Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Zdravím,
Vlastním server s "veřejnou" IP (doma, starý PC), na který jsem schopen se dostat jak přes SSH, tak graficky.
Nicméně mám problém s jeho dálkovým zapnutím přes Wake on Lan. Podrobně popíšu, co mám a co ne:
Hotovo: Server s přístupem (starý PC přestavěný na server)
Hotovo: "Veřejná IP" (ono je to dost pofidérní, mám ISP UPC, tarif 30/1,5, hostname apod. je vyřešeno tzn ->
Hotovo: Přístup na server přes SSH.
Nyní začíná problém ( )
Hotovo: Wake on Lan "do jedné minuty" - vypnu server a cca do pěti minut jsem ho schopný magickým packetem zapnout (přes IP).
Nedokončeno: Když odejdu (třeba na hodinu), tak server nemůžu nahodit, zkoušel jsem jak etherwake, tak wol -ip (MAC adresa), tak malým prográmkem z Windows. Vypadá to na potíže buď s routerem (BackFire na DSL-584T, na který se při zapojením netu nedostanu, když odpojím net, tak na router se dostanu, je tam nahozený WOL) a před routerem je podle mě největší problémista - Cisco Model DPC2203 Cable Modem with Embedded MTA (pro jistotu kopíruji celý název).
Body:
Na DPC 2203 se moc nedostanu a když ano tak stejně nenastavím nic (TZN krám na nic :-/ )
Na DSL 584T se dostanu jen kdyz kabel od DPC 2203 odpojím a vypnu router
DSL-584 má Backfire (openWRT, zkoušel jsem na něj nainstalovat WOL, takže je připraven)
Server AKCEPTUJE Wake on Lan, není problém přenastavit.
Server se po uspání neprobudí - toto byl můj nápad, ale bohužel nefunguje, počítač naběhne, ale je "po smrti" (černá obrazovka smrti) - progoogloval jsem fóra a zřejmě je závada na integrované grafice - Radeon 9100 IGP.
I přes blacklist ovladače (a tím vypnutí HW akcelerace) server nenajede, stejný případ.
Otázka zní:
Je tady nějaká možnost udržet síťovou kartu v posílání packetů, i když je vypnutý počítač?
Mám za to, že openWRT nemá při normálním vypnutí kde najít cílovou IP, takže něco na způsob:
"Posílej packety i když je PC vypnutý. Protože jen tak o tobě budu vědět."
Na závěr hardware:
CPU: 1.8 Ghz Intel Pentium 4
VGA: radeon 9100 IGP - vypnul jsem jej, ale neřeší problémy s uspáním, přecejenom je to hardware z roku 2001 (nebo kolik)
Disky: 40 GB a 20 GB HDD
Síť: Realtek RTL8139 Family PCI Fast Ethernet NIC (integrovaná, podporuje Wake on Lan a to i na "G". režimy Wake on Lan:
p u m b g
A samozřejmě software: Dualboot Xubuntu 12.04 Precise pangolin (výchozí) a Windows XP, na Xubuntu se dá připojit SSH, je na tom provozován malý herní server, s funkcemi serveru se seznamuji, jelikož jsem fanda do těchto věcí.
Jsem připraven dodat další věci na požádání, síťovou kartu lze přenastavit. --- Tady by se mi hodil menší průvodce, protože karta podporuje vícero režimů - pro mě je podle návodů na WOL směrodatný režim G.
Možná se pozastavíte nad použitým distrem - "server" používá ještě jeden člověk v domácnosti, takže proto ten důvod. X-ka si manuálně vypínám, když je třeba.
Nejlepší by vážně bylo si pořídit skutečný dedikovaný server ale 1000,- měsíčně je pro mě pálka...
Toď vše ode mne, děkuji předem.
Řešení dotazu:
config host option name 'htpc' option mac '00:26:18:f3:96:60' option ip '192.168.1.12' config domain option name 'htpc' option ip '192.168.1.12'Na routeru s OpenWRT který má veřejnou IP. Ovšem ještě moje síťovka nechtěla probouzet PC tak jsem musel upravit rozhraní luci pro program wol -> viz: Dotaz: OpenWrt a WOL
Moc nechápu, odkud posíláte ty WoL pakety. Ze stejné LAN, jako je ten server, který má být probuzen?Teď jsem dočetl název příspěvku, který to objasňuje... Tak sorry za zbytečnou první část odpovědi.
Tiskni
Sdílej: