Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …
Chystá se poslední jarní Virtuální Bastlírna. Nachystejte si ledové kávy, mojita a vodní chladiče a pojďte se se strahovskými bastlíři pobavit o technice a bastlení! Ptáte se, co mají bastlíři za novinky? Například se ukázalo, že OLED s SSD1306 ve skutečnosti nejsou nutně jen černobílé. Vyšla také nová verze KiCADu včetně betaverze pluginu pro tvorbu databázových knihoven pro KiCAD v InvenTree a na internetu se objevil USB
… více »6. červen je dnem za skutečný internet (neboli Světový den IPv6). Již tradiční příležitost urgovat svého ISP, kdy zavede do sítě IPv6, ale také příležitost šířit osvětu i mezi netechnické uživatele. V současnosti má IPv6 v ČR jen cca 20 % uživatelů (podle statistik společností Akamai a Google).
Festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí Maker Faire Prague 2023 proběhne o víkendu 10. a 11. června na Výstavišti Praha.
Byla vydána verze 8.18 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Projekty Blink a Blinkenlights dospěly do verze 1.0. Jedná se o x86-64-linux emulátor a jeho TUI nadstavbu sloužící jako debugger. Blink je v porovnání s qemu-x86_64 menší a rychlejší.
Bylo potvrzeno, že Debian 12 s kódovým jménem Bookworm vyjde v tuto sobotu 10. června.
Byla vydána nová verze 2023.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Zdůraznit lze předpřipravené obrazy pro Hyper-V nebo to, že ve výchozím prostředí Xfce bylo PulseAudio nahrazeno multimediálním serverem PipeWire.
Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Zdravim,
mam databazi uzivatelu v ldapu a potrebuji kvuli vytvoreni noveho uzivatele zjistit uzivatele s nejvyssim uidNumber.
Takhle vypada vystup vyhledavani:
root@ubuntu:~# ldapsearch -x -LLL -b dc=example,dc=net 'uid=*' uidNumber dn: uid=ahoj,ou=people,dc=example,dc=net uidNumber: 10000 dn: uid=test,ou=people,dc=example,dc=net uidNumber: 10001 root@ubuntu:~#
Z neho jsem schopny zjistit nejvetsi UID:
root@ubuntu:~# root@ubuntu:~# ldapsearch -x -LLL -b dc=example,dc=net 'uid=*' uidNumber | grep uidNumber | awk '{print $2}' | sort --numeric-sort | tail -n 1 10001 root@ubuntu:~#
A pro vytvoreni noveho uzivatele pouziju UID:
root@ubuntu:~# echo "`ldapsearch -x -LLL -b dc=example,dc=net 'uid=*' uidNumber | grep uidNumber | awk '{print $2}' | sort --numeric-sort | tail -n 1` + 1" | bc 10002 root@ubuntu:~#
Zda se mi to sice funkcni, ale dost neefektivni (velmi slusne receno ).
Jak se to ma spravne resit?
Diky vsem za pomoc
awk
, pokud to má být v rámci shell skriptu.
Další věc je, že často nechceme použitá UID po smazání uživatele hned "recyklovat" někomu dalšímu. V rozsáhlejším prostředí může nějakou dobu trvat, než se třeba smažou/přesunou soubory, které vlastnil smazaný uživatel. A ten nový by k nim mohl na základě stejného UID získat přístup. Možnost je přiřazovat UID sekvenčně podle nějakého čítače, který může být taky uložený v LDAPu. Dělá to tak při určité konfiguraci třeba Samba - atribut sambaNextRid
v doménovém záznamu.
OpenLDAP může záznamy řadit pomocí valsort
overlaye (man slapo-valsort). Myslím, že je i ve verzi 2.3. Ale stejně mi přijde jeho použití zbytečné, protože chybí způsob jak specifikovat, že má server poslat jen poslední záznam. (Jedině řadit uživatele sestupně a pomocí sizelimit
vracet první záznam. Ale sémanticky je to trochu nesmyslné.)
Pokud píšete nějaky vlastní tool na přidávání uživatelů, tak já bych to řešil takhle: Stanovil bych si nějaké vyšší číslo, od kterého se budou záznamy generovat -- třeba 10000. A pak bych hledal pomocí filtru (uidNumber>=10000)
. Z nich vybíral nejvyšší. Jako optimalizaci, pokud by bylo uživatelů opravdu hodně, tak bych si lokálně do nějakého souboru ukládal uidNumber posledního uživatele a při hledání bych pak začínal od této hodnoty.
Tiskni
Sdílej: