Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Zdravim vospolok
riesim zaujimavy problem ktory ma uz trapi nejaky den. Vytvoril som si skript (klasicky bashovsky - #!/bin/bash
), ktory sa ma spustat kazdy den a na jeho konci sa ma poslat mail s logom, co ten skript pocas behu vygeneroval.
Na poslanie mailu pouzijem v skripte prikaz:
/bin/mail -s "Log report" "recipient@example.com" < "/var/log/report.log"
A sprava sa to nasledovne:
recipient@example.com
" z obsahom subora "/var/log/report.log
" v jeho tele./etc/cron.{daily,hourly}
, tak dostanem prazdny mail (na spravneho recipienta) s tym, ze cron hned vygeneruje dalsi mail s naslujucim textom:Predmet: Cron <root@host> run-parts /etc/cron.hourly /etc/cron.hourly/script: Null message body; hope that's ok
Vsetko som overoval, logovaci subor naozaj existuje. Premenne, ktore pouzivam miesto realnych parametov pre prikaz /bin/mail
su naplene spravnymi udajmi. Aj napriek tomu mi pride prazdny mail.
Tak som sa rozhodol vyskusat postfixovy command na poslanie posty /usr/sbin/sendmail
miesto /bin/mail
nasledujucim sposobom:
/usr/sbin/sendmail "recipient@example.com" < "/var/log/report.log"
s tym, ze na zaciatok logovacieho suboru som popridaval From
, To
a Subject
hlavicky.
/etc/cron.{daily,hourly}
, tak mi opat pride prazdny mail/var/spool/cron/root
) tak mail dostanem tiez v poriadkuPouzivam obycany nemodifikovany CentOS 6.2. Mate predstavu preco jedonducho nemozem posielat mail zo skriptu ktory spustam cez cron? Vsade su zadavane absolutne cesty k suborom/binarkam, a premenne obsahuju spravne hodnoty. Mail mi aj napriek tomu nepride aj s telom.
Budem vdacny za akekolvek rady
Řešení dotazu:
tak, toto zabralo... na moje velke prekvapenie aj cronove scripty spustatne s pravami roota vyfasuju selinuxovy kontext a podla toho sa radia... doprcic, ja som to bral ako samozrejmu vec, ze veci spustane s rootovskymi pravami sa automaticky selinuxu vyhnu.... a ono to zabera len na skripty v root-ovom crontabe. pre scripty vo /etc/cron.{daily,hourly} to neplati... parada...
vdaka za bezmyslienkovy tip.
mal som tam toto:
type=AVC msg=audit(1339033626.182:38735): avc: denied { read } for pid=12924 comm="sendmail" path="/var/log/report.log" dev=dm-4 ino=390147 scontext=system_u:system_r:system_mail_t:s0-s0:c0.c1023 tcontext=system_u:object_r:cron_log_t:s0 tclass=file
selinux=0
Tiskni
Sdílej: