Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
David Malcolm se ve svém příspěvku na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vylepšeních statické analýzy (volba -fanalyzer) v GCC 13.
Byla vydána nová stabilní verze 23.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Stoat. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Příspěvek na blogu CZ.NIC upozorňuje na nový útok na weby v Česku. Na honeypotech na Turrisech byla zaznamenána nová aktivita útočníků - probíhající útok na FTP servery, které se vyskytují na stejné IP adrese, jako aktivní WEB server.
Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.
Minulý týden proběhla openSUSE Conference 2023. Mimo jiné bylo oznámeno přejmenování systému MicroOS Desktop. MicroOS Desktop GNOME byl přejmenován na openSUSE Aeon a MicroOS Desktop Plasma na openSUSE Kalpa.
Closed-source verze musi mit proti Open-source nejake vyhody, jinak za tu placenou nebude nikdo utracet penize. Podivejte se treba na Zimbru (http://zimbra.com). Jak placena "Network Edition" tak Open Source "Community Edition" Zimbra dela to same (posila a prijima maily), ale OSS je jednak bez podpory a jednak ji chybi nektere uzitecne vlastnosti (treba propracovany backup system). Diky celkem rozumne licencni politice a tem extra vychytavkam si ale spousta firem rada zaplati za "Network Edition".
Asi dost zalezi prave na te licencni politice - cim drazsi licence budete prodavat tim slozitejsi bude generovani zisku. Nevim jaky SW vyrabite ale snazte se ho prodavat levne a ve velkem spis nez draze a slozite hledat zakazniky. Pokud to ve vasem pripade ma smysl dejte plne funkcni verzi s omezenim treba na 2 nebo 3 uzivatele zdarma, pripadne neomezene betaverze zdarma. Tim ziskate domaci uzivatele, testery, a mozna i par vyvojaru. Jakmile bude vas produkt "stat za to" tak si ho firmy koupi protoze jejich admini s nim uz budou mit zkusenosti.
Kazdopadne spis nez technicky dokonaly produkt potrebujete dobry marketing, obchodnika, atd. Ani sebelepsi produkt se bohuzel sam neproda.
Tiskni
Sdílej: