyzerá routovanie (ip route
)
Podle informací, co jsem vygooglil používá ten adaptér chip Ralink RT2870, pro který je v novějších jádrech ovladač. Nezmínil jste se, co máte za distribuci, ale cokoliv s jádrem 2.6.38 a výše by mělo být v pořádku. Ve výpisu lsmod by měl být vidět ovladač rt2800usb.
Pokud je ovladač nahraný, ve výpisu ip link uvidíte všechna síťová rozhraní, mezi nimi i ta pro integrovanou WiFi kartu a adaptér. Rozhraní vestavěné karty se bude nejspíš jmenovat wlan0, ath0, ..., USB adaptér potom wlan1 či ra0. Úplně jednoznačně se to (zejména bez znalosti distrubuce a modelu integrované WiFiny) říct nedá, ověřit to můžete třeba pomocí
ethtool -i JMENO_INTERFACEkde hned první řádek uvádí jméno ovladače, případně
lshw -class networkúdaj "logical name"
S touto znalostí můžete říct NetworkManageru (předpokládám, že ho používáte), aby spojení provedl na vybraném interface. Ve widgetu v KDE4 je menu "Restrict to Interface", v appletu v GNOME je nutno zadat MAC adresu zařízení (dvanáctiznaký údaj za link/ether ve výpisu ip link).
ifconfig
by sa mali zobrazit dve wlany.
Ak nie musis tu druhu zapnut ak je prva wlan0 pravdepodobne druha bude wlan1
ifconfig wlan1 up
Naopak ak sa bojis ze bue aktivna prva prvu vypni a nechaj bezat iba druhu
ifconfig wlan0 down
Na rozpoznanie ktora je ktora vies prist podla vyssie uvedeneho navodu ale ked porozmyslas a system spustis bez vlozenej wifi USB tak automaticky interna bude wlan0 a ked strcis usb tak ta ruha bude wlan1...
A dalej uz len spust dhclient na pozadovane interface a napln config file rozhrania aby system vedel ci ma staticku ip alebo dhcp v akom rezime bezi a podobne...
Tiskni
Sdílej: