Byla vydána nová stabilní verze 6.8 (YouTube) multiplatformního frameworku a GUI toolkitu Qt. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o LTS verzi. Pro komerční uživatele byla prodloužena podpora ze 3 na 5 let.
Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.2 (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovky v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
Je druhé úterý v říjnu a tedy všem čtenářkám AbcLinuxu vše nejlepší k dnešnímu Dni Ady Lovelace (Ada Lovelace Day), tj. oslavy žen zabývajících se přírodními vědami, technologiemi, inženýrstvím a matematikou (STEM).
Byla vydána nová verze 2.47.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 83 vývojářů, z toho 28 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno OpenBSD 7.6. Opět bez písničky.
Programovací jazyk Python byl vydán v nové major verzi 3.13.0. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Lze získat roota pouze se zapalovačem? Ano, lze.
Konference LinuxDays 2024 proběhne již tento víkend 12. a 13. října v Praze. Na programu je spousta zajímavých přednášek a workshopů, zástup zajímavých osobností a stánky řady projektů: Fedora, openSUSE, vpsFree.cz, Mozilla, brmlab, OpenAlt a mnoho dalších. Vstup zdarma.
Představeny byly oficiální Raspberry Pi microSD karty třídy A2 a silikonový kryt na Raspberry Pi 5.
OpenRazer byl vydán ve verzi 3.9.0. Jedná se o svobodný software, ovladač a démon, umožňující nastavovat klávesnice, notebooky, myši, podložky pod myš, keypady, sluchátka a další zařízení od společnosti Razer na GNU/Linuxu.
Předpokládám, že ten procesor je ještě P5 architektura, tudíž potřebujete distribuci, co má k dispozici balíčky kompilované pro i386. Po několika dnech (či spíš týdnech) utrpení byste tam mohl dostat Gentoo, ale k použitelnosti to asi bude mít daleko. Před pár lety jsem něco podobného zkoušel s Celeronem 300A a nestačil jsem se divit, jak to bylo pomalé.
Kombinace Gentoo s ořezaným jádrem + Fluxbox + mutt + xpdf by asi fungovala jako jednoduché prohlížedlo mailů a čtečka eKnih. Potíž je, že ten procesor je technologicky skoro 20 let starý a i iPhone 1G má vyšší výkon než tento muzeální aparát. Prohlížení webu nebo nedej bože přehrávání videí zvládne dnes každý telefon mnohem lépe.
Na Windows 2000 byste potřeboval nejméně 256 MB RAM. Sice se nechají nainstalovat i na stroj s 64 MB, ale používat to je záležitost jen pro osoby s ocelovými nervy a dostatkem času, zkoušel jsem to:)
Nebylo by od věci vědět, co je tam tedy je za CPU. Jde nejspíš o starší Tillamook (P5), nebo novější Tonga, což už je jádro z rodiny Pentium II. I v tom lepším případě bude výkon srovnatelný s tím Celeronem 300A (Mendocino), co jsem kdysi měl. (CPU-Z pro Win 98). Kdyby to už byla P6, Arch Linux s pár dobře zvolenými balíčky by se možná nechal použít.
S Javou a Flashem nemáte nejmenší šanci. Moderní prohlížeče vyžadují doopravdy hodně paměti (Chromium 23, 4 záložky, AdBlock, žádný Flash = skoro 650 MB). Aby to vůbec nějak fungovalo, potřebujete doopravdy ořezané GUI, ideálně něco jako Fluxbox, maximálně IceWM nebo WindowMaker (pro maximální geek-level samozřejmě TWM:) ), ale rozhodně ne žádné plnohodnotné pracovní prostředí. Zejména s tím prohlížením webu bych čekal problémy, některé weby jsou až trestuhodně nenažrané, dostatečně zareklamovaná stránka mi sežere na 2.66 GHz Core2 přes 50 % na obou jádrech.
Někdy okolo roku 2007 jsem používal PIII 1GHz s 512 MB RAM a Win2K jako Internetový terminál a přehrávač hudby a bylo znát, že CPU nestačí. Jak se bude v reálném provozu chovat PII si radši nechci ani představovat.
je podporovan java a flash
Předpokládám, že ten procesor je ještě P5 architektura, tudíž potřebujete distribuci, co má k dispozici balíčky kompilované pro i386.To má Debian (pro 486).
pokial tam budes pchat linux odporucam staru verziu slackware/ slaxTo já bych naopak zase velmi nedoporučil, když budeš potřebovat nové programy (mutt, links, ssh), tak to půjde těžko. Poslední Debian není problém provozovat na PI 166 MHz s 64 MiB RAM.
Tiskni Sdílej: