Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
LABEL Ubuntu LiveCD MENU Ubuntu kernel images/ubuntu/vmlinuz APPEND root=/dev/nfs boot=casper netboot=nfs nfsroot=ip_adresa_NFS_serveru:/data/ubuntu initrd=images/ubuntu/initrd.lz quiet splash --
Já mam sice debian ale
label Linux start po LAN
KERNEL /linux/vmlinuz
APPEND vga=0x340 initrd=linux/initrd.img ip=10.10.10.100:10.10.10.254:10.10.10.254:255.255.255.0:rpi:eth0:off root=/dev/nfs nfsroot=10.10.10.254:/pxe/linux quiet splash rw rootwait
TEXT HELP
Linux start po lan
ENDTEXT
linux mam v : /pxe/linux
v /etc/exports mam /pxe/linux/ 10.10.10.0/24(rw,sync,no_root_squash)
instaloval sem to ale jako debootsrtap a až pak připojil.
Jo k tomu fstabu :
cat fstab
# UNCONFIGURED FSTAB FOR BASE SYSTEM
proc /proc proc nodev,noexec,nosuid 0 0
tmpfs /tmp tmpfs nodev,nosuid,noatime,size=512M,mode=1777 0 0
nic víc tam nemam
Na Debiane je podle me nejjednodusi:
poeditovat: /etc/initramfs-tools/initramfs.conf
najit kernely: dpkg -l | grep linux-image
generovani initramdisku: dpkg-reconfigure linux-image-...
Marek
Tiskni
Sdílej: