V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
Řešení dotazu:
Podla mna by sa nemali stavat standardy nad pouzitelnost. Ja by som tiez ocenil jednoduchu volbu "dodrziavat standardy" (pre veci na styl Google Talk, ktore vyzaduju nepretrzitu komunikaciu so serverom).
Okrem toho si myslim, ze cast by isla realizovat aj bez vacsieho porusenia dohod. Keby mal kazdy tab vlastne pluginy, tak by mozno stacilo dat background tabom a ich pluginom nejaku nizku (az nulovu) prioritu. Nespustali by sa sice timer-e v ten spravny cas, ale ziadna aplikacia AFAIK nemoze ratat s tym, ze dostane CPU cas, takze by sa s tym aj browser nejak vyrovnal. Za ukladanie na disk by bol zodpovedne systemove swapovanie. Podla mojho popisu to vyzera pomerne jednoducho - neexistuje take nieco? Ake su dalsie problemy?
- browser pouzivam tak, ze mam v jednom okne otvorenych aj sto kariet - Browser je pre mna "doplnok" a nie "hlavna aplikacia"Ale podla mna by to co chces slo a pomerne jednoducho. Jedine co treba spravit je ze 1 tab = 1 proces, a vsetky karty okrem aktivnej suspendovat. V chrome je "Zobrazit stranky na pozadi", tam si mozes dat zobrazit PID procesu, pripadne mozes pouzit rovno `ps` ale pozor aby si si nahodou nepomylil proces nejakeho rozsirenia. Potom by si napisal spravcu zaloziek, ktory by pomocou:
kill -STOP cislo_procesu kill -CONT cislo_procesuSpustal a zastavoval jednotlive taby. Potom by este trebalo spravit aby sa zastaveny proces odswapoval na disk a pred opatovnym spustenim sa znova nacital do pamate. Tak by si pri 100 taboch mal 99 procesov zastavenych a odswapovanych na disk a realne by bezal len 1 proces (aktualny tab).
Taková věc již existuje, jmenuje se to Opera a má to záložky. Služba opera links vám zaručí stejné záložky na všech operách které si k nim připojíte... Jinak, stačí používat nástroje, které k tomu jsou určené.
Spokojeně si používám na slackwaru KDE 4 + Operu na 600MHz s 1GB Ram + dalších 10 věcí otevřených bez problémů. Z toho mi 600 MB cachuje takže active tak 400 se vším a na tom pracuji v hostingové společnosti, čili ten prohlížeč používám celý den. Vřele doproučuji tedy změnit pracovní návyky.
BTW: v záložkách mám cca 7000 záznamů a jsou krásně přehledné a dá se vnich rychle searchovat, stačí si jen udělat systém.
Aha díky za info, to mě nenapadlo. Je to jediný closed source kromě pár firmwarů v jádře co používám. Ale opravdu stojí za to, maximální spokojenost teď mě překvapila integrace html5 videí, nikdy jsem nepoužil flash, takže už i na videa se můžu kouknout a výkon stačí.
Jen doufám, že nekoupí facebook operu, slyšel jsem nějakou takovou zprávu.. uff to by pak z opery nezbylo nic. No jako záchrana ještě stále existuje links... I když jsem si za ty léta už tak moc zvykl na operu.
Get off the internet. Go do something in meatspace. Seriously.
OK, ako pouzivam browser (Firefox). Mojim problemom (chorobou) je to, ze sa snazim riesit viacero veci naraz. Hladam riesienie na "Problem 1": Otvorim si google (cez CTRL+T, CTRL+K, Popis problemu, Enter). Z vysledkou ktore mi vyhovuju si otvorim dalsie karty (cez stredne tlacitko mysi) a uz mam aspon 5 tabov. Takto pokracujem na druhu, tretiu, stvrtu stranku vo vysledkoch vyhladavania (Google) az kym nenajdem rozumnu odpoved na moju otazku. Nasledne idem pozriet vysledky vyhladavania (co je uz asi 10-30 tabov). A nasledne riesim "Problem 1" Ale kedze naraz riesim viacero problemov, tak toto si zopakujem viackrat pre "viacero problemov". Medzi tym, si treba precitat noviny a pod. Proste som clovek ktory ked nieco uvidi, tak ho napadne, ze ako by to mohol vyuzit a preto si nieco necham otvorene s tym, ze si to neskor pozriem. A takto sa mi taby hromadia a hromadia... Preto potrebujem funkcionalitu na unloadnutie tabu z pamati browsera. Momentalne skusam tie rozne firefox pluginy na unloadovanie (co ste spominali). Viem, ze jednoduchsie je zmenit "myslenie cloveka". Pouzivam tiez bookmarky, ale mam ich ohromne mnozstvo a nevyznam sa v nich. Viem, ze mne treba skor ticho a pokoj na lozkuVdaka za napady. Luky![]()
U takových tabů ale není zapotřebí držet dynamický stavU některých ano, u některých ne. A opět zabere čas je projít a zhodnotit, u kterých ten stav držet potřebuju.
Muzete popsat co je vasi naplni prace, ze potrebuje mit otevrenych 100 tabu?Hádám, že to není o potřebě, ale o pohodlí, pokud to má steně jako já. Jinak do náplně spousty lidí patří jak čtení webových stránek (dokumentace, google, vygooglené stránky), tak komunikace přes webové služby (bugzilla, updates). Když vezmeš několik instancí každé z těchto kategorií a ještě z každé instance otevřeš několik objektů (třeba bugreportů nebo kapitol dokumentace, atd...), tak ti ta stovka hravě vyjde. Nehledě na to, že během práce člověk nechce věnovat svůj čas přebírání toho, které taby už nepotřebuje. Takže rázem ze stovky otevřených tabů může být několik stovek. Uspáváš? Tak čas od času musíš shodit celý browser a „ono se to srovná“, kvalita prohlížeče, úspornost prohlížeče, velikost RAM, výkonnost procesoru, to vše jsou konkrétní příklady věcí, které ovlivňují, jak často musíš toto udělat.
Tiskni
Sdílej: