Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
prosím potřeboval bych poradit ohledně virtualizace. Rád bych měl PC se dvěma OS systémy, které bych chtěl provozovat "najednou". Vysvětlím podrobněji: V PC mám dva disky, na každém disku jiný OS(WIN7,Ubuntu). Spustím Ubuntu a rád bych v nějakém virtualizačním SW spustil WIN7. Rád bych, aby vše fungovalo i opačně, spustím Ubuntu a ve virtualizačním SW WIN7. Co doporučíte za virtualizační SW?https://www.virtualbox.org/
Jak se budou chovat jednotlivé OS, když jednou poběží na virtualizovaném HW a podruhé na fyzickém, půjde to vůbec?u těch windows nevím, ale Ubuntu se dá v pohodě přesunout z "reálné" instalace do virtuální a tam provozovat (používám to hodně často, zkouším tak nanečisto změny/aktualizace)
Linuxové jádro si HW konfiguraci neukládá, při každém bootu detekuje přítomný hardware a nahraje pro něj ovladače, pokud je má. Nabootovat na jakémkoliv zařízení s podporovaným HW by tedy problém být neměl. Otázka je, jak se budou na neustále se měnící HW konfiguraci dívat další aplikace. Např. KDE4 is ukládá konfiguraci zvukového HW, rozlišení a polohu připojených displejů atp; možností, kde se může něco nečekaně rozsypat je dost.
Jako největší problém bych ale viděl 3D akceleraci. Proprietární ovladače GK totiž nahradí knihovnu libgl svou vlastní verzí, která ale velmi pravděpodobně nebude fungovat s grafickým ovladačem VirtualBoxu. Sice je možné mít v systému několik verzí libgl, ale je to přesně ten typ nepříjemnosti, který elegantní řešení transformuje v osinu v zadnici. Možnosti jsou buď používat opensource ovladače pro GK (nižší výkon, skoro žádný power management a podpora OpenGL jen do verze 3.3 (jakž takž)) nebo zablacklistovat vboxvideo. Dlužno říct, že některá pracovní prostření (Unity) bez 3D akcelerace nefungují.
Ad WindowsWindows si naopak HW konfiguraci ukládají. Jak se tohle může projevit si netroufám odhadnout, ale např. by se mohlo stát, že po každém bootu do jiného "prostředí" byste musel Windows znovu aktivovat. Pokud vím, tak VirtualBox řeší 3D akceleraci ve Windows vlastními d3d8.dll a d3d9.dll knihovnami, které fungují jen jako D3D->OGL překladová vrstva á la WINE. Instalací VirtualBoxí 3D akcelerace byste tedy nejspíš rozbil tu "skutečnou" (jak funguje ten experimentální WDDM ovladač nevím, rozhodně je ale plný bugů). Na druhou stranu kromě Aera tu 3D akceleraci pod Windows na nic nepotřebujete.
Osobně bych tohle do produkčního prostředí nenasazoval. Už jen proto, že podobné kejkle asi moc lidí nezkouší, budete muset jakýkoliv problém řešit na vlastní pěst. OS, který používáte více bych nainstaloval na železo a ten druhý virtualizoval.
Tiskni
Sdílej: