Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Zdravim,
mam tu k laptopu pripojene ulozne zariadenie, ktore je pristupne cez nfs server. Zaroven ale chcem mat pripojene suborove systemy exportnute cez nfs dostupne a vyuzivat ich ako akykolvek uzivatel na sieti. Problem je ale v tom, ze pri boote sa mi stroj zasekne a v pravidelnych intervaloch (urcite viac nez minuta) vypise nieco v zmysle mount.nfs4 : conection timed out.
Moj /etc/fstab vyzera nasledovne :
UUID="552c54df-5ec5-4156-a322-c5477e8c87f2" /nfs4/storage/storage/ ext4 rw,auto,noatime,relatime,usrquota,grpquota,user_xattr 0 2
UUID="acd8dc9e-75c7-4e13-9b44-74edf60d32c2" /nfs4/root/backup/ ext4 ro,auto,noatime,relatime,usrquota,grpquota,user_xattr 0 2
/nfs4/root/backup /nfs4/storage/backup/ bind ro,bind,auto 0 0
domov.slovensko.lan:/storage /mnt/storage nfs4 rw,auto,noatime,relatime,defaults 0 0
domov.slovensko.lan:/backup /mnt/backup nfs4 ro,auto,noatime,relatime,defaults 0 0
Moj nazor je taky, ze sa to prave tu cele pokazi. Zrejme nie su pripojene zariadenia pre export a ale sa uz pokusa system pripojit exportovane suborove systemy a tak caka a caka.
Rieseni mam dve, aj ked velmi podobne. Vsetko zavisi na tom, ci je wlan1 dostupna. Takze prve riesenie by mohlo byt, ze by som vypol vsetky sluzby ocakavajuce wlan1 pri boote a dal to vsetko do skriptu, ktory by sa spustil az po samotnom nabehnuti wlan1 v /etc/network/interfaces .
Druhym riesenim by bolo jednoducho dat k pripojovaniu exportovanym suborovym systemom option noauto a neskor spustit mount -a .
Je niektore z vyssie uvedenych rieseni vhodne alebo existuje ina moznost, ako sa s tymto problemom vysporiadat ? Trebars nieco elegantnejsie ?
Dakujem velmi pekne.
mam tu k laptopu pripojene ulozne zariadenie, ktore je pristupne cez nfs server. Zaroven ale chcem mat pripojene suborove systemy exportnute cez nfs dostupne a vyuzivat ich ako akykolvek uzivatel na sieti.Nerozumím jak je to propojené. "uložné zařízení" je samostatné zařízení s NFS serverem na Ethernetovém kabelu? Nebo je to přímo připojené zařízení nabízené notebookem jako NFS ven? Pokud je to jako bod 2, tak proč se připojuji zpětně k němu přes NFS? Chápu, že je pohodlné, mít zařízení ve stejném místě adresářového stromu jak lokálně, tak vzdáleně, ale co mi přinese více, když si to zařízení přímo nezařadím ve stromu na stejné místo, tak jak to bude viditelné i vně (třeba pomocí
mount --bind), ale ale místo toho budu to tahat v local smyčce přes NFS?
Hej, je to to za druhe. K laptopu je pripojene ulozisko cez usb rozhranie. Na laptope mi bezi nfs server. Lokalne si to chcem pripajat, aby subory vytvorene na zariadeni mali rovnakeho uzivatela a skupinu, ako v pripade, ked ktokolvek na sieti (rodina) vytvori subor. Laptop je teda jednak server a zaroven aj klient. Mozno sa nevyjadrujem najspravnejsie, tak to mi je luto, ale snazim sa. :)
Tiskni
Sdílej: