Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Předpokládám, že ten procesor je ještě P5 architektura, tudíž potřebujete distribuci, co má k dispozici balíčky kompilované pro i386. Po několika dnech (či spíš týdnech) utrpení byste tam mohl dostat Gentoo, ale k použitelnosti to asi bude mít daleko. Před pár lety jsem něco podobného zkoušel s Celeronem 300A a nestačil jsem se divit, jak to bylo pomalé.
Kombinace Gentoo s ořezaným jádrem + Fluxbox + mutt + xpdf by asi fungovala jako jednoduché prohlížedlo mailů a čtečka eKnih. Potíž je, že ten procesor je technologicky skoro 20 let starý a i iPhone 1G má vyšší výkon než tento muzeální aparát. Prohlížení webu nebo nedej bože přehrávání videí zvládne dnes každý telefon mnohem lépe.
Na Windows 2000 byste potřeboval nejméně 256 MB RAM. Sice se nechají nainstalovat i na stroj s 64 MB, ale používat to je záležitost jen pro osoby s ocelovými nervy a dostatkem času, zkoušel jsem to:)
Nebylo by od věci vědět, co je tam tedy je za CPU. Jde nejspíš o starší Tillamook (P5), nebo novější Tonga, což už je jádro z rodiny Pentium II. I v tom lepším případě bude výkon srovnatelný s tím Celeronem 300A (Mendocino), co jsem kdysi měl. (CPU-Z pro Win 98). Kdyby to už byla P6, Arch Linux s pár dobře zvolenými balíčky by se možná nechal použít.
S Javou a Flashem nemáte nejmenší šanci. Moderní prohlížeče vyžadují doopravdy hodně paměti (Chromium 23, 4 záložky, AdBlock, žádný Flash = skoro 650 MB). Aby to vůbec nějak fungovalo, potřebujete doopravdy ořezané GUI, ideálně něco jako Fluxbox, maximálně IceWM nebo WindowMaker (pro maximální geek-level samozřejmě TWM:) ), ale rozhodně ne žádné plnohodnotné pracovní prostředí. Zejména s tím prohlížením webu bych čekal problémy, některé weby jsou až trestuhodně nenažrané, dostatečně zareklamovaná stránka mi sežere na 2.66 GHz Core2 přes 50 % na obou jádrech.
Někdy okolo roku 2007 jsem používal PIII 1GHz s 512 MB RAM a Win2K jako Internetový terminál a přehrávač hudby a bylo znát, že CPU nestačí. Jak se bude v reálném provozu chovat PII si radši nechci ani představovat.
je podporovan java a flash
Předpokládám, že ten procesor je ještě P5 architektura, tudíž potřebujete distribuci, co má k dispozici balíčky kompilované pro i386.To má Debian (pro 486).
pokial tam budes pchat linux odporucam staru verziu slackware/ slaxTo já bych naopak zase velmi nedoporučil, když budeš potřebovat nové programy (mutt, links, ssh), tak to půjde těžko. Poslední Debian není problém provozovat na PI 166 MHz s 64 MiB RAM.
Tiskni
Sdílej: