V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
root@tux:~# tail /etc/ssh/sshd_config Compression yes Subsystem sftp internal-sftp Match group sftponly ChrootDirectory /var/ssh-chroot ForceCommand internal-sftp X11Forwarding no AllowTcpForwarding no root@tux:~# cat /etc/passwd | grep pokus pokus:x:1003:1003:Pokus SFTP,,,:/home/pokus:/bin/false root@tux:~# cat /etc/fstab | grep ssh /home /var/ssh-chroot/home bind bind 0 0 root@tux:~# cat /etc/group | grep sftponly sftponly:x:1004:pokus root@tux:~# ls -lh /var/ssh-chroot/ celkem 4,0K drwxr-x--x 6 root root 4,0K srp 29 22:39 home root@tux:~# ls -lh /var/ssh-chroot/home/ celkem 16K drwx------ 23 martin martin 4,0K srp 27 15:50 martin drwx------ 3 pokus pokus 4,0K srp 31 11:57 pokusKdyz se uzivatel pripoji ve Windows pres WinSCP, tak ho to hodi do jeho /home/pokus, kdyz ale prejde o uroven vys, tak mu to logicky hodi chybu (nema R pro /home) a nemuze se dostat zpet do sveho home. V ubuntu se pri pripojeni automaticky zobrazuje adresar / - takze to taky nejde. Jedine co by slo je dat /home prava 755 (+R), to si ale nechavam jako posledni nouzovou moznost - nechci aby uzivatel videl seznam vsech uzivatelu. Jak to resite?
Chroot môžeš urobiť aj priamo do domovských adresárov. Myslím, že je na to zástupný znak, ktorý to umožni.Podľa dokumentácie je to %h
Možnosti ako zamädziť login užívateľa je viac. Môžeš použiť pam moduly, libpam-chroot. Pri libpam-chroot je nutné vypnúť PrivilegeSeparation. Ďalej je možné nahodiť balíček scponly
. V dokumentácii k ssh je pisané ak chceš použiť chroot, tak tam musíš mať povolené zariadenia a spúštanie.
V /etc/fstab máš urobení bind na home adresáre. Ak by si chcel oddeliť užívateľov, tak by si musel definovať pre každého užívateľa. nehovorím, že nie je to možné ošetriť, ale vyžadovalo by to bežiaci skript s právami roota, alebo cez sudo.
Podľa mňa by bola lepšia verzia uzavrieť celý ssh a sftp do chrootu a potom nejakým skriptom prenášať data do home adresárov. Inými slovami by bol daný server odizolovaní od zvyšku systému.
Na zvýšenie bezpečnosti je samozrejme nutné zabezpečiť základ systému.
Tiskni
Sdílej: