Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
David Malcolm se ve svém příspěvku na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vylepšeních statické analýzy (volba -fanalyzer) v GCC 13.
Všechny návody řeší zvuk pro multiseat (dva nezávislé minitory+klávesnice+myši+zvuk) přepnutím pulseaudio do systémového režimu (který je autory pa silně nedoporučován). Předpokládám, že je to způsobeno tím, že sezení obvykle sdílejí jednu zvukovku, z které využívají dva různé výstupy (přední a zadní), ale já mám zvukovky dvě - onboard a hdmi na radeonu, který posílám do tv, která dělá monitor pro druhé sezení.
Lze pulseaudio pouštět v individuálním režimu pro konkrétní zvukovku, s tím že druhého si nemá všímat?
Používám fedoru, která má nějakou podporu multiseatu v logind, ale nenašel jsem podporu zvuku. (logind nepoužívám, protože jsem multiseat budoval, když ještě k dispozici nebyl, takže si při bootu generuju dva configy pro Xy a s každým pouštím jeden dm (na monitor lightdm, na tv xdm - lightdm má sice podporu sezení, ale blbne to, protože to druhou instanci greeteru bere jako přihlášeného uživatele a odmítá vypnout počítač). Děkuji za jakýkoliv podnět k nastíněným problémům.Nevidim duvod proc by to nemelo fungovat.
Ja to delam tak, ze nastavim pomoci .asoundrc alsu (ruzna pcm na ruznych sitovkach) napr.:
pcm.hardware { type dmix ipc_key 1024 slave { pcm "hw:0" channels 8 period_time 0 period_size 1024 buffer_size 8192 } } pcm.bedny { type route slave.pcm "hardware" slave.channels 8 ttable.0.0 1 ttable.1.1 1 ttable.2.0 1 ttable.3.1 1 ttable.4.0 1 ttable.5.1 1 ttable.6.0 1 ttable.7.1 1 }
a potom v .pulse/default.pa(mimo jine):
load-module module-alsa-sink device=bedny sink_properties=device.description="bedny"
Takze kdyz v tom .asoundrc nastavim jen jednu sitovku, tak i pulse pouziva jen jednu sitovku.
Marekif [[ "$DISPLAY" ]]; then if [[ "$DISPLAY" =~ :1 ]]; then PULSE_SINK="alsa_output.pci-0000_02_00.1.hdmi-stereo" else PULSE_SINK="alsa_output.pci-0000_00_1b.0.analog-stereo" fi export PULSE_SINK fis .asoundrc jsem tuším nějak laboroval, ale nakonec mi zbylo jen v /etc/alsa/alsactl.conf
ctl.hw { @args [ CARD ] @args.CARD { type string default "0" } type hw card $CARD }Zkusím zjistit, co jste mi to vlastně napsal a jak to použít
Ted jsem si vsiml v prvnim komentari: %s/sitovka/zvukovka/g
Vpodstate rikam jenom to, ze kazdy uzivatel ma sve nastaveni pulseaudio a to poustim kdyz nahazuji X prikazem /usr/bin/pulseaudio bez parametru.
MarekByl bych raději, kdyby se na kterékoliv sezení mohl přihlásit kterýkoliv uživatel - momentálně to tak funguje, jen se mi nezamlouvá, že běží pa v systémovém režimu a mám pocit, že se k vůli tomu musím občas přihlašovat nadvakrát.
Pro uživatele, který sdílejí děti jsem dokonce udělal wraper kolem firefoxu, aby se v každém sezení pouštěl s jiným profilem, aby mohly být přihlášené u každého sezení jedno a nebyli navzájem v konfliktu.
Tiskni
Sdílej: