Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Po delší době pátrání jsem nepřišel na to, jak automaticky nastavovat v KVM guestech čas po jejich probuzení např. po restartu KVM hosta. KVM hostitelský systém (CentOS) mám nastavený tak, že při vypínání ukládá stav všech běžících domén na disk. Takže se nestane, že třeba při běhu z UPS by se nestačil včas vypnout kvůli nějakému neposlušnému guestu.
Jenže po opětovném startu hostitele mají po obnovení všechny guesty špatný čas (celkem logicky si to pamatuje čas uložení). Jenže díky tomu přestane hodně služeb v guestech fungovat a fungovat nezačnou, protože ntpd daemon v linuxu nezvládne seřídit velký časový rozdíl včas nebo dokonce při větším časovém rozdílu spadne.
Zásadní problém je ten, že v guestech nelze normálně detekovat, že neběžely - leda třeba každou vteřinu posílat ntp query a porovnávat s lokálním časem. Jenže co když nemám v síti timeserver a ani mít nemůžu? Potom bych strašně zatěžoval veřejné ntp servery.
Proto jsem si v javě naprogramoval jednoduchou aplikaci, která umí poslat z hostitele guestům zprávu, že si mají srovnat čas a pošle jim i aktuální unix timestamp hostitele. Aplikace komunikuje s guesty přes nějaké blokové zařízení, tj. v hostiteli vytvořím přes dd soubor a ten potom guestům přidám jako nový disk. Aplikace umožňuje zapsat do tohoto souboru nějaký status a automaticky zapsat timestamp. Guest potom prostě tento disk čte (respektive prvních 2048 bajtů). Aplikace umí v guestu disk identifikovat podle signatury, takže není potřeba ani znát cestu k tomu zařízení v guestu. Aplikaci jsem zkoušel v následujících guestech: Linux, Windows XP, Windows Server 2008R2.
Výhodou mého řešení je, že se v guestech nemusí používat virtio ovladače, které třeba pod Windows XP fungují strašně (respektive nefungují). "Oficiální" cestou pro komunikaci s guesty je totiž využití virtuálního sériového portu.
Moje otázka zní, jestli by o to někdo neměl zájem a nemám to někam hodit pod nějakou opensource licencí? ... a nekamenujte mne prosím za to, že jsem tento text nepsal do blogu - blogovat můžu až po 10 dnech od registrace
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni
Sdílej: