Byla vydána květnová aktualizace aneb nová verze 1.79 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.79 vyšlo také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Jak to bude s podporou rastrového grafického formátu JPEG XL ve webových prohlížečích? Google ji nedávno z Chrome a Chromia odstranil (#1178058#c84). Jednou z novinek beta verze Safari 17 je ale právě podpora JPEG XL. Vráti se JPEG XL do Chrome a Chromia (#1451807)? Dění kolem JPEG XL lze sledovat například na r/jpegxl.
Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
-p
na kopirování vlastnické struktury, a teď hledám, jak zkopírovat vlastnická a přístupová práva z jednoho stromu (A) do druhého stromu (B). Vždy práva pro každý odpovídající soubor.
Řešení dotazu:
# su # rsync -rog SRC DEST
rsync -frog ...
frog
nezapůsobí, asi proto, že zdrojový a cílový soubor je ve skutečnosti stejný, cílový soubor díky kopii má navíc novější time stamp. Ani se to nehlo vůbec nic se nekopírovalo a změny ve vlastnících neproběhly. Dokonce ani frpogW
s vlastníky nic neudělalo a v tomto případě už se soubory kopírovaly.
-I, --ignore-times
V jiném případě bude dobré vytvořit nějaký bashový one-liner
SRC="./VSTUPNI_ADRESAR/" && DEST="./VYSTUPNI_ADRESAR/" && find $SRC -type f -printf "chown -v %u:%g '%p'\n" -or -type d -printf "chown -v %u:%g '%p'\n" | sed "s^${SRC}^${DEST}^" | source /dev/stdin
cd "$B" find . -exec chown --reference "$A"/{} {} \; find . -exec chmod --reference "$A"/{} {} \;
Předpokládá se, že
{}
použít '{}'
.
find … -exec
" je používání '{}
' bez escapování natolik rozšířené, že si snad nikdo nedovolí to změnit, protože by to rozbilo obrovské množství skriptů.
Tiskni
Sdílej: