git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Byla vydána nová verze 255 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Z novinek lze vypíchnout například novou službu systemd-bsod.service.
Google představil Gemini, svůj největší a nejschopnější model umělé inteligence.
openSUSE komunita vybírá nová loga. Jedním z cílů je odlišit se od SUSE. Aktuálně probíhá hlasování o logu openSUSE a čtyř distribucí Tumbleweed, Leap, Slowroll a Kalpa.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2023-12-05. Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání. Nově jej lze používat také s tmavým tématem.
Dnes je to 10 let, co byla vytvořena decentralizovaná kryptoměna Dogecoin. Autoři Billy Markus a Jackson Palmer ji původně zamýšleli jako vtip. Znakem kryptoměny je pes Shiba-Inu známý z internetových memů.
Nevím o tom, že by nějaký window manager uměl přepínat plochy na různých monitorech nezávisle. Docela by se mi to občas taky hodilo.Xmonad treba: Multiple Monitors With Multiple Workspaces.
Abych pravdu přiznal, ten dotaz mi moc smysl nedává. Pokud budete chtít mít na každém monitoru jen jednu plochu, tak je úplně jedno, jestli jim budete říkat "plocha č. 1" a "plocha 4. 2" nebo obě budou jedna.
Podle obrázku bych spíš řekl, že vám jde jen o to, abyste neměl "clone" režim, kde na obou monitorech vidíte totéž. To se dnes nejčastěji řeší přes XRandR rozšíření, které vám umožní vytvořit z těch dvou monitorů jednu větší plochu, se kterou pak window manager pracuje. To, jak mají být jednotlivé monitory vůči sobě umístěny, lze provést příkazem xrandr
, některá desktopová prostředí (např. KDE) na to mají i vlastní nástroje.
Podle obrázku bych spíš řekl, že vám jde jen o to, abyste neměl "clone" režim
Ne zcela. Je řada správců oken, které při neklonovaných výstupech, kdy je plocha přes obě obrazovky, přepínají plochy na obou současně, protože se logicky jedná o jednu velkou virtuální plochu. Třeba Fluxbox se takto chová.
Že má stejnou tapetu na obou monitorech, může být čistě jen zásah správce oken / desktopového prostředí, jako je třeba falešná maximalizace okna jen na jeden monitor.
Po pravdě mi xranrdový dual-head, jak jej implementují většinový správce oken, přijde dosti schizofrenní.
Tiskni
Sdílej: