Textový editor Neovim byl vydán ve verzi 0.11 (𝕏). Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání.
Živé ISO obrazy Debianu Bookworm jsou 100 % reprodukovatelné.
Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Ruská firma Operation Zero nabízí až $4 miliony za funkčí exploit komunikační platformy Telegram. Nabídku učinila na platformě X. Firma je známá prodejem exploitů ruské vládě a soukromým společnostem. Další informace na securityweek.com.
Zdravim,
mam databazi uzivatelu v ldapu a potrebuji kvuli vytvoreni noveho uzivatele zjistit uzivatele s nejvyssim uidNumber.
Takhle vypada vystup vyhledavani:
root@ubuntu:~# ldapsearch -x -LLL -b dc=example,dc=net 'uid=*' uidNumber dn: uid=ahoj,ou=people,dc=example,dc=net uidNumber: 10000 dn: uid=test,ou=people,dc=example,dc=net uidNumber: 10001 root@ubuntu:~#
Z neho jsem schopny zjistit nejvetsi UID:
root@ubuntu:~# root@ubuntu:~# ldapsearch -x -LLL -b dc=example,dc=net 'uid=*' uidNumber | grep uidNumber | awk '{print $2}' | sort --numeric-sort | tail -n 1 10001 root@ubuntu:~#
A pro vytvoreni noveho uzivatele pouziju UID:
root@ubuntu:~# echo "`ldapsearch -x -LLL -b dc=example,dc=net 'uid=*' uidNumber | grep uidNumber | awk '{print $2}' | sort --numeric-sort | tail -n 1` + 1" | bc 10002 root@ubuntu:~#
Zda se mi to sice funkcni, ale dost neefektivni (velmi slusne receno ).
Jak se to ma spravne resit?
Diky vsem za pomoc
awk
, pokud to má být v rámci shell skriptu.
Další věc je, že často nechceme použitá UID po smazání uživatele hned "recyklovat" někomu dalšímu. V rozsáhlejším prostředí může nějakou dobu trvat, než se třeba smažou/přesunou soubory, které vlastnil smazaný uživatel. A ten nový by k nim mohl na základě stejného UID získat přístup. Možnost je přiřazovat UID sekvenčně podle nějakého čítače, který může být taky uložený v LDAPu. Dělá to tak při určité konfiguraci třeba Samba - atribut sambaNextRid
v doménovém záznamu.
OpenLDAP může záznamy řadit pomocí valsort
overlaye (man slapo-valsort). Myslím, že je i ve verzi 2.3. Ale stejně mi přijde jeho použití zbytečné, protože chybí způsob jak specifikovat, že má server poslat jen poslední záznam. (Jedině řadit uživatele sestupně a pomocí sizelimit
vracet první záznam. Ale sémanticky je to trochu nesmyslné.)
Pokud píšete nějaky vlastní tool na přidávání uživatelů, tak já bych to řešil takhle: Stanovil bych si nějaké vyšší číslo, od kterého se budou záznamy generovat -- třeba 10000. A pak bych hledal pomocí filtru (uidNumber>=10000)
. Z nich vybíral nejvyšší. Jako optimalizaci, pokud by bylo uživatelů opravdu hodně, tak bych si lokálně do nějakého souboru ukládal uidNumber posledního uživatele a při hledání bych pak začínal od této hodnoty.
Tiskni
Sdílej: