Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.
Byla vydána nová major verze 6 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení jsou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, Ubuntu 24.04, Debian 12, Fedora 39, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Exploze osobních komunikačních zařízení v Libanonu zabily osm lidí, přibližně 2750 lidí je zraněno. Zhruba 200 jich je v kritickém stavu.
Byla vydána Java 23 / JDK 23. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 12. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze jsou 8, 11, 17 a 21 a bude 25.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 41, tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 22. října. Z novinek (ChangeSet) lze vypíchnout Valkey místo nesvobodného Redisu, konec Pythonu 2, instalace proprietárních ovladačů Nvidia s podporou Secure Boot, DNF 5, RPM 4.20, KDE Plasma Mobile Spin, LXQt 2.0, …
Digitální a informační agentura (DIA) přebírá od 1. listopadu správu Registru obyvatel a Registru osob. Převodem pokračuje postupné soustřeďování sdílených informačních systémů státu pod DIA (𝕏).
Společnost Apple vydala nové verze operačních systémů pro svá zařízení: macOS 15 Sequoia, iPadOS 18, tvOS 18, visionOS 2, watchOS 11 a iOS 18.
Konsorcium Linux Foundation představilo svůj nejnovější projekt s názvem OpenSearch Software Foundation zastřešující další vývoj OpenSearch a OpenSearch Dashboards. OpenSearch je forkem vyhledávače Elasticsearch a OpenSearch Dashboards je forkem souvisejícího nástroje pro vizualizaci dat Kibana. V roce 2021 přešly projekty Elasticsearch a Kibana z licence Apache 2.0 na duální licencování pod Server Side Public License (SSPL) a
… více »Valkey, tj. svobodný fork již nesvobodného Redisu, byl vydán v první major verzi 8.0.0 (GitHub). Ve čtvrtek proběhne ve Vídni Valkey Developer Day.
TamaGo je open source framework pro programování ARM a RISC-V systémů na čipu (SoC) v programovacím jazyce Go. Prezentace projektu z OSFC (Open Source Firmware Conference) v pdf na GitHubu.
Více méně to nejde 100% vyřešit.Cesta k binárce (
/proc/*/exe
) je přece jedinečná*. Případně si aplikace může zamykat nějaký soubor, naslouchat na TCP portu, vytvořit si unixový soket, uložit PID do souboru atd.
*) alespoň pokud ji nesmažeš, nenahraješ na stejné místo jinou a opět nesmažeš – pak už se to rozlišuje blbě. Leda si pak vytáhnout její obsah a spočítat třeba hash
Může, jak si zmínil výše, /proc/self/exe je jen symlink na spustitelný soubor, který už pak ale nemusí být platný, nebo vám bude ukazovat na úplně jinou binárku a může to být zneužitelné, podle typu aplikace.Ten
/proc/self/exe
není obyčejný odkaz – můžeš si z něj vykopírovat původní binárku, i když už ten soubor byl smazaný.
cp /bin/bash BASH; echo omg >> BASH; sha512sum BASH; chmod +x BASH; ./BASH -c "rm BASH || ls -l BASH && dd < /proc/self/exe > Bash && echo ok"; sha512sum Bash;A pokud se snažíme, aby uživatel spustil jen jednu instanci „programu“ – jak lépe definovat „program“ než posloupností jeho bajtů nebo jeho hashem? Tohle mi přijde jednoznačné a 100% dostatečně
Místo řešení s /proc bych se ale přiklonil ke GApplication/GtkApplication, když už se to Gtk v aplikaci stejně používá.Souhlas, tohle je typická úloha, kterou by měl řešit framework a ne aby si ji musel psát každý sám.
Ale asi to nemá smysl řešit, pokud si to uživatel, či nějaký administrátor dokáže ohlídat a nastavit.To nemá a ani to nejde – v krajním případě může uživatel použít virtualizaci nebo víc počítačů a ten program si víckrát prostě spustí, nemá cenu mu v tom bránit – naopak, má to být pomůcka pro uživatele, aby se mu nespouštělo zbytečně víc instancí programu, když stačí např. otevřít okno v již existující instanci. Ale pokud uživatel chce, tak by mu program neměl ve spuštění více instancí bránit. Pokud bych tohle měl řešit sám, tak bych asi dal jako parametr programu něco (cesta k souboru, TCP port, klíč v nějaké jmenné hierarchii…), co identifikuje instanci – uživatel by to spouštěl (např. z nabídky desktopového prostředí nebo ze shell skriptu) vždy s tímto parametrem, ale pokud by chtěl, tak by si ručně spustil druhou instanci s jiným parametrem.
Tiskni Sdílej: