Zero Day Initiative zveřejnila informace o 6 bezpečnostních chybách (1, 2, 3, 4, 5, 6) v MTA Exim. Nejvážnější z nich CVE-2023-42115 má CVSS 9.8. Na opravě chyb se pracuje.
Knihovna libvpx byla vydána ve verzi 1.13.1. Řešena je kritická bezpečnostní chyba CVE-2023-5217 (heap buffer overflow in vp8 encoding). Chyba je již opravena také v Chrome / Chromium 117.0.5938.132 a Firefoxu 118.0.1.
Balíček kmod s nástroji pro práci s linuxovými moduly byl vydán ve verzi 31. Nově umí modprobe zavést modul nacházející se v libovolném adresáři (# modprobe ./drivers/gpu/drm/i915/i915.ko).
Adventura Trüberbrook je na portále GOG.com zdarma, akce trvá do 2. října.
Sound Open Firmware, projekt Linux Foundation, open source audio DSP firmware a SDK, byl vydán ve verzi 2.7.0. Z novinek lze vypíchnout podporu platformy AMD Van Gogh.
Richard Stallman v den oslav 40. výročí GNU oznámil, že má rakovinu (YouTube).
DIY trackball Ploopy má novou variantu Adept, na rozdíl od předchozích používá 44mm kouli, má symetrický tvar a šest tlačítek, snímač zůstává PMW-3360, novinkou je použití Raspberry Pi Pico, na kterém běží firmware QMK s podporou grafické konfigurační aplikace VIA. Předobjednávky jsou otevřeny za ceny 80-105 CAD.
Probíhá Meta Connect 2023. Společnost Meta představuje své novinky v oblasti AI a virtuální, smíšené a rozšířené reality. Představeny byly nové chytré brýle Ray-Ban | Meta a headset Meta Quest 3.
Eben Upton oficiálně představil (YouTube) nové Raspberry Pi 5 (YouTube). Je více než 2x výkonnější než jeho předchůdce, model 4B.
Byl vydán (YouTube) Counter-Strike 2. Nativně také pro Linux. Jedná se o největší technologický skok v historii této populární herní série.
Po zapnutí kompu vidím pravidelně několik hlášek ata1: prereset failed (errno=-19)
a ata1: reset failed, giving up
. Občas pomůže ctrl+alt+del jednou, jindy musím restartovat třeba 10x. V žádném logu jsem nenašel nic podezřelého. Tento problém se objevil nedávno, když jsem z kompu udělal multiseat pro dvě osoby...
Nějaké nápady, co vyzkoušet nebo co v logu hledat?
Mám desku Intel DH57JG s i3 procesorem, pro druhé sezení mám v PCIe 16x ATI grafiku (tuším X1330) běžící jen na osmi PCIe linkách (jinak Intelácký bios odmítá povolit obě grafiky současně). Jediný PATA disk je připojený přes AXAGO RSI-20 adaptér do SATA portu, který spolehlivě funguje přes 2 roky. Všemu velí 64bit Arch linux se systemd a grub2. Další info doplním dle potřeby...
Řešení dotazu:
Kernel jsem nejspíš upgradoval taky, nejsem si jistý přesným datem, ale modul pata_acpi je načtený jak při plném bootu tak i když se disk nedetekuje správně. Ale i tak je divné, že disk se bez problémů roztočí, poblikává si a přesto mi tohle zobrazí...
Nějaký další nápad? (kromě výměny řadiče a/nebo disku)
Proč na blacklist? Myslíš, že místo toho, aby zůstal nepoužitý, spíš škodí? Čekal bych, že díky tomu řadiči kernel nemá šanci poznat, že to je PATA disk...
Každopádně večer to zkusím.
Dvě vypnutí/zapnutí bez zmíněného problému, to už jsem dlouho nezažil. Stačilo odebrat hook pata
v /etc/mkinitcpio.conf
. Takže to nejspíš bude řešení. Díky
BTW, neměl by komentář označovat jako řešení jen tazatel?
Tak odebrání hooku pata
zabralo jen do aktualizace kernelu na 3.6.9, kdy se hooky pata
, sata
, ide
a tuším i usb
nahradili hookem block
.
Řešením je přidat blacklist pata_acpi
do /etc/modprobe.d/modprobe.conf
, ne do samostatného souboru, jinak se toto nastavení nedostane do initramfs-linux.img
.
To máš nejspíš jiný problém. Já s vypínáním problém nemám. Občas se stane, že když se disk nedetekuje, komp se místo restartu jakoby vypne a po pár sekundách se zase sám zapne, ale tohle mě netrápí.
Tiskni
Sdílej: