Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
PulseAudio a GStreamer začaly sžírat desktopy víc jak patentové spory. GStreamer, díky kterému hudba zněla v prvních letech jak sousedův magič přes roury topení, byl první na řade, pak Pulse, které je totálně otřesný vynález. Ptám se, PROČ se to tak lepí do desktopu?
Kamarádovi se vrací PulseAudio jak nádor, při každé aktualizaci, dělá mu to problémy (mi se to zatím vyhýbá, zůstalo odinstalované). Když ho včera odinstaloval, vzalo s sebou KDEBase [!] a místo 64bitové verze mu to hodilo 32bitovou [!]. Strávil jsem 3 hodin přes SSH hledáním řešení, jak ho dostat zpátky do KDE.
Naprosto rovnocený problém je GStreamer v KDE -- stačí ho updatovat/upgradovat z jiného repozitáře (ie Packman) a KDE se rozpadne jak politické naděje po volbách.
Boha, proč je grafický systém závislý na takové blbosti, jako je GStreamer? Jak jde tomuto chování zamezit? Tj. jak zamknout systém před hrozbou Pulse a GStreameru? Fajn, verzi GStreameru můžu zamknout, jenže to problém neřeší. Pulse je pro mnohé prakticky neodinstalovatelné, tak jak jen zařídit, aby se vůbec nespouštělo?
Řešení dotazu:
A že by ses obtěžoval říct, jakou distribuci používáš?!
Když ho včera odinstaloval, vzalo s sebou KDEBase [!] a místo 64bitové verze mu to hodilo 32bitovou [!].Bordel ve vasi distribuci.
Naprosto rovnocený problém je GStreamer v KDE -- stačí ho updatovat/upgradovat z jiného repozitáře (ie Packman) a KDE se rozpadneProblemy s ditribucnimi repositari.
jak zamknout systém před hrozbou Pulse a GStreameru?Staci pozadat autory KDE, aby to bud nepouzivali a nebo naintegrovali poradne.
Bordel ve vasi distribuci.Tohle je IMO docela dobrá odpověď na všechny otázky. V Archu není problém používat KDE s VLC nebo s xine místo GStreameru. Stejně tak v Archu KDE naprosto bez problémů funguje i bez PA. Takže to jde udělat pořádně, a to bez nutnosti jakéhokoli patchování KDE.
Tak za tohle si autor může sám, packman není oficální. Kdyby používal jen ty oficiální, tak takové problémy určitě mít nebude (zato mu nejspíš bude scházet spousta užitečného sw, která je v packmanovi).Naprosto rovnocený problém je GStreamer v KDE -- stačí ho updatovat/upgradovat z jiného repozitáře (ie Packman) a KDE se rozpadneProblemy s ditribucnimi repositari.
Staci pozadat autory KDE, aby to bud nepouzivali a nebo naintegrovali poradne.Viz první část. V čistém KDE to funguje, je to bordel v balíčcích. Sám jsem OpenSuSE nějakou dobu provozoval.
GStreamer, díky kterému hudba zněla v prvních letech jak sousedův magič přes roury topení, byl první na řade, pak Pulse, které je totálně otřesný vynález. Ptám se, PROČ se to tak lepí do desktopu?Bez detailního popisu zní jako fáma.
Když ho včera odinstaloval, vzalo s sebou KDEBase [!] a místo 64bitové verze mu to hodilo 32bitovou [!]. Strávil jsem 3 hodin přes SSH hledáním řešení, jak ho dostat zpátky do KDE.Stěžuj si u maintainerů distribuce nebo ji vyměň za takovou, která odpovídá tvým pořebám.
Naprosto rovnocený problém je GStreamer v KDE -- stačí ho updatovat/upgradovat z jiného repozitáře (ie Packman) a KDE se rozpadne jak politické naděje po volbách.PEBKAC
Boha, proč je grafický systém závislý na takové blbosti, jako je GStreamer? Jak jde tomuto chování zamezit? Tj. jak zamknout systém před hrozbou Pulse a GStreameru? Fajn, verzi GStreameru můžu zamknout, jenže to problém neřeší. Pulse je pro mnohé prakticky neodinstalovatelné, tak jak jen zařídit, aby se vůbec nespouštělo?To není dotaz do poradny, ale na maintainery tvojí distribuce. Zeptej se jich nebo použij distribuci, která tímto netrpí. Napadá mě jediná distribuce, která je vhodná pro lidi, kteří si chtějí půl systému překopat po svém. Jmenuje se Gentoo.
Tiskni
Sdílej: