OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
LibreQoS je svobodná aplikace vhodná pro poskytovatele internetové připojení pro rezervaci a řízení datových toků zákazníků (QoS - Quality of Service, QoE - Quality of Experience). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2. Aktuální verze je 1.4.
Byla vydána Beta 1 verze KDE 6 (Plasma, Frameworks a Gear) postavené na Qt 6. Testovat lze například v distribuci KDE Neon. Stabilní verze je plánována na konec února 2024. Předchozí velké vydání 5 vylo vydáno téměř před 10 lety (červenec 2014).
Podle mě by v xorg.conf mohla být informace, že na "card0" v "DVI" je připojen "monitor0" a to celé je "screen0", dtto pro VGA výstup a monitor1
Řekl bych, že tohle X server nezvládne. AFAIK server se vždy váže alespoň na 1 fyzickou kartu. Tudíž nepůjde spustit samostatný X server pro každý její výstup.
Pokud ale plánujete ještě nad tím pustit nějaký Xnest, tak by mělo stačit okopírovat tu sekci Device
2× a do té druhé přidat položku Screen 1
.
Raději zkusím doinstalovat druhou GK a zkusím to ještě jednou.
Nevím, jestli to bude i tenhle případ, ale může se stát že po instalaci externí GK se nějakým způsobem vypne ta integrovaná (nemůžu ale teď najít nějaký rozumný odkaz).
xorg.conf býval konkrétnější
V jakém smyslu? Řekl bych, že jediný rozdíl je, že teď není xorg.conf
potřeba a konfiguraci je možné uložit i do více souborů pomocí xorg.conf.d/
.
Na MB s intel chipsetem a integrovanou GK nešla aktivovat GK v PCIe a zároveň integrovaná.
Na MB s Nvidia chipsetem a int.GK karta v PCIe běží zároveň.
Zkusil jsem vygenerovat xorg a výsledek spolu s xorgem původním je v příloze.
Jestli to chápu správně ten originální (hezký) xorg.conf generoval program od nvidie a ten druhý (nesmyslný) systémová utilita. Zajímalo by mne, odkud Xorg -configure vzalo těch 8 monitorů a screenů? Znamená to, že spustím-li znovu konfigurační program od nvidie pravděpodobně vytvoří něco podobného jako u původní kovfigurace s jednu kartou?
Section "Screen" Identifier "Screen0" Device "Card0" Monitor "Monitor0" EndSection
Tiskni
Sdílej: