Byla vydána beta verze Ubuntu 23.10 s kódovým názvem Mantic Minotaur. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.10 mělo vyjít 12. října 2023.
Josef Průša informuje o nových verzích firmwarů pro tiskárny Original Prusa, 5.0.0 pro MK4 a MK3.9 a 5.1.0-alpha1 pro MINI, díky kterým jsou tiskárny mnohem rychlejší.
Mastodon (Wikipedie), svobodná federalizovaná sociální síť, byl vydán ve verzi 4.2. Z novinek je vypíchnuto vylepšené vyhledávání.
Ben Hawkes publikoval pod názvem The WebP 0day analýzu bezpečnostní chyby CVE-2023-4863 v knihovně WebP / libwebp s řadou zajímavých odkazů. Pravděpodobně se jedná o stejnou chybu jako BLASTPASS (CVE-2023-41064 a CVE-2023-41061) v macOS, iOS, iPadOS a watchOS. Zpracování (zobrazení) speciálně připraveného obrázku nebo přílohy vedlo ke spuštění útočníkem připraveného kódu.
Myš je pro kočku: Prohlížeče je dalším dílem ze série článků Myš je pro kočku, kde Edvard Rejthar ukazuje, jak lze počítač ovládat bez myši. Používáte ve webových prohlížečích zkratky Ctrl+(Shift)+Tab, Ctrl+(Shift)+PgDn/PgUp, F6, (Shift)+Alt+Enter nebo F7?
Vývojáři mobilní Datovky prosí o pomoc s testováním beta verze mobilní Datovky s novým grafickým rozhraním, podporou pro tmavý režim a podporou pro VoDZ. Aplikace je zatím dostupná pouze pro zařízení Android a je umístěna v samostatném instalačním kanále Datovka Beta. Tento kanál slouží pro testovaní nové funkcionality a grafického uživatelského rozhraní. Datovka Beta se instaluje jako samostatná aplikace s vlastními daty, která
… více »Harlequin byl vydán ve verzi 1.0.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) IDE (Integrated Development Environment) k systému pro správu SQL OLAP databází DuckDB.
Po roce a půl od představení DALL·E 2 představila společnost OpenAI novou verzi DALL·E 3 svého AI systému pro generování "realisticky vypadajících obrázků nebo uměleckých děl" na základě popisu v přirozeném jazyce, viz příklad "kosmonaut na koni fotorealisticky". Jednou z novinek je integrace s ChatGPT.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 133 (pdf) a HackSpace 70 (pdf).
Po půl roce vývoje od vydání verze 44 bylo vydáno GNOME 45 s kódovým názvem Rīga. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube. Jednou z nejviditelnějších změn je odstranění tlačítka Činnosti (Activities) v levém horním rohu. Nově je tam indikátor ploch. Výchozím prohlížečem obrázků je nově Loupe, nahradil Eye of GNOME (eog). Novou aplikací pro práci s webovou kamerou je Snapshot, nahradil Cheese. Rozšíření GNOME Shellu fungující v předchozích verzích nejsou s verzí 45 kompatibilní.
root@tux:~# tail /etc/ssh/sshd_config Compression yes Subsystem sftp internal-sftp Match group sftponly ChrootDirectory /var/ssh-chroot ForceCommand internal-sftp X11Forwarding no AllowTcpForwarding no root@tux:~# cat /etc/passwd | grep pokus pokus:x:1003:1003:Pokus SFTP,,,:/home/pokus:/bin/false root@tux:~# cat /etc/fstab | grep ssh /home /var/ssh-chroot/home bind bind 0 0 root@tux:~# cat /etc/group | grep sftponly sftponly:x:1004:pokus root@tux:~# ls -lh /var/ssh-chroot/ celkem 4,0K drwxr-x--x 6 root root 4,0K srp 29 22:39 home root@tux:~# ls -lh /var/ssh-chroot/home/ celkem 16K drwx------ 23 martin martin 4,0K srp 27 15:50 martin drwx------ 3 pokus pokus 4,0K srp 31 11:57 pokusKdyz se uzivatel pripoji ve Windows pres WinSCP, tak ho to hodi do jeho /home/pokus, kdyz ale prejde o uroven vys, tak mu to logicky hodi chybu (nema R pro /home) a nemuze se dostat zpet do sveho home. V ubuntu se pri pripojeni automaticky zobrazuje adresar / - takze to taky nejde. Jedine co by slo je dat /home prava 755 (+R), to si ale nechavam jako posledni nouzovou moznost - nechci aby uzivatel videl seznam vsech uzivatelu. Jak to resite?
Chroot môžeš urobiť aj priamo do domovských adresárov. Myslím, že je na to zástupný znak, ktorý to umožni.Podľa dokumentácie je to %h
Možnosti ako zamädziť login užívateľa je viac. Môžeš použiť pam moduly, libpam-chroot. Pri libpam-chroot je nutné vypnúť PrivilegeSeparation. Ďalej je možné nahodiť balíček scponly
. V dokumentácii k ssh je pisané ak chceš použiť chroot, tak tam musíš mať povolené zariadenia a spúštanie.
V /etc/fstab máš urobení bind na home adresáre. Ak by si chcel oddeliť užívateľov, tak by si musel definovať pre každého užívateľa. nehovorím, že nie je to možné ošetriť, ale vyžadovalo by to bežiaci skript s právami roota, alebo cez sudo.
Podľa mňa by bola lepšia verzia uzavrieť celý ssh a sftp do chrootu a potom nejakým skriptom prenášať data do home adresárov. Inými slovami by bol daný server odizolovaní od zvyšku systému.
Na zvýšenie bezpečnosti je samozrejme nutné zabezpečiť základ systému.
Tiskni
Sdílej: