3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Takze predne trocha teorie:
rpm -b[ba] bmt5700.spec - kompilace pomoci zdrojaku v tar.gz nebo tar.bz2 a spec file - spec file by mel byt v /usr/src/redhat/SPECS, zdrojaky (tar.{bz2,gz} soubor) by mel byt zapakovany v /usr/src/redhat/SOURCES
rpm -t[ba] balik.tar.{gz,bz2} - rpm si z balik.tar.{gz,bz2} zkusi vytahnout spec file a dal to pokracuje jako predchozi
rpm --rebuild balik.src.rpm - rpm nainstaluje pomoci rpm -i balik.src.rpm ten zdrojak, cimz by mel ze src.rpm zkopirovat do /usr/src/redhat/SOURCES zdrojaky balik.tar.{bz2,gz} a do /usr/src/redhat/SPECS ten spec file a pak spustit kompilaci jako v prvnim pripade
pokud ti hlasi, ze nejde neco otevrit, nemusi to byt nutne ten soubor, ktery zadavas, ale muze to byt i nejaky jiny (obcas jsem videl, ze mi takhle bash hlasil jiny jmeno souboru nez to, ktery mu skutecne chybelo)
podivej se do toho spec souboru, jaky zdrojaky a patche ocekava (polozky SourceX: a PatchX:) a pak zkontroluj, jestli tyhle soubory existujou v adresari /usr/src/redhat/SOURCES
ze bys nemel nejaky develop nastroje, o tom bych pochyboval, snad do toho specu dali dobre dependence
Tiskni
Sdílej: