abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

    dnes 00:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:55 | Zajímavý článek

    Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Upozornění

    Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    včera 13:00 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:22 | Zajímavý článek

    David Malcolm se ve svém příspěvku na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vylepšeních statické analýzy (volba -fanalyzer) v GCC 13.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:00 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 23.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Stoat. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:44 | Bezpečnostní upozornění

    Příspěvek na blogu CZ.NIC upozorňuje na nový útok na weby v Česku. Na honeypotech na Turrisech byla zaznamenána nová aktivita útočníků - probíhající útok na FTP servery, které se vyskytují na stejné IP adrese, jako aktivní WEB server.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.5. 23:44 | Nová verze

    Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.5. 20:22 | IT novinky

    Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.5. 14:55 | Nová verze

    Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Twitter (nejen pro příležitostné čtení)
     (71%)
     (14%)
     (14%)
    Celkem 14 hlasů
     Komentářů: 0
    Rozcestník

    Dotaz: Férové rozdělení přenosového pásma na routeru

    25.10.2012 21:46 fp
    Férové rozdělení přenosového pásma na routeru
    Přečteno: 547×
    Ahoj. Za routerem v síti se nalézá několik serverů s veřejnou ip, několik serverů za NATem a klientská pc (většinou za NATem). Rád bych dosáhl na routeru následujícího chování: trvalé upřednostnění některých serverů před klienty, dočasné upřednostnění některých serverů před klienty (např. když budu posílat na FTP server velký soubor, tak se dočasně vyhradí větší přenosové pásmo pro toto spojení, ale po nějaké době klesne, aby to zbytečně nezatěžovalo linku, tj. upřednostňuji rychlé přenášení malých souborů). Dále bych rád nastavil stejná pravidla pro běžná klientská pc v síti, a to: upřednostňování HTTP, SSH apod. před P2P protokoly a také jako u těch serverů zajištění dočasně rychlého spojení (standardní webová stránka se načte rychle, ale stahování přes HTTP se po čase zpomalí a tak bude dostatečné spojení pro běžné prochází pro ostatní klienty). V současnosti používám na routeru shorewall + vlastní sadu iptables pravidel. Toto bych asi nastavoval přes HTB, ale vůbec si nejsem jistý, zdali je toto nastavení možné. Lze toto vůbec nastavit? Nejspíše budu muset vytvořit pro každého klienta vlastní třídu, ale konkrétně s tím dočasným omezováním vůbec nevím. Dále možná bude problém s tím, že nemohu nastavit rychlost celého připojení (je to sice přes wifi, ale je to adaptivní a má to strop někde hodně vysoko). Poradil by mi někdo, jak toto nastavit? Třeba kus nějaké funkční konfigurace nebo odkaz na nějaké články, které řeší části toho, co potřebuji. Zatím jsem procházel články na rootu http://www.root.cz/clanky/htb-jemny-uvod/ atd., http://www.shorewall.net/traffic_shaping.htm a http://lartc.org/howto/ (jen některé části). Nejde mi o jakékoliv zpomalování provozu, ale o "zvýšení" celkové propustnosti upřednostnění důležitých věcí.

    Odpovědi

    pavlix avatar 26.10.2012 12:20 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Férové rozdělení přenosového pásma na routeru
    Udělej pro mě něco a piš v odstavcích.

    Všechno jde, kdy se chce, ale občas to něco stojí. Shaping lze rozumně dělat pouze pokud znáš přenosovou rychlost a pokud je stabilní, což už vylučuje 99% koncových přípojek k internetu v česku.

    Když už by se ti podařilo splnit tenhle předpoklad, tak lze docela dobře shapovat upload, protože odesílaná data jdou pozdržet. Jakž takž se dá dělat shaping příchozích TCP spojení, protože se snaží přizpůsobit rychlosti linky. Tím pádem ale nemůžeš očekávat, že zareaguje okamžitě, že. Nejlepší shaping je takový, kde spolupracují oba konce úzkého místa.

    Takže celé je to taková vyšší dívčí a potřebuješ k tomu spoustu znalostí a to nejen těch, které vyčteš někde na internetu, ale znalost konkrétního provozu na té dané síti.

    Přeju hodně štěstí.
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    26.10.2012 12:24 NN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Férové rozdělení přenosového pásma na routeru
    Sice nevim, jak moc je to stare a co se zmenilo, ale asi bych zacal tady: http://www.lartc.org/howto/lartc.cookbook.fullnat.intro.html
    pavlix avatar 26.10.2012 12:31 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Férové rozdělení přenosového pásma na routeru
    Podle všeho 2002 a změnila se trochu syntaxe některých příkazů, ale naštěstí někdo v roce 2012 dopsal pár manuálových stránek pro iproute2. V principu se od té doby nezměnilo vůbec nic.
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    27.10.2012 00:16 mz
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Férové rozdělení přenosového pásma na routeru
    Taky se určitě podívej na: http://www.openbsd.org/faq/pf/queueing.html a http://home.nuug.no/~peter/pf/ . pf umí udělat se síťovým provozem docela slušné čárymáry.
    pavlix avatar 27.10.2012 11:18 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Férové rozdělení přenosového pásma na routeru
    Řekl bych, že zdaleka ne takové čáry jako uděláš na Linuxu :), snad kromě vestavěné TCP proxy.
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.