Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Zdravim,
mam databazi uzivatelu v ldapu a potrebuji kvuli vytvoreni noveho uzivatele zjistit uzivatele s nejvyssim uidNumber.
Takhle vypada vystup vyhledavani:
root@ubuntu:~# ldapsearch -x -LLL -b dc=example,dc=net 'uid=*' uidNumber dn: uid=ahoj,ou=people,dc=example,dc=net uidNumber: 10000 dn: uid=test,ou=people,dc=example,dc=net uidNumber: 10001 root@ubuntu:~#
Z neho jsem schopny zjistit nejvetsi UID:
root@ubuntu:~# root@ubuntu:~# ldapsearch -x -LLL -b dc=example,dc=net 'uid=*' uidNumber | grep uidNumber | awk '{print $2}' | sort --numeric-sort | tail -n 1 10001 root@ubuntu:~#
A pro vytvoreni noveho uzivatele pouziju UID:
root@ubuntu:~# echo "`ldapsearch -x -LLL -b dc=example,dc=net 'uid=*' uidNumber | grep uidNumber | awk '{print $2}' | sort --numeric-sort | tail -n 1` + 1" | bc 10002 root@ubuntu:~#
Zda se mi to sice funkcni, ale dost neefektivni (velmi slusne receno ).
Jak se to ma spravne resit?
Diky vsem za pomoc
awk
, pokud to má být v rámci shell skriptu.
Další věc je, že často nechceme použitá UID po smazání uživatele hned "recyklovat" někomu dalšímu. V rozsáhlejším prostředí může nějakou dobu trvat, než se třeba smažou/přesunou soubory, které vlastnil smazaný uživatel. A ten nový by k nim mohl na základě stejného UID získat přístup. Možnost je přiřazovat UID sekvenčně podle nějakého čítače, který může být taky uložený v LDAPu. Dělá to tak při určité konfiguraci třeba Samba - atribut sambaNextRid
v doménovém záznamu.
OpenLDAP může záznamy řadit pomocí valsort
overlaye (man slapo-valsort). Myslím, že je i ve verzi 2.3. Ale stejně mi přijde jeho použití zbytečné, protože chybí způsob jak specifikovat, že má server poslat jen poslední záznam. (Jedině řadit uživatele sestupně a pomocí sizelimit
vracet první záznam. Ale sémanticky je to trochu nesmyslné.)
Pokud píšete nějaky vlastní tool na přidávání uživatelů, tak já bych to řešil takhle: Stanovil bych si nějaké vyšší číslo, od kterého se budou záznamy generovat -- třeba 10000. A pak bych hledal pomocí filtru (uidNumber>=10000)
. Z nich vybíral nejvyšší. Jako optimalizaci, pokud by bylo uživatelů opravdu hodně, tak bych si lokálně do nějakého souboru ukládal uidNumber posledního uživatele a při hledání bych pak začínal od této hodnoty.
Tiskni
Sdílej: