abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Zajímavý software

    Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    26.6. 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.6. 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2003 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: xubuntu - zadny obraz pri ctrl-alt-f1..f6 a pri startu

    10.6.2012 23:22 tomasi | skóre: 10 | blog: x86_64
    xubuntu - zadny obraz pri ctrl-alt-f1..f6 a pri startu
    Přečteno: 615×
    prosim o radu.

    a/ Nevidim zadny obraz pri startu: vidim boot, pak cerna obrazovka, pak login, ktery uz vidim

    b/ cernou obrazovku mam take pri prepnuti na konsoli crtl-alt-f1 az f6.

    Co s tim?

    Xubuntu 12.4 kernel: Linux dell-xps 3.4.0-030400-generic #201205210521 SMP Mon May 21 09:22:02 UTC 2012 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux (upgradovany)

    Grafika: Nvidia - driver 295.53

    co mam udelat, aby jsem to spravil?

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    11.6.2012 00:20 Šangala | skóre: 56 | blog: Dutá Vrba - Wally
    Rozbalit Rozbalit vše Re: xubuntu - zadny obraz pri ctrl-alt-f1..f6 a pri startu
    zkus nomodeset jako parametr jadra do grubu.
    v /etc/default/grub třeba něco jako:
    GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet nomodeset"
    a pak příkaz sudo update-grub
    To, že trpíš stihomamem, ještě neznamená, že po tobě nejdou. ⰞⰏⰉⰓⰀⰜⰉ ⰗⰞⰅⰜⰘ ⰈⰅⰏⰉ ⰒⰑⰎⰉⰁⰕⰅ ⰏⰉ ⰒⰓⰄⰅⰎ ·:⁖⁘⁙†
    11.6.2012 00:22 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: xubuntu - zadny obraz pri ctrl-alt-f1..f6 a pri startu
    Těžko říct - věštecké koule nemáme.

    Mě něco podobného se udělalo pokud se pohádaly (špatně nainstalovaly) ovladače od grafiky - skus balíčky od grafiky přeinstalovat.

    No a potom se kouknout do /var/log a proskoumat zda tam někde nebude popsaná nějaká chyba kolem grafiky či konzole.
    pepe_ avatar 11.6.2012 07:19 pepe_ | skóre: 48
    Rozbalit Rozbalit vše Re: xubuntu - zadny obraz pri ctrl-alt-f1..f6 a pri startu

    Dokud sem měl nouveau tak sem to měl stejně , odinstaloval sem nouveau a nainstaloval nvidia-current a je to vpořádku.

    11.6.2012 08:29 Šangala | skóre: 56 | blog: Dutá Vrba - Wally
    Rozbalit Rozbalit vše Re: xubuntu - zadny obraz pri ctrl-alt-f1..f6 a pri startu
    Dělají to jak Noveau tak NVidia, přijde na verzi a daném HW, prošlo mi pár Nvidia-í rukama a vždy zabralo nomodeset jak pro Noveau tak pro binární driver.
    Podle mě je to nějak způsobené tím rozšířeným rozlišení pro textovou konzolu (jako že není 80×25, moc × moc), a NVidia i Noveau se snaží to nastavit, ale málokdy to funguje dobře ve všech ohledech.
    To, že trpíš stihomamem, ještě neznamená, že po tobě nejdou. ⰞⰏⰉⰓⰀⰜⰉ ⰗⰞⰅⰜⰘ ⰈⰅⰏⰉ ⰒⰑⰎⰉⰁⰕⰅ ⰏⰉ ⰒⰓⰄⰅⰎ ·:⁖⁘⁙†
    11.6.2012 09:26 tomasi | skóre: 10 | blog: x86_64
    Rozbalit Rozbalit vše Re: xubuntu - zadny obraz pri ctrl-alt-f1..f6 a pri startu
    diky zatim, vecer (az si pripravim zachrane usb) vyzkousim "nomodeset"
    11.6.2012 09:28 Šangala | skóre: 56 | blog: Dutá Vrba - Wally
    Rozbalit Rozbalit vše Re: xubuntu - zadny obraz pri ctrl-alt-f1..f6 a pri startu
    Na co záchrané CD?
    Pochopil jsem, že do X-ek se normálně dostaneš a i kdyby ne, tak to lze zadat v při boot-ovaní v grub-u.
    To, že trpíš stihomamem, ještě neznamená, že po tobě nejdou. ⰞⰏⰉⰓⰀⰜⰉ ⰗⰞⰅⰜⰘ ⰈⰅⰏⰉ ⰒⰑⰎⰉⰁⰕⰅ ⰏⰉ ⰒⰓⰄⰅⰎ ·:⁖⁘⁙†
    11.6.2012 09:46 tomasi | skóre: 10 | blog: x86_64
    Rozbalit Rozbalit vše Re: xubuntu - zadny obraz pri ctrl-alt-f1..f6 a pri startu
    to jo.. ale uz se mi stalo, ze jsem nevidel vubec nic..(pri jinem kernelu) zadna x-ka. A do grubu se mi dostavalo horko tezko.
    11.6.2012 10:26 Atrament
    Rozbalit Rozbalit vše Re: xubuntu - zadny obraz pri ctrl-alt-f1..f6 a pri startu
    taky si to můžeš jednorázově vyzkoušet přímo ze startovací nabídky Grubu - stiskem 'e' na položce nabídky se umožní její editace, tak jenom připiš to co ti radí Šangala na řádek kernel a pak to pomocí F10 bootneš a uvidíš. Když to nebude fungovat, tak stačí restartnout a vše je tak jak to bylo předtím.
    11.6.2012 17:57 tomasi | skóre: 10 | blog: x86_64
    Rozbalit Rozbalit vše Re: xubuntu - zadny obraz pri ctrl-alt-f1..f6 a pri startu
    "quiet nomodeset" mi nefunguje....

    jdu zkusit jadro http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v3.4.2-quantal/

    11.6.2012 18:22 tomasi | skóre: 10 | blog: x86_64
    Rozbalit Rozbalit vše Re: xubuntu - zadny obraz pri ctrl-alt-f1..f6 a pri startu
    tak nevim

    1. zkusim jsem kernel 3.4.2 - nefunguje mi wifi, jinak zase stejny

    2. do grubu se dostanu - modeset vidim nastavanej

    3. odinstaloval jsem noveau a x-server...all .. taky zadna zmena

    4. reinstaloval jsem z package manageru nvidia balicky .. zadna zmena (mam je preinstalovat jinym zpusobem?)

    mam sem pridal komplet /var/log?

    11.6.2012 19:58 pedro
    Rozbalit Rozbalit vše Re: xubuntu - zadny obraz pri ctrl-alt-f1..f6 a pri startu
    je to chyba proprietarek nvidie, checkni jinou verzi...
    11.6.2012 21:37 tomasi | skóre: 10 | blog: x86_64
    Rozbalit Rozbalit vše Re: xubuntu - zadny obraz pri ctrl-alt-f1..f6 a pri startu
    tak.. a ted uz tomu vubec nerozumim.

    1. nabootoval jsem z USB ubuntu 10.10 - kernel 3.4, nvidia 295.53 - terminal funguje

    2. z normalniho disko xubuntu 12.04 - kernel 3.4, nvidia 295.53 - terminal nefunguje

    viz screenshoty http://imgur.com/a/AOjvA nahore je 10.10, dole 12.04

    Xorg je jiny, ale to prece nejsou Xka

    preci to nebudu reinstalovat.

    Řešení 1× (tomasi (tazatel))
    11.6.2012 22:28 tomasi | skóre: 10 | blog: x86_64
    Rozbalit Rozbalit vše Re: xubuntu - zadny obraz pri ctrl-alt-f1..f6 a pri startu

    vyreseno reseni je z nasledujici stranky http://askubuntu.com/questions/43386/how-do-i-get-my-blacked-out-ttys-back

    Here is the procedure I used:
    apt-get install v86d

    apt-get install hwinfo

    hwinfo --framebuffer

    From hwinfo's output, I picked up the "best" resolution compatible with my screen -- in my case 1280x800 24-bit -- and I added the following line at the end of /etc/initramfs-tools/modules file:
    uvesafb mode_option=1280x800-24 mtrr=3 scroll=ywrap

    (The string "1280x800-24" comes from the resolution I chose -- your mileage may vary.)

    Then I rebuilt grub and initramfs images as follows:
    update-initramfs -u

    update-grub

    Finally I rebooted the system and my console tty's were finally visible again.

    11.6.2012 22:44 Šangala | skóre: 56 | blog: Dutá Vrba - Wally
    Rozbalit Rozbalit vše Re: xubuntu - zadny obraz pri ctrl-alt-f1..f6 a pri startu
    Hm, zvláštní, to by mělo zabrat i to nomodeset, aspoň jsem si teda myslel, že to přímo spolu souvisí, ale hlavně, že to jede a fčul jsi na tom asi lépe.
    To, že trpíš stihomamem, ještě neznamená, že po tobě nejdou. ⰞⰏⰉⰓⰀⰜⰉ ⰗⰞⰅⰜⰘ ⰈⰅⰏⰉ ⰒⰑⰎⰉⰁⰕⰅ ⰏⰉ ⰒⰓⰄⰅⰎ ·:⁖⁘⁙†

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.