David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Na konferenci LibrePlanet 2023 byly vyhlášeny ceny Free Software Foundation. Oceněni byli Eli Zaretskii za dlouhodobé příspěvky (správce Emacsu), Tad „SkewedZeppelin“ za nové příspěvky (správce DivestOS, distribuce Androidu) a projekt GNU Jami za společenský přínos.
Projekt Libreboot (Wikipedie) vydal novou verzi 20230319 svého svobodného firmwaru nahrazujícího proprietární BIOSy. Přibyla například podpora Lenovo ThinkPadů W530 a T530. Libreboot je distribucí Corebootu bez proprietárních blobů.
Na YouTube jsou k dispozici videozáznamy z 20. konference SCALE (Southern California Linux Expo). Závěrečnou přednášku měl dnes již osmdesátiletý Ken Thompson. Na otázku, jaký operační systém používá, odpověděl: "Většinu svého života jsem používal Apple, protože jsem se do této společnosti tak trochu narodil. Poslední dobou, myslím posledních pět let, jsem ale kvůli Applu více a více depresivní. To, co dělá s něčím, co by vám mělo umožnit
… více »Předpokládám, že ten procesor je ještě P5 architektura, tudíž potřebujete distribuci, co má k dispozici balíčky kompilované pro i386. Po několika dnech (či spíš týdnech) utrpení byste tam mohl dostat Gentoo, ale k použitelnosti to asi bude mít daleko. Před pár lety jsem něco podobného zkoušel s Celeronem 300A a nestačil jsem se divit, jak to bylo pomalé.
Kombinace Gentoo s ořezaným jádrem + Fluxbox + mutt + xpdf by asi fungovala jako jednoduché prohlížedlo mailů a čtečka eKnih. Potíž je, že ten procesor je technologicky skoro 20 let starý a i iPhone 1G má vyšší výkon než tento muzeální aparát. Prohlížení webu nebo nedej bože přehrávání videí zvládne dnes každý telefon mnohem lépe.
Na Windows 2000 byste potřeboval nejméně 256 MB RAM. Sice se nechají nainstalovat i na stroj s 64 MB, ale používat to je záležitost jen pro osoby s ocelovými nervy a dostatkem času, zkoušel jsem to:)
Nebylo by od věci vědět, co je tam tedy je za CPU. Jde nejspíš o starší Tillamook (P5), nebo novější Tonga, což už je jádro z rodiny Pentium II. I v tom lepším případě bude výkon srovnatelný s tím Celeronem 300A (Mendocino), co jsem kdysi měl. (CPU-Z pro Win 98). Kdyby to už byla P6, Arch Linux s pár dobře zvolenými balíčky by se možná nechal použít.
S Javou a Flashem nemáte nejmenší šanci. Moderní prohlížeče vyžadují doopravdy hodně paměti (Chromium 23, 4 záložky, AdBlock, žádný Flash = skoro 650 MB). Aby to vůbec nějak fungovalo, potřebujete doopravdy ořezané GUI, ideálně něco jako Fluxbox, maximálně IceWM nebo WindowMaker (pro maximální geek-level samozřejmě TWM:) ), ale rozhodně ne žádné plnohodnotné pracovní prostředí. Zejména s tím prohlížením webu bych čekal problémy, některé weby jsou až trestuhodně nenažrané, dostatečně zareklamovaná stránka mi sežere na 2.66 GHz Core2 přes 50 % na obou jádrech.
Někdy okolo roku 2007 jsem používal PIII 1GHz s 512 MB RAM a Win2K jako Internetový terminál a přehrávač hudby a bylo znát, že CPU nestačí. Jak se bude v reálném provozu chovat PII si radši nechci ani představovat.
je podporovan java a flash
Předpokládám, že ten procesor je ještě P5 architektura, tudíž potřebujete distribuci, co má k dispozici balíčky kompilované pro i386.To má Debian (pro 486).
pokial tam budes pchat linux odporucam staru verziu slackware/ slaxTo já bych naopak zase velmi nedoporučil, když budeš potřebovat nové programy (mutt, links, ssh), tak to půjde těžko. Poslední Debian není problém provozovat na PI 166 MHz s 64 MiB RAM.
Tiskni
Sdílej: