Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
potřeboval bych poradit s přenosem systému.
Mám malý server Debian Squeeze běžící na procesoru Intel.
Provozuji na něm Sambu a databázi Firebird. Chtěl bych disk
se systémem přehodit do jiné bedny s procesorem AMD.
Zkoušel jsem to přehodit "jen tak" a samozřejmě to skončilo
hláškou "kernel panic" Jaké adresáře mám zálohovat a
po následné přeinstalaci vrátit zpět, tak, abych se s tím nemusel
moc dlouho babrat?
Radovan
Řešení dotazu:
Môžeš byť trochu konkretnejši.
Ja čo som robil migráciu z Intel Celerona 2 GHz na AMD FX-4100, tak migrácia prebehla bez problémov.
root=
parametr jádra a záznamy ve fstab UUID nebo názvy zařízení (/dev/sda1)?
přesně tak celá hláška zní: kernel panic - not syncing : VFS : unable to mount root fs on unknown block (0,0)Jakmyslíte, že funguje distribuční kernel? Nejste na Windowsech. A stačí, který je který oddíl a zapsat do fstab.
a samozřejmě to skončilo hláškou "kernel panic"
Za prvé na tom není nic samozřejmého, za druhé je velmi nepravděpodobné, že by to bylo kvůli změně procesoru (leda že byste si extra ručně překládal jádro s podporou nějaké instrukční a především: za třetí, jsem si celkem jistý, že ta hláška nezněla jen "kernel panic", ale byla tam i nějaká podrobnější informace o tom, co se stalo. (Osobně bych jako nejpravděpodobnější také viděl ten kořenový filesystém.)
/dev/disk/by-id/ata-OCZ-AGILITY3_OCZ-3W17E1197QC92G7L-part2 /boot ext4 ....což vylučuje jednoduchou kopii systému na jiný disk, bez ručního zásahu. Na druhou stranu jsem se nikdy nemusel starat o to na jaké kšandě systémový disk je, nezajímalo mne přepísmenkování při připojení dalších disků a podobně, z čímž jsem měl při práci jen z
/dev/sdX
problémy.
Tiskni
Sdílej: