O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
workgroup
".
Co se tam má správně zadat? Má se tam zadat skupina nebo doména?
Je možné tam zadat "in.firma.cz
"? Nebo se tam zadává třeba "firmasmb
"?
Co následně musím zadat do DNS? Vytvořil jsem v DNS záznam "_ldap._tcp.dc._msdcs.in.firma.cz
", který ukazuje na "jmeno_serveru.in.firma.cz
". Dále tam mám záznam "jmeno_serveru.in.firma.cz
" odkazující na IP adresu.
Pinkám si na server.
Na stanici dám "nslookup in.firma.cz
" a dostanu následující odpověď
Server: jmeno_serveru.in.firma.cz
Address: IP adresa
Nazev: in.firma.cz
Za názvem není IP adresa. Je to dobře?
Co mám následně zadat ve Windows jako Doménu? Patří tam "in.firma.cz
"?
Z toho mi vychází, že v Sambě musím zadat do workgroup totéž "in.firma.cz
".
Můžete mi někdo ukázat funkční konfiguraci smb.conf a DNSka?
Vím, že toho je na internetu hodně, ale srozumitelnou konfiguraci DNS ve spojení se sambou jsem nějak nemohl najít. Je na netu někde popis toho co vše a jak nastavit?
Předem děkuji
Jirka
PS: Do samba domény se snažím připojit Windows 7.
mám dotaz ohledně samby, DNS a LDAP. Při konfiguraci samby se zadává "workgroup
".
Co se tam má správně zadat? Má se tam zadat skupina nebo doména?
Zadava sa tam jedno/druhe...ono je to v principe to iste pre resolving (domena je v podstate workgroup s trusted prvkami v sieti (domenove kontrolery)).
Je možné tam zadat "V principe je jedno ktore z toho (cele domenove meno, aleboin.firma.cz
"? Nebo se tam zadává třeba "firmasmb
"?
firmasmb
) tam zadate - avsak ake zvolite, take treba potom pouzivat v dalsich krokoch.
Co následně musím zadat do DNS? Vytvořil jsem v DNS záznam "Do DNS meno domeny zadavat nemusite. Ak sa teda bavime o samba3, tak na SRV zaznamy zabudnite... samba3 pouziva stary WINNT4 typ domeny (ziadne active directory) a ta vyuziva WINS na resolving domenovych mien a nazvov... to iste plati teda aj pre domenu zapisanu v poli "workgroup"... ked ju tam zapisete, tak takyto nazov sa automaticky vytvori na priradenom WINS serveri._ldap._tcp.dc._msdcs.in.firma.cz
", který ukazuje na "jmeno_serveru.in.firma.cz
". Dále tam mám záznam "jmeno_serveru.in.firma.cz
" odkazující na IP adresu.
Pinkám si na server. Na stanici dám "nslookup normalne vyuzva DNS na preklad mena - a kedze na nom nemate zaznam "in.firma.cz. IN A AA.BB.CC.DD", tak vam logicky vrati NXDOMAIN. ale vytvarat ten zaznam netreba - na to je WINS sluzba - nu pouziva windows na resolving windows domain nazvov.nslookup in.firma.cz
" a dostanu následující odpověď Server:jmeno_serveru.in.firma.cz
Address: IP adresa Nazev:in.firma.cz
Za názvem není IP adresa. Je to dobře?
Co mám následně zadat ve Windows jako Doménu? Patří tam "vo windows zadavate ako domenu presne to, co je v polozke workgroup v smb.conf. Nezabudnite, ze windows musi poznat IP adresu WINS servera ak sa nenachadzaju na spolocnej subnete.in.firma.cz
"? Z toho mi vychází, že v Sambě musím zadat do workgroup totéž "in.firma.cz
".
PS: Do samba domény se snažím připojit Windows 7.to je v pohode, s nou sa pripojit da, len pre windows7 si urcite pozrite sem kde sa pise o tom, co treba vo win7 zapnut/vypnut aby bolo vsetko koser.
Tiskni
Sdílej: