Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 6.3. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Uživatele Windows a Microsoft 365 Business a Enterprise mohou oficiálně používat Python v Excelu. Spolu s knihovnami jako pandas, Matplotlib a NLTK. Jedná se o spolupráci s Anacondou. Microsoft si tento "vynález integrace tabulkových procesorů s externími prostředími" patentoval: US12026560B2. Už před podáním patentu ale mohli uživatelé pro Python v Excelu používat například PyXLL. LibreOffice / OpenOffice.org měl PyUNO.
Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.
Byla vydána nová major verze 6 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení jsou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, Ubuntu 24.04, Debian 12, Fedora 39, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Exploze osobních komunikačních zařízení v Libanonu zabily osm lidí, přibližně 2750 lidí je zraněno. Zhruba 200 jich je v kritickém stavu.
Byla vydána Java 23 / JDK 23. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 12. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze jsou 8, 11, 17 a 21 a bude 25.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 41, tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 22. října. Z novinek (ChangeSet) lze vypíchnout Valkey místo nesvobodného Redisu, konec Pythonu 2, instalace proprietárních ovladačů Nvidia s podporou Secure Boot, DNF 5, RPM 4.20, KDE Plasma Mobile Spin, LXQt 2.0, …
Digitální a informační agentura (DIA) přebírá od 1. listopadu správu Registru obyvatel a Registru osob. Převodem pokračuje postupné soustřeďování sdílených informačních systémů státu pod DIA (𝕏).
Společnost Apple vydala nové verze operačních systémů pro svá zařízení: macOS 15 Sequoia, iPadOS 18, tvOS 18, visionOS 2, watchOS 11 a iOS 18.
Konsorcium Linux Foundation představilo svůj nejnovější projekt s názvem OpenSearch Software Foundation zastřešující další vývoj OpenSearch a OpenSearch Dashboards. OpenSearch je forkem vyhledávače Elasticsearch a OpenSearch Dashboards je forkem souvisejícího nástroje pro vizualizaci dat Kibana. V roce 2021 přešly projekty Elasticsearch a Kibana z licence Apache 2.0 na duální licencování pod Server Side Public License (SSPL) a
… více »Řešení dotazu:
Debian testing je také rolling updates distro.
afaik jediny dalsi rolling distro je gentooDebian testing/unstable? Sabayon?
a to je kapku drsnejsi zalezitost :-pA já myslel, že drsňáci používají výhradně Arch.
A já myslel, že drsňáci používají výhradně Arch.Helejt nebudem z toho delat dicksize war. Ja chtel jen naznacit ze jestli ho (jako tolik jinych archistu posledni dobou) sere systemd, tak s gentoo diru do sveta neudela.
Snad kazdy release distro ma vyvojovou vetev, ale je zajimavy ze se vzdycky nejdriv ozvou debianistiTy nějakého vidíš? :) Debian testing/unstable mají docela velkou uživatelskou základnu. Můžeš je ignorovat, můžeš dokola opakovat, že je to jen vývojová větev, ale debian testing svoji stabilitou značně překonává ostatní rolling distra.
gentoo i arch maji taky svoje unstable vetve.Možná by bylo lepší místo názvů větví srovnávat jejich reálné užití. Gentooisti používají na desktopech běžně větev testing a mnozí tak činí i na serverech. Debian stable má na desktopech možná menší podíl než debian testing (k tomu nemám informace).
Ja chtel jen naznacit ze jestli ho (jako tolik jinych archistu posledni dobou) sere systemd, tak s gentoo diru do sveta neudela.Gentoo je distro jako každé jiné. Má svoje výhody i nevýhody. Navíc má teď šanci získat docela hodně aktivních uživatelů a když se na něj bohové usmějí, tak i vývojářů.
A v práci mě už dlouho trápí debianAha, takže proto ta reakce jak býk na hadr :).
Opravdové rolující distro nemá periodické freeze periodyProto existuje Debian Unstable, kterého se nedotýkají.
Aha, takze tu mame unstable ktery se sice neda pouzivat, ale je skoro rolling;A nebo se dá používat a je úplně rolling :).
Možností je celá řada, Ubuntu je téměř bez problémů, ale můžeš ještě pouvažovat nad OpenSUSE. U Fedory nebo u OpenSUSE často nevím, jak třeba rychle naisntalovat a nakonfigurovat n2n atd. Pro nejlepší použitelnost pro mne, jako pro uživatele, jsou nejlepší distribuce založené na debianu, zejména kvůli softwarové výbavě, jednoduchému přidávání repozitářů přes /etc/apt/sources.list nebo /etc/apt/sources.list.d, dobré řešení závislostí, aktuální použitelné verze programů, možnost si vybrat jakékoliv prostředí.
Tiskni Sdílej: