Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
David Malcolm se ve svém příspěvku na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vylepšeních statické analýzy (volba -fanalyzer) v GCC 13.
Byla vydána nová stabilní verze 23.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Stoat. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Příspěvek na blogu CZ.NIC upozorňuje na nový útok na weby v Česku. Na honeypotech na Turrisech byla zaznamenána nová aktivita útočníků - probíhající útok na FTP servery, které se vyskytují na stejné IP adrese, jako aktivní WEB server.
Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.
Řešení dotazu:
Debian testing je také rolling updates distro.
afaik jediny dalsi rolling distro je gentooDebian testing/unstable? Sabayon?
a to je kapku drsnejsi zalezitost :-pA já myslel, že drsňáci používají výhradně Arch.
A já myslel, že drsňáci používají výhradně Arch.Helejt nebudem z toho delat dicksize war. Ja chtel jen naznacit ze jestli ho (jako tolik jinych archistu posledni dobou) sere systemd, tak s gentoo diru do sveta neudela.
Snad kazdy release distro ma vyvojovou vetev, ale je zajimavy ze se vzdycky nejdriv ozvou debianistiTy nějakého vidíš? :) Debian testing/unstable mají docela velkou uživatelskou základnu. Můžeš je ignorovat, můžeš dokola opakovat, že je to jen vývojová větev, ale debian testing svoji stabilitou značně překonává ostatní rolling distra.
gentoo i arch maji taky svoje unstable vetve.Možná by bylo lepší místo názvů větví srovnávat jejich reálné užití. Gentooisti používají na desktopech běžně větev testing a mnozí tak činí i na serverech. Debian stable má na desktopech možná menší podíl než debian testing (k tomu nemám informace).
Ja chtel jen naznacit ze jestli ho (jako tolik jinych archistu posledni dobou) sere systemd, tak s gentoo diru do sveta neudela.Gentoo je distro jako každé jiné. Má svoje výhody i nevýhody. Navíc má teď šanci získat docela hodně aktivních uživatelů a když se na něj bohové usmějí, tak i vývojářů.
A v práci mě už dlouho trápí debianAha, takže proto ta reakce jak býk na hadr :).
Opravdové rolující distro nemá periodické freeze periodyProto existuje Debian Unstable, kterého se nedotýkají.
Aha, takze tu mame unstable ktery se sice neda pouzivat, ale je skoro rolling;A nebo se dá používat a je úplně rolling :).
Možností je celá řada, Ubuntu je téměř bez problémů, ale můžeš ještě pouvažovat nad OpenSUSE. U Fedory nebo u OpenSUSE často nevím, jak třeba rychle naisntalovat a nakonfigurovat n2n atd. Pro nejlepší použitelnost pro mne, jako pro uživatele, jsou nejlepší distribuce založené na debianu, zejména kvůli softwarové výbavě, jednoduchému přidávání repozitářů přes /etc/apt/sources.list nebo /etc/apt/sources.list.d, dobré řešení závislostí, aktuální použitelné verze programů, možnost si vybrat jakékoliv prostředí.
Tiskni
Sdílej: