Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
David Malcolm se ve svém příspěvku na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vylepšeních statické analýzy (volba -fanalyzer) v GCC 13.
Byla vydána nová stabilní verze 23.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Stoat. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Příspěvek na blogu CZ.NIC upozorňuje na nový útok na weby v Česku. Na honeypotech na Turrisech byla zaznamenána nová aktivita útočníků - probíhající útok na FTP servery, které se vyskytují na stejné IP adrese, jako aktivní WEB server.
Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.
highlight Comment ctermfg=CyanOvšem když spustím vim, tak mi to toto nastavení nerespektuje a opět mi to zobrazí tmavěmodré komentáře na černém podkladu. Nevíte čím to může být? Přitom když tento příkaz zadám přímo ve vimu, tak to zabere.
strace -e trace=open gvim -f 2>&1 | grep vimrc
$HOME/.vim/colors/username.vim:
Zapsat něco jako:
" Vim color file set background=dark # terminál s tmavým pozadím highlight clear if exists("syntax_on") syntax reset endif let g:colors_name = "username" highlight Comment ctermfg=cyan # jedovaté komentáře
runtime colors/sometheme.vim # cesta k tomu schematu let g:colors_name = "username" highlight Comment ctermfg=cyan # jedovaté komentářeJinak by ale snad mělo stačitl dát to
highlight Comment ctermfg=cyan
někam do ~/.vimrc
, ale nezkoušel jsem to, záleží na pořadí zpracovávání konfiguračních a dalších souborů.
~/.vimrc
má přednost před /etc/vim/vimrc
, protože se zpracovává později. Je tedy zbytečné sahat do /etc/vim/vimrc
, pokud k tomu admin nemá skutečný důvod.
Ovšem je obecné pravidlo, že uživatelská konfigurace aplikace má přednost před systémovou konfigurací.
strace
a pak to dát tam kam je potřeba.
Přímo vim umí zobrazit které konfiguráky načetl/nasourcoval, ale nemohu si vzpomenou co to je za příkaz (strace je jistota).
~/.vimrc
, třeba do ~/.vim/after/syntax
apod. Možnosti konfigurace jsou ve vimu v této věci dost košaté.
Konkrétně tu změna barvy komentářů, která se týká barevného schematu, umístit ve ~/.vimrc stačí.
Tiskni
Sdílej: