Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.21.0. Z novinek je zdůrazněn nový "wl_pointer high-resolution scroll event".
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) zveřejnil Zprávu o stavu kybernetické bezpečnosti České republiky za rok 2021 (pdf). Novým ředitelem NÚKIB je Lukáš Kintr.
Společnost Mycroft AI představila Mimic 3 (YouTube). Jedná se o open source neurální engine pro převod textu na řeč (TTS) běžící rovněž offline. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0. Přispět na vývoj lze také koupí chytrého reproduktoru Mycroft Mark II.
Organizace Software Freedom Conservancy vyzývá všechny vývojáře svobodného a open source softwaru k opuštění GitHubu. Proprietárního GitHubu vlastněného společností Microsoft, jejíž manažeři opakovaně napadají copyleftové licence a komerční Copilot je dokonce ignoruje.
Byla vydána verze 1.62.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
OpenGL (Wikipedie) slaví 30 let. Specifikace verze 1.0 byla vydána 30. června 1992.
Rodina Raspberry Pi se rozrostla o 3 nové členy Raspberry Pi Pico W, H a WH aneb jednočipový počítač Raspberry Pi Pico s Wi-Fi, Header (piny) a Wi-Fi a Header.
Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2022 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 20. a 21. června v Brně.
Společnost Collabora vydala verzi 22.05 online kancelářského balíku Collabora Online Development Edition (CODE). Přehled novinek i s náhledy v oznámení. Nová je kontrola stylu a gramatiky pomocí LanguageTool. Calc umí 16 384 sloupců. Přidána byla podpora WebP. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Vydání Collabora Online s podporou je plánováno na červenec.
Slovenská ministryně investic, regionálního rozvoje a informatizace používá heslo Mirri2020. Zveřejnila video, kde je vidět heslo nalepené na notebooku (Facebook, TA3).
jo. todle je problem termcap a terminfo databze popisujici vlastnosti terminalu a programu, ktery jsou linkovany proti odpovidajicim knihovnam.
1. ldd `which top`
2.a. jesli je ve vypisu terminfo nainstalovat odpovidajici balik (hadam terminfo-data) s soubory, ktere nejspis skonci v /usr/share/terminfo/*/* nebo pokud nejsi koren, tak do ~/.terminfo/x/xterm nacpat popisek, ktery tusim jednu dobu byval ve zdrojacich xek(mozna jeste je nebo tam bude xterm.tic? ten je potreba prelozit programem tic z textu do te mnohem hure citelne binarni formy) a nebo sproste stahout z podobneho systemu a kolegy (drzel bych se i priblizne stejnych cisel verzi knihoven) soubor s popisem xtermu
2.b. jeslit je ve vypisu "ldd `top`" termcap, tak sehnat nekde fungujici /etc/termcap zaznam pro xterm
tak a neco na vysvetleni. teminal, at uz je to treba linuxu v textovym rezimu console, virtualni terminal, seriova console nebo xterm, ci putty pod widlema a pod. maji nejaky vstupni(obvykle se to prirovnana slovem klavesnice) a vystupni(vykreslovaci) vlastnosti (a par dalsich), ktery obvykle nejdou zmenit nebo je nechces menit pro tu kterou aplikaci kterou zrovna chces spustit i kdyz treba zmenit jdou.
typ terminalu(oznaceni pro skupinu vlastnosti) je zvykem predavat v promenne prostredi TERM. zkus si co napise "echo $TERM" (hadam xterm ;) a obvykle se snazi kazda distribuce pro virtualni terminaly nebo emulatror terminalu (jako treba zase putty nebo xterm) nastavit na rozumnou hodnotu, ktera odpovida v pripade distribuce nainstalovanym popisnym souborum vlastnosti spojenych s takovym oznacenim a v pripade emulatoru terminalu to zalezi na autoru emulatoru, co implementuje.
ps: menit promennou TERM je nejvetsi blbost, kterou kdy muze uzivatel udelat, ale v nouzovych pripadech to muze byt postacujici spasa.
Tiskni
Sdílej: