3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Po zapnutí kompu vidím pravidelně několik hlášek ata1: prereset failed (errno=-19)
a ata1: reset failed, giving up
. Občas pomůže ctrl+alt+del jednou, jindy musím restartovat třeba 10x. V žádném logu jsem nenašel nic podezřelého. Tento problém se objevil nedávno, když jsem z kompu udělal multiseat pro dvě osoby...
Nějaké nápady, co vyzkoušet nebo co v logu hledat?
Mám desku Intel DH57JG s i3 procesorem, pro druhé sezení mám v PCIe 16x ATI grafiku (tuším X1330) běžící jen na osmi PCIe linkách (jinak Intelácký bios odmítá povolit obě grafiky současně). Jediný PATA disk je připojený přes AXAGO RSI-20 adaptér do SATA portu, který spolehlivě funguje přes 2 roky. Všemu velí 64bit Arch linux se systemd a grub2. Další info doplním dle potřeby...
Řešení dotazu:
Kernel jsem nejspíš upgradoval taky, nejsem si jistý přesným datem, ale modul pata_acpi je načtený jak při plném bootu tak i když se disk nedetekuje správně. Ale i tak je divné, že disk se bez problémů roztočí, poblikává si a přesto mi tohle zobrazí...
Nějaký další nápad? (kromě výměny řadiče a/nebo disku)
Proč na blacklist? Myslíš, že místo toho, aby zůstal nepoužitý, spíš škodí? Čekal bych, že díky tomu řadiči kernel nemá šanci poznat, že to je PATA disk...
Každopádně večer to zkusím.
Dvě vypnutí/zapnutí bez zmíněného problému, to už jsem dlouho nezažil. Stačilo odebrat hook pata
v /etc/mkinitcpio.conf
. Takže to nejspíš bude řešení. Díky
BTW, neměl by komentář označovat jako řešení jen tazatel?
Tak odebrání hooku pata
zabralo jen do aktualizace kernelu na 3.6.9, kdy se hooky pata
, sata
, ide
a tuším i usb
nahradili hookem block
.
Řešením je přidat blacklist pata_acpi
do /etc/modprobe.d/modprobe.conf
, ne do samostatného souboru, jinak se toto nastavení nedostane do initramfs-linux.img
.
To máš nejspíš jiný problém. Já s vypínáním problém nemám. Občas se stane, že když se disk nedetekuje, komp se místo restartu jakoby vypne a po pár sekundách se zase sám zapne, ale tohle mě netrápí.
Tiskni
Sdílej: