Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …
Chystá se poslední jarní Virtuální Bastlírna. Nachystejte si ledové kávy, mojita a vodní chladiče a pojďte se se strahovskými bastlíři pobavit o technice a bastlení! Ptáte se, co mají bastlíři za novinky? Například se ukázalo, že OLED s SSD1306 ve skutečnosti nejsou nutně jen černobílé. Vyšla také nová verze KiCADu včetně betaverze pluginu pro tvorbu databázových knihoven pro KiCAD v InvenTree a na internetu se objevil USB
… více »6. červen je dnem za skutečný internet (neboli Světový den IPv6). Již tradiční příležitost urgovat svého ISP, kdy zavede do sítě IPv6, ale také příležitost šířit osvětu i mezi netechnické uživatele. V současnosti má IPv6 v ČR jen cca 20 % uživatelů (podle statistik společností Akamai a Google).
Festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí Maker Faire Prague 2023 proběhne o víkendu 10. a 11. června na Výstavišti Praha.
Byla vydána verze 8.18 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Projekty Blink a Blinkenlights dospěly do verze 1.0. Jedná se o x86-64-linux emulátor a jeho TUI nadstavbu sloužící jako debugger. Blink je v porovnání s qemu-x86_64 menší a rychlejší.
Bylo potvrzeno, že Debian 12 s kódovým jménem Bookworm vyjde v tuto sobotu 10. června.
Byla vydána nová verze 2023.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Zdůraznit lze předpřipravené obrazy pro Hyper-V nebo to, že ve výchozím prostředí Xfce bylo PulseAudio nahrazeno multimediálním serverem PipeWire.
Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Zdravim vospolok
riesim zaujimavy problem ktory ma uz trapi nejaky den. Vytvoril som si skript (klasicky bashovsky - #!/bin/bash
), ktory sa ma spustat kazdy den a na jeho konci sa ma poslat mail s logom, co ten skript pocas behu vygeneroval.
Na poslanie mailu pouzijem v skripte prikaz:
/bin/mail -s "Log report" "recipient@example.com" < "/var/log/report.log"
A sprava sa to nasledovne:
recipient@example.com
" z obsahom subora "/var/log/report.log
" v jeho tele./etc/cron.{daily,hourly}
, tak dostanem prazdny mail (na spravneho recipienta) s tym, ze cron hned vygeneruje dalsi mail s naslujucim textom:Predmet: Cron <root@host> run-parts /etc/cron.hourly /etc/cron.hourly/script: Null message body; hope that's ok
Vsetko som overoval, logovaci subor naozaj existuje. Premenne, ktore pouzivam miesto realnych parametov pre prikaz /bin/mail
su naplene spravnymi udajmi. Aj napriek tomu mi pride prazdny mail.
Tak som sa rozhodol vyskusat postfixovy command na poslanie posty /usr/sbin/sendmail
miesto /bin/mail
nasledujucim sposobom:
/usr/sbin/sendmail "recipient@example.com" < "/var/log/report.log"
s tym, ze na zaciatok logovacieho suboru som popridaval From
, To
a Subject
hlavicky.
/etc/cron.{daily,hourly}
, tak mi opat pride prazdny mail/var/spool/cron/root
) tak mail dostanem tiez v poriadkuPouzivam obycany nemodifikovany CentOS 6.2. Mate predstavu preco jedonducho nemozem posielat mail zo skriptu ktory spustam cez cron? Vsade su zadavane absolutne cesty k suborom/binarkam, a premenne obsahuju spravne hodnoty. Mail mi aj napriek tomu nepride aj s telom.
Budem vdacny za akekolvek rady
Řešení dotazu:
tak, toto zabralo... na moje velke prekvapenie aj cronove scripty spustatne s pravami roota vyfasuju selinuxovy kontext a podla toho sa radia... doprcic, ja som to bral ako samozrejmu vec, ze veci spustane s rootovskymi pravami sa automaticky selinuxu vyhnu.... a ono to zabera len na skripty v root-ovom crontabe. pre scripty vo /etc/cron.{daily,hourly} to neplati... parada...
vdaka za bezmyslienkovy tip.
mal som tam toto:
type=AVC msg=audit(1339033626.182:38735): avc: denied { read } for pid=12924 comm="sendmail" path="/var/log/report.log" dev=dm-4 ino=390147 scontext=system_u:system_r:system_mail_t:s0-s0:c0.c1023 tcontext=system_u:object_r:cron_log_t:s0 tclass=file
selinux=0
Tiskni
Sdílej: