V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
if [ ${MYARRAY} ] then echo "Pole je plne" else echo "Pole je prázdné" fi
Řešení dotazu:
test ${#MYARRAY[*]} = 0
if [ ${#MYARRAY[*]} = 0 ] then echo "Pole je prázdné" else echo "Pole je plné" fi
${#MYARRAY[*]}
vrací počet prvků pole.
MYARRAY= echo "Počet prvků v poli: ${#MYARRAY[*]}" for((i=0;i<${#MYARRAY[*]};i++)) { echo "${#MYARRAY[i]}" }
Počet prvků v poli: 1 0
unset MYARRAY echo "Počet prvků v poli: ${#MYARRAY[*]}" for((i=0;i<${#MYARRAY[*]};i++)) { echo "${#MYARRAY[i]}" }
Počet prvků v poli: 0
A=(Ignorance strikes back)?
$ A=('') $ echo ${#A[*]} 1 $ test -z "${A[*]}" && echo nic || echo nieco nicVzdej to už
''
.
Prázdný řetězec je plnohodnotný prvek pole, i když při výpisu na váš terminál se shodou okolností nevypíše žádný znak :)
Je to jako prázdná krabice od bot. Někoho sice zajímají výhradně ty boty, protože je třeba obuvník, tak všude vidí jen boty boty boty, ale skladníka zajímají i prázdné krabice.
Pokud mi někdo předal prázdnou krabici od bot bez tří mega (pole s prázdným řetězcem), je to zcela jiná situace, než kdyby žádná předávka vůbec neproběhla (prázdné pole).
const char p[] = {0, 0};
#!/bin/bash A=('' '6*9' '' '42') #A=('') echo "Pole A obsahuje: ${#A[@]} položek" for (( i=0 ; i < ${#A[@]} ; i++ )) do echo "Prvek $i má hodnotu: '${A[$i]}'" done
man 1 test
)-n STRING the length of STRING is nonzero STRING equivalent to -n STRING -z STRING the length of STRING is zeroCize moznost je
if [ -n "${MYARRAY}" ]
, alebo if [ -z "${MYARRAY}" ]
a potom spravne then/else.$ MYARRAY=a $ if [ -n "${MYARRAY}" ]; then echo "Pole je plne"; else echo "Pole je prázdné"; fi Pole je plne $ MYARRAY= $ if [ -n "${MYARRAY}" ]; then echo "Pole je plne"; else echo "Pole je prázdné"; fi Pole je prázdné $Pre zjednodusenie sa to da
-n
uplne vypustit, ale potom by menej znalym uz nemuselo byt jasne o co ide :)
$ MYARRAY=a $ if [ "${MYARRAY}" ]; then echo "Pole je plne"; else echo "Pole je prázdné"; fi Pole je plne $ MYARRAY= $ if [ "${MYARRAY}" ]; then echo "Pole je plne"; else echo "Pole je prázdné"; fi Pole je prázdné $a mala drobnost na zaver. Tie uvodzovky tam maju svoje miesto ... kedze:
$ MYARRAY="a b" $ if [ -n ${MYARRAY} ]; then echo "Pole je plne"; else echo "Pole je prázdné"; fi -bash: [: a: binary operator expected Pole je prázdné $ if [ -n "${MYARRAY}" ]; then echo "Pole je plne"; else echo "Pole je prázdné"; fi Pole je plne $Bez uvodzvoviek shell cely string najprv rozdeli podla
$IFS
a na zaklade toho dosadi ako argumenty. Inak povedane v provom priklade vidi test "-n a b
" a to nie je co ocakava ...
a
expanduje ${a}
na obsah prvního prvku. Takže uvedné testy nefungují ani pro výše uvedený příkad
http://www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/363461#7 a viz také příspěvek od Ashe http://www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/363461#5
Obecně stringovými testy prostě neodlišíš nenastavené prvky od prázdných:
a=('')vytvoří pole o jednom prázdném prvku, což není totéž jako prázdné pole, které vytvoří například
unset a declare -a a
$ A=(" ") $ test -z "${A[*]}" && echo nic || echo nieco nieco $ A=(' ') $ test -z "${A[*]}" && echo nic || echo nieco nieco $ A=('') $ test -z "${A[*]}" && echo nic || echo nieco nic $ A=("") $ test -z "${A[*]}" && echo nic || echo nieco nic
a=(' ')i
a=(" ")když rozdíl je pouze v zápisu, obsah proměnné bude identický.
Tiskni
Sdílej: