Byla vydána beta verze Ubuntu 23.10 s kódovým názvem Mantic Minotaur. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.10 mělo vyjít 12. října 2023.
Josef Průša informuje o nových verzích firmwarů pro tiskárny Original Prusa, 5.0.0 pro MK4 a MK3.9 a 5.1.0-alpha1 pro MINI, díky kterým jsou tiskárny mnohem rychlejší.
Mastodon (Wikipedie), svobodná federalizovaná sociální síť, byl vydán ve verzi 4.2. Z novinek je vypíchnuto vylepšené vyhledávání.
Ben Hawkes publikoval pod názvem The WebP 0day analýzu bezpečnostní chyby CVE-2023-4863 v knihovně WebP / libwebp s řadou zajímavých odkazů. Pravděpodobně se jedná o stejnou chybu jako BLASTPASS (CVE-2023-41064 a CVE-2023-41061) v macOS, iOS, iPadOS a watchOS. Zpracování (zobrazení) speciálně připraveného obrázku nebo přílohy vedlo ke spuštění útočníkem připraveného kódu.
Myš je pro kočku: Prohlížeče je dalším dílem ze série článků Myš je pro kočku, kde Edvard Rejthar ukazuje, jak lze počítač ovládat bez myši. Používáte ve webových prohlížečích zkratky Ctrl+(Shift)+Tab, Ctrl+(Shift)+PgDn/PgUp, F6, (Shift)+Alt+Enter nebo F7?
Vývojáři mobilní Datovky prosí o pomoc s testováním beta verze mobilní Datovky s novým grafickým rozhraním, podporou pro tmavý režim a podporou pro VoDZ. Aplikace je zatím dostupná pouze pro zařízení Android a je umístěna v samostatném instalačním kanále Datovka Beta. Tento kanál slouží pro testovaní nové funkcionality a grafického uživatelského rozhraní. Datovka Beta se instaluje jako samostatná aplikace s vlastními daty, která
… více »Harlequin byl vydán ve verzi 1.0.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) IDE (Integrated Development Environment) k systému pro správu SQL OLAP databází DuckDB.
Po roce a půl od představení DALL·E 2 představila společnost OpenAI novou verzi DALL·E 3 svého AI systému pro generování "realisticky vypadajících obrázků nebo uměleckých děl" na základě popisu v přirozeném jazyce, viz příklad "kosmonaut na koni fotorealisticky". Jednou z novinek je integrace s ChatGPT.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 133 (pdf) a HackSpace 70 (pdf).
Po půl roce vývoje od vydání verze 44 bylo vydáno GNOME 45 s kódovým názvem Rīga. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube. Jednou z nejviditelnějších změn je odstranění tlačítka Činnosti (Activities) v levém horním rohu. Nově je tam indikátor ploch. Výchozím prohlížečem obrázků je nově Loupe, nahradil Eye of GNOME (eog). Novou aplikací pro práci s webovou kamerou je Snapshot, nahradil Cheese. Rozšíření GNOME Shellu fungující v předchozích verzích nejsou s verzí 45 kompatibilní.
Řešení dotazu:
(je pravda že bude rychlejší a výkonější 3.33GHz o 30% než 3.00GHz ?)(Téměř jistě bude rychlejší a výkonnější a téměř jistě méně než o 30%)
(nebude někde čekat CPU nebo RAM nebo HDD ?)(Určitě bude.)
Jaká může být spotřeba,nebude problém s chlazením ?50W-250W dle GK, pokud to nebude mí chladič, ano, pokud to bude mít adekvátní chladič a bednu, ne.
Jak znatelný rozdíl je proti jednojádru a dvoujádru ?Obecně 1 : 2; v jedné jednovláknové úloze žádný.
Dle výrobce a mě v počtu vláken,a jáder.Výrobce i Vy umíte počítat, byť HW vlákna nemá.
Takže by to reálně mohlo být výkonější o 100% ?Víz výše.
Je možný někde sehnat monitoring vytížení serveru ?Vašeho serveru, který ještě nemáte, dost těžko, možná něco na Windows…
Oba servery budou mít Linux debian 6 (deskopovou verzi)deskop žere více než konzole ?Debian nemá desktopovou verzi (jaké balíčky tam dáte, ty tam budete mít).
Hlavně proto že 3,33/3 = 1,11.(je pravda že bude rychlejší a výkonější 3.33GHz o 30% než 3.00GHz ?)(Téměř jistě bude rychlejší a výkonnější a téměř jistě méně než o 30%)
Ještě jen poznámka: obvykle se jádra desktopu sestavují s prioritou parametrů, které zlepšují užívání při interaktivní práci s grafickým prostředím, rychlost odezvy, priorita na uživatele. Serverové sestavy jádra jsou na maximální průchod paralelních exekucí. A pokud sestavujete server se dvěma 4-jádrovými procesory tak očekávám, že tazatel má náplň úloh, které poběží paralelně.Oba servery budou mít Linux debian 6 (deskopovou verzi)deskop žere více než konzole ?Debian nemá desktopovou verzi (jaké balíčky tam dáte, ty tam budete mít).
Jeden desktop obvykle potřebuje výrazně více zdrojů než jedna konzole.
Kvíz: Žere více auto nebo čerpadlo?
Desktop nebo server, každý má jiné požadavky, a „žere“ jiné věci, asi bude mít i zatížený server nižší aktuální spotřebu el. energie než zatížený desktop na stejném HW.
Ale ještě obecně: Tyhle procesory bych nepoužil, protože jsou to staré procesory (E5460 z roku 07 a X5470 z roku 08), tím pádem širší technologie, starší design a větši spotřeba na výkon. Uvažoval bych spíše o E5649 nebo X5650/X5660, které mají za stejnou cenu 6 jader s hyperthredingem a o něco nižší frekvence. viz komparace
Takže v rozmezí od 10% do 30% výkonější a rychlejší ?Pokud čísla tak 1% - 12%.
Proč myslíte ?O tom to přece celé je. (na p;vodní otázku nelze odpověď)
Takže by to reálně mohlo být výkonější o 100% ?Mohlo, nebude.
to je tazke odhadnut o kolik se zvedne vykon a rychlostano je.
(dle technika to má minimální vliv na výkon konzole linux vs deskop linux vždy instaluji všechny nabídky při instalaci linuxu)Nerozumím, když se instaluje server nebo desktop a dělá se to pořádně, tak se výběr balíčku určitě liší. Pokud poběží zatížený server bez využívání grafické karty, tak má rozhodně nižší spotřebu než zatížení desktop s využitím výkonné grafické karty.
Tiskni
Sdílej: