Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Dobrý den,
Jsem začátečník v Linuxu a rozhodl sem se utábořit v Arch Linuxu, potažmo Linux Bridge.. Sice budou mnozí z vás namítat, že to pro začátečníka není dobrá volba, ale našel sem si přímou poddistribuci "Linux Bridge", což má být out-of-the-box..
Vcelku hezká instalace, ale po nainstalování OS jediný vrásek: nemá Pacman-gui, tedy mnou oblíbený správce softwaru "PacmanXG4" který sem viděl u Cinnarchu.
K jeho funkčnosti je ještě potřeba "Yaourt" který se napojí na AUR - ofificiální repozitáře v Arch linuxu..
Zkoušel sem to vyřešit pomocí příkazového řádku, ale bezúspěšně.. Najde se mezi vámi nějaký Guru co poradí?? Ono to asi nebude tak komplikovaný, jen mi ta příkazová řádka ještě tolik nechutí..
Jinak zvolil sem grafické rozhraní Xfce..
příkazy:
pacman -S pacmanxg4
pacman -U (vložený link pro stažení z AUR nebo cesta ke složce v počítači se staženým archivem)
Pacman mi stáhl archiv z linku, ale odmítl ho otervřít, prý poškozený archiv a chybný pgp podpis, přitom se jedná přímo o repozitář AUR..
ani jedno a obdobně instalace Yaourt nefunguje.. Mohl by mi někdo popsat stručněji postup instalace "PacmanXG4"?
Předem děkuji...
Tímto postupem pacmanxg4 bohužel nainstalujete. Na AURu je k dispozici příslušný "balíček", který nainstalujete takto.
tar xvf pacmanxg4-bin.tar.gz cd pacmanxg4-bin makepkg -c
su -c "pacman -U pacmanxg4-bin-4.13.10-1-x86_64.pkg.tar.xz"
V seznamu závislostí yaourt není, tudíž jej není nutné instalovat - instaloval by se ale stejným způsobem. Příkaz pacman -U se sice používá k ručnímu zadání cesty k balíčku, musí ale jít skutečně o balíček ve formátu, kterému rozumí pacman. Takové balíčky na AURu nejsou, AUR obsahuje pouze tzv. PKGBUILDy (a někdy i další soubory). PKGBUILD je předpis, podle kterého ABS (Arch Build System) balíček sestaví. O ABS si můžete přečíst na Arch Wiki.
# stahnout definici balíčku (PKGBUILD apod.) : wget -c https://aur.archlinux.org/packages/pa/pacmanxg4-bin/pacmanxg4-bin.tar.gz # rozbalime tar xvfz pacmanxg4-bin.tar.gz cd pacmanxg4-bin # vytvorime balicek makepk # nainstalujeme balicek jako root sudo pacman -U pacmanxg4-bin-4.13.10-1-x86_64.pkg.tar.xz
# pridame si repo, ktere obsahuje nastroj yaourt : nano /etc/pacman.conf ... [archlinuxfr] Server = http://repo.archlinux.fr/$arch # provedeme update db pacman -Sy # nainstalujeme yaourt : pacman -S yaourt # pomocí yaourt nainstalujeme pacmanxg, nejdrive ale zjistime, jake mame moznosti (vyhledame, co je vsechno dostupne v AUR): yaourt -Ss pacmanxg # nyni si vybereme balicek, ktery nam bude vyhovovat nejlepe a ten nainstalujeme : yaourt -S pacmanxg4-binZdar Max
Please add $EDITOR to your environment variablesTakže do "~/.bashrc" stačí u konkrétního uživatele vložit :
export EDITOR="nano"Hláška :
Na zařízení není volné místoJe snad myslím také velmi jasná, ne?
Tiskni
Sdílej: