David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Byl vydán Mozilla Firefox 114.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nově jsou také na Linuxu podporovány USB FIDO2/WebAuthn bezpečnostní klíče. WebTransport je ve výchozím stavu povolen. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 114 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána červnová aktualizace aneb verze 2023.06-1 linuxové distribuce OSMC (Open Source Media Center). Z novinek lze zdůraznit povýšení verze multimediálního centra Kodi na 20. Na léto je plánováno představení nového vlajkového zařízení Vero, jež nahradí Vero 4K +.
Už zítra 7. června od 17 hodin proběhne SUSE Czech Open House 2023 aneb den otevřených dveří pražské pobočky SUSE. Těšit se lze na komentovanou prohlídku nebo přednášku o spotřebě procesorů.
Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …
Zdravim,
mam tu k laptopu pripojene ulozne zariadenie, ktore je pristupne cez nfs server. Zaroven ale chcem mat pripojene suborove systemy exportnute cez nfs dostupne a vyuzivat ich ako akykolvek uzivatel na sieti. Problem je ale v tom, ze pri boote sa mi stroj zasekne a v pravidelnych intervaloch (urcite viac nez minuta) vypise nieco v zmysle mount.nfs4 : conection timed out.
Moj /etc/fstab vyzera nasledovne :
UUID="552c54df-5ec5-4156-a322-c5477e8c87f2" /nfs4/storage/storage/ ext4 rw,auto,noatime,relatime,usrquota,grpquota,user_xattr 0 2
UUID="acd8dc9e-75c7-4e13-9b44-74edf60d32c2" /nfs4/root/backup/ ext4 ro,auto,noatime,relatime,usrquota,grpquota,user_xattr 0 2
/nfs4/root/backup /nfs4/storage/backup/ bind ro,bind,auto 0 0
domov.slovensko.lan:/storage /mnt/storage nfs4 rw,auto,noatime,relatime,defaults 0 0
domov.slovensko.lan:/backup /mnt/backup nfs4 ro,auto,noatime,relatime,defaults 0 0
Moj nazor je taky, ze sa to prave tu cele pokazi. Zrejme nie su pripojene zariadenia pre export a ale sa uz pokusa system pripojit exportovane suborove systemy a tak caka a caka.
Rieseni mam dve, aj ked velmi podobne. Vsetko zavisi na tom, ci je wlan1 dostupna. Takze prve riesenie by mohlo byt, ze by som vypol vsetky sluzby ocakavajuce wlan1 pri boote a dal to vsetko do skriptu, ktory by sa spustil az po samotnom nabehnuti wlan1 v /etc/network/interfaces .
Druhym riesenim by bolo jednoducho dat k pripojovaniu exportovanym suborovym systemom option noauto a neskor spustit mount -a .
Je niektore z vyssie uvedenych rieseni vhodne alebo existuje ina moznost, ako sa s tymto problemom vysporiadat ? Trebars nieco elegantnejsie ?
Dakujem velmi pekne.
mam tu k laptopu pripojene ulozne zariadenie, ktore je pristupne cez nfs server. Zaroven ale chcem mat pripojene suborove systemy exportnute cez nfs dostupne a vyuzivat ich ako akykolvek uzivatel na sieti.Nerozumím jak je to propojené. "uložné zařízení" je samostatné zařízení s NFS serverem na Ethernetovém kabelu? Nebo je to přímo připojené zařízení nabízené notebookem jako NFS ven? Pokud je to jako bod 2, tak proč se připojuji zpětně k němu přes NFS? Chápu, že je pohodlné, mít zařízení ve stejném místě adresářového stromu jak lokálně, tak vzdáleně, ale co mi přinese více, když si to zařízení přímo nezařadím ve stromu na stejné místo, tak jak to bude viditelné i vně (třeba pomocí
mount --bind
), ale ale místo toho budu to tahat v local smyčce přes NFS?
Hej, je to to za druhe. K laptopu je pripojene ulozisko cez usb rozhranie. Na laptope mi bezi nfs server. Lokalne si to chcem pripajat, aby subory vytvorene na zariadeni mali rovnakeho uzivatela a skupinu, ako v pripade, ked ktokolvek na sieti (rodina) vytvori subor. Laptop je teda jednak server a zaroven aj klient. Mozno sa nevyjadrujem najspravnejsie, tak to mi je luto, ale snazim sa. :)
Tiskni
Sdílej: