abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

    dnes 21:55 | Zajímavý článek

    Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    dnes 13:33 | Upozornění

    Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    dnes 13:00 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:22 | Zajímavý článek

    David Malcolm se ve svém příspěvku na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vylepšeních statické analýzy (volba -fanalyzer) v GCC 13.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 12:00 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 23.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Stoat. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:44 | Bezpečnostní upozornění

    Příspěvek na blogu CZ.NIC upozorňuje na nový útok na weby v Česku. Na honeypotech na Turrisech byla zaznamenána nová aktivita útočníků - probíhající útok na FTP servery, které se vyskytují na stejné IP adrese, jako aktivní WEB server.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:44 | Nová verze

    Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:22 | IT novinky

    Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:55 | Nová verze

    Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:33 | Komunita

    Minulý týden proběhla openSUSE Conference 2023. Mimo jiné bylo oznámeno přejmenování systému MicroOS Desktop. MicroOS Desktop GNOME byl přejmenován na openSUSE Aeon a MicroOS Desktop Plasma na openSUSE Kalpa.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Twitter (nejen pro příležitostné čtení)
     (70%)
     (20%)
     (10%)
    Celkem 10 hlasů
     Komentářů: 0
    Rozcestník

    Dotaz: Uvedeni open-source projektu

    12.8.2012 23:29 someone
    Uvedeni open-source projektu
    Přečteno: 164×
    Zdravim panove,

    rad bych se pozeptal, jestli nekdo nemate zkusenost s tim, jak prevest komercni projekt na open-source?

    Situace je nasledujici:

    Jsem spolecnikem firmy, kde se zabyvame uz 2-roky vcelku zajimavym resenim co se tyce internetove/sitove bezpecnosti. O nase reseni je vcelku zajem, avsak tim, ze jsme mlada spolecnost a vicemene stale vyvijime (celkem jsme na to 3), tak: 1. nevydelavame zrovna moc penez 2. tim ze nevydelavame tolik (spise spolecnost dotujeme, nebereme si vyplaty,...), tak samozrejme nemame na dalsi programatory 3. tim vsim jde vyvoj dosti pomalu, ac zakaznici by nase reseni chteli, ale zatim je tam dost chyb a spousta rozdelane prace

    Premyslime tedy, ze bychom vse uvolnili jako open-source s tim, ze bychom ale chteli drzet kontrolu nad vyvojem. Take si zatim neumime moc dobre predstavit, z ceho bychom zili (jde ziskat nejaky krant apod?).

    Pokud mate nekdo zkusenost, podelte se prosim :)

    Jinak mohu rict, ze pokud bychom to uvolnili jako open-source a dodelalo by se to co je naplanovano, tak bychom nas*ali vcelku dost velkych firem, ktere na tomto reseni vydelavaji nemale castky :)

    Budu moc rad za jakekoliv reakce!

    Odpovědi

    13.8.2012 00:05 Vlastimil Ott | skóre: 66 | blog: Plastique | Opava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Uvedeni open-source projektu
    Nemá smysl tvářit se tajuplně, pokud chcete poradit, měli byste napsat co nejvíc informací.

    Komerční open-source projekty generují obrat (snad i zisky) na přidané hodnotě, tedy konkrétních implementacích, školeních, pronájmech, prodeji služeb atp. Obvyklé bývá duální licencování softwaru, tedy jedna verze pro cílovou skupinu zákazníků, ve vašem případě B2B, druhá verze pro koncáky, fanoušky a komunitu, tedy B2C.

    Open-source licence vám ale problémy nevyřeší, pokud vám to obchodně nefunguje. IMHO si najděte pořádného obchodníka. Otevřít vývoj samozřejmě můžete, získáte spoustu výhod, ale pokud neprodáte, FOSS to nezachrání (grantům bych se vyhnul, pokud to slovo píšete s chybou, nemáte moc šanci nějaký získat).
    Práce: Liberix, o.p.s. | Blog: OpensourceBlog.cz | Online kurz Zlatý WordPress
    13.8.2012 04:22 Michal
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Uvedeni open-source projektu

    Closed-source verze musi mit proti Open-source nejake vyhody, jinak za tu placenou nebude nikdo utracet penize. Podivejte se treba na Zimbru (http://zimbra.com). Jak placena "Network Edition" tak Open Source "Community Edition" Zimbra dela to same (posila a prijima maily), ale OSS je jednak bez podpory a jednak ji chybi nektere uzitecne vlastnosti (treba propracovany backup system). Diky celkem rozumne licencni politice a tem extra vychytavkam si ale spousta firem rada zaplati za "Network Edition".

    Asi dost zalezi prave na te licencni politice - cim drazsi licence budete prodavat tim slozitejsi bude generovani zisku. Nevim jaky SW vyrabite ale snazte se ho prodavat levne a ve velkem spis nez draze a slozite hledat zakazniky. Pokud to ve vasem pripade ma smysl dejte plne funkcni verzi s omezenim treba na 2 nebo 3 uzivatele zdarma, pripadne neomezene betaverze zdarma. Tim ziskate domaci uzivatele, testery, a mozna i par vyvojaru. Jakmile bude vas produkt "stat za to" tak si ho firmy koupi protoze jejich admini s nim uz budou mit zkusenosti.

    Kazdopadne spis nez technicky dokonaly produkt potrebujete dobry marketing, obchodnika, atd. Ani sebelepsi produkt se bohuzel sam neproda.

    13.8.2012 11:37 someone
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Uvedeni open-source projektu
    Velmi dekuji za reakce. Je pravda, ze zakazniky aktivne nevyhledavame a v podstate vsechny ktere jsme ziskali, tak pouze prisli pres nas web a 90% z nich si produkt koupilo. Kazdopadne budeme muset zcela zrevidovat nas business model.

    ...samozrejme ve slove "krant" se jednalo pouze o preklep :)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.